TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Większość osób wybierając się na wypoczynek w okolice województwa pomorskiego, decyduje się na to przez wzgląd na bliskość Morza Bałtyckiego, a tylko nieliczni starają się zobaczyć coś więcej. Dlatego też nie każdy zdaje sobie sprawę, że na Pomorzu jest kilka zamków, które koniecznie trzeba zobaczyć! Jakie? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Historia zamku w Malborku rozpoczęła się ponad 700 lat temu. Zbudowany został przez zakon krzyżacki. W 1274 roku przeniesiono stolicę z Wenecji właśnie do Malborka, ale szybko okazało się, że aby w zamek mógł służyć jako siedziba urzędu, konieczna jest jego przebudowa. Tym sposobem w 1309 ruszyły prace, które trwały prawie 40 lat. I tak powstał zamek otoczony fosami i murami obronnymi. Zbudowany został również kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i kaplica św. Anny, gdzie chowani byli wielcy mistrzowie. W kolejnych latach Polacy podejmowali próby oblężenia zamku (pierwsza w 1410 roku).
Dopiero w 1457 Kazimierz Jagiellończyk wszedł w posiadanie krzyżackiej fortecy, ale nie w wyniku zdobycia, a wykupu. Kiedy skończyła się wojna trzynastoletnia, twierdza stała się rezydencją polskich władców. W trakcie trwania wojen ze Szwecją ciągle zmieniali się właściciele zamku, a w 1772 roku przejęły go wojska pruskie. Kiedy w państwie rządził Fryderyk II, budowla została zdewastowana. Odrestaurowanie przeprowadzono na przełomie XIX i XX wieku. W czasie II wojny światowej zamek w Malborku przejęli naziści i ponownie doszło do wielu zniszczeń. Gdy wojna dobiegła końca, stworzono filię Muzeum Wojska Polskiego, a w 1961 roku Muzeum Zamkowe. Od 1997 roku zamek w Malborku widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Budowa Zamku w Gniewie rozpoczęła się w XIII wieku, a dokładniej w 1290 roku, a została zakończona po 40 latach. Pierwszą przebudowę przeprowadzono w XV wieku, zmieniając położenie bramy wjazdowej i powiększając kaplicę. W 1410 roku zamek został przejęty przez kasztelana Pawła z Wszeradowa i jego rycerzy. Jednak Polacy stracili go w wyniku wojny trzynastoletniej na rzecz wojsk pruskich. W 1454 roku część zamku została strawiona przez pożar, a obecny król wybrał Kazimierza Jagiellończyka na jego komendanta.
Niestety zbyt długo nie mógł cieszyć się objętym stanowiskiem, ponieważ ponownie zaatakowali Krzyżacy i przejęli twierdzę. W 1463 oblężenie przejął Piotr Dunin i Polacy wygrali bitwę na Zalewie Wiślanym. Kapitulacja zamku przed wojskami królewskimi nastąpiła 1 stycznia 1964 roku. W kolejnych latach zamek przebudowywano i zmieniali się jego właściciele. Polska odzyskała go w 1920, ale tylko na chwilę. Zaledwie rok później niemieccy okupanci stworzyli w nim więzienie dla Polaków. Po zakończeniu wojny zamek odbudowano, a dziś jest wspaniałym miejscem do zwiedzania, choćby izby tortur, wystaw, czy kaplicy zamkowej. Co ciekawe, można też w nim obejrzeć organizowane walki rycerskie bądź pokazy kowalstwa artystycznego.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pomorskie.travel
Waszych ulubionych kamer