Zakopane - najwyżej położone miasto w Polsce 

  

Zakopane – to zlokalizowane na wysokości 750 - 1126 m n.p.m. miasto u podnóża Tatr, potocznie zwane zimową stolicą PolskiPierwotna osada pasterska prężnie rozwijała się pod koniec dziewiętnastego wieku. Tytus Chałubiński zaczął rozsławiać to miasto, zwracając uwagę na jego środowisko naturalne, położenie geograficzne oraz doskonałe warunki klimatyczne. W roku 1886 miasto oficjalnie zostało uznane za uzdrowisko. 

Widok na Zakopane z kamery na Gubałówce

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl


W tym okresie zaczęli do Zakopanego przyjeżdżać lub osiedlać się w nim ludzie kultury, którzy szukali tu „miejsca na ziemi”, inspiracji, regeneracji zdrowia. Wymienić wśród nich należy koniecznie Stanisława Witkiewicza, który po kilku latach odwiedzania postanowił zostać pod Tatrami na stałe. Mocno zaangażował się w życie kulturalne – jest autorem tzw. zakopiańskiego stylu w zdobnictwie i budownictwie. Budynki, które zostały stworzone z projektu Witkiewicza to np. Willa Koliba, Willa Oksza czy Dom pod Jedlami.

Zasłużonym dla miasta i pierwszym jego honorowym obywatelem był Tytus Chałubiński. Jako botanik zajmował się, badaniem przyrody szczególną uwagę poświęcając, mchom tatrzańskim. Materiały do badań zbierał podczas pionierskich wypraw w Tatry, podczas których towarzyszyli mu ks. Stolarczyk, Walery Eljasz-Radzikowski czy Helena Modrzejewska. Chałubiński miał także swój udział w powstaniu Towarzystwa Tatrzańskiego a dziś jego imieniem nazwane jest Muzeum Tatrzańskie przy ulicy Krupówki 10.

Zakopane często odwiedzali także Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski. Po dziś dzień zjeżdżają tu ludzie kultury i sztuki. W połowie drogi między Krupówkami a Wielką Krokwią usytuowana jest Astoria Willa Literatów i to właśnie w niej przebywała na wypoczynku Wisława Szymborska kiedy otrzymała wiadomość, że została laureatką nagrody Nobla. 

Zaprzęgi konne, fiakrzy, górale i turyści na Krupówkach Dolnych

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl Kamery Zakopane 

Najbardziej znaną ulicą w stolicy Tatr są oczywiście Krupówki, które można oglądać nawet nie będą w górach dzięki kamerze live transmitującej obraz z głównego deptaka Zakopanego. 

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl - Krupówki zimową porą

 

W pobliżu Krupówek swoją siedzibę ma Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. W miejscu tym w dziale przyrodniczym zobaczymy około 71 tysięcy okazów botanicznych i zoologicznych. W muzeum jest również dział etnograficzny, dział sztuki oraz biblioteka. Nieopodal Krupówek znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, na którym pochowany jest Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński.  

Krupówki i dolną stację kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę

źródło: archiwum redakcji WebCamera.pl

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Zakopanego i skorzystania z walorów zarówno tych przyrodniczych jak i licznych atrakcji znajdujących się bezpośrednio przy Krupówkach i ich najbliższej okolicy.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.064135 ms