Zaopatrz się w profesjonalną optykę i obserwuj naturę

  

Jest pogodny majowy wieczór. Przycupnąłeś na skraju łąki, wśród łopianu i przyjemnej woni białego bzu. Patrzysz na samotną wierzbę, na jej opadające ku bystrym wodom ruczaju, obsypane jasnozielonymi listkami gałęzie. Na jednej z nich przycupnął... no właśnie kto? Trznadel? A może ortolan? Dzierzba? Albo rudzik? Cholera, nie sposób odgadnąć. Przydałaby się lornetka, a może nawet niewielka luneta. Tylko skąd taką wziąć? Na przykład z combat.pl, podpowiadam. Mamy tu trochę naprawdę niezłego sprzętu do obserwacji natury.

Lornetki – niezastąpione w codziennej obserwacji przyrody

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Dobra optyka – kilka propozycji

Gdy myślimy o optyce ułatwiającej podglądanie dzikiej przyrody, do głowy przychodzą nam przede wszystkim lornetki. No i nic dziwnego, ten sprzęt doskonale się do tego nadaje. Ale możliwości jest więcej – możemy sięgnąć także po lunety i monokulary. Jeśli zaś chcemy podpatrywać stworzenia kryjące się w ciemnościach, powinniśmy zaopatrzyć się w noktowizor.

Jak widać, możliwości jest niemało. Rzućmy teraz okiem na te wszystkie cuda techniki dostępne w sklepie internetowym combat (https://www.combat.pl/optyka.html). Kto wie, może pozwolą odsłonić to, co dotychczas było przed nami zakryte?

Lornetki – niezastąpione w codziennej obserwacji przyrody

Lornetka służąca do obserwacji przyrody powinna być przede wszystkim lekka i poręczna. Ślęcząc gdzieś w zaroślach będziemy przecież co i rusz unosić ją do oczu, by, reagując na ruch i dźwięk, skanować otoczenie. Takie wymachiwanie sporo ważącym klamotem może po prostu męczyć. A i przedzieranie się przez leśne ostępy z masywną lornetką obijającą się o pierś nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.

Znający się na rzeczy rekomendują więc sprzęt w miarę „mocny”, a przy tym kompaktowy. Dobrym, kompromisowym wyborem będzie tu lornetka o parametrach 10x50 (przypominam, że pierwsza wartość to powiększenie, a druga to średnica soczewki). Niezły „zoom” idzie tu w parze z szeroką soczewką.

Ta ostatnia cecha sprawia, że obraz na okularze jest jasny i szczegółowy. Za jego jakość odpowiada, rzecz jasna, także materiał, z którego wykonana jest sama soczewka. Jeśli zależy Wam na szkle o najlepszych właściwościach optycznych, wybierzcie BaK4.

Na koniec słowo o budowie lornetek. Wyróżniamy dwa typy konstrukcji: dachowy i porro. Pierwszy zapewnia bardziej punktową obserwację, drugi daje szersze pole widzenia. Wybór należy do Was.

 



Lornetka Delta Optical Voyager II 10x50 WA

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę


Monokulary – wygoda ma swoją cenę

Monokular ma nad lornetką jedną, ale za to istotną przewagę – jest bardzo poręczny. Zmieści się niemal wszędzie. Można wsunąć go do kieszeni kurtki, przypiąć do plecaka lub po prostu zawiesić na szyi, nie obawiając się bólu karku i obtarć.

Ale to nie wszystko – kompaktowa budowa monokularu sprawdzi się zwłaszcza w sytuacjach, w których jest mało czasu na reakcję. Nagle coś się rusza, coś szeleści, trzeba więc raz dwa unieść optykę do oczu, złapać obiekt w kadr i śledzić go, drżąc z ekscytacji.

Monokular ma też minusy – obraz nie ma tu głębi, jest bardziej „płaski” (to efekt widzenia monoskopowego). Słowem, dostajemy urządzenie wygodne w użytkowaniu, ale o gorszych niż lornetka właściwościach optycznych.





Monokular Vortex Solo 10x25

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę


Lunety – dobrze, ale raczej statycznie

Czas na cięższą artylerię. Zacznijmy od BHP – luneta, którą wykorzystamy do obserwacji przyrody powinna być wytrzymała i hermetyczna. Dzięki temu do środka nie przedostanie się ani brud, ani wilgoć. Powinna też mieć statyw, znacznie ułatwiający obserwację. Czyni to z niej narzędzie raczej stacjonarne.

Nie myślmy jednak, że te urządzenia to każdorazowo nieporęczne klamociska.  Zilustrujmy to przykładem: luneta Celestron Land & Scout 12-36x60 waży ledwie pół kilograma, a przy tym łatwo ją rozłożyć lub przytroczyć do plecaka. Powiększa w zakresie od 12x do 36x, dzięki czemu możemy swobodnie „wykadrować” i wyostrzyć obraz obserwowanego przedmiotu.




Luneta obserwacyjna Celestron LandScout 50 mm

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę


Noktowizory – technika w służbie pasji

W XXI wieku naturę możemy podglądać także w nocy. Wystarczy, że zaopatrzymy się w noktowizor. Ale jaki? – pytacie. Wróćmy na chwilę do BHP. Sprzęt przede wszystkim musi być niepodatny na zabrudzenia, wilgoć, wstrząsy i tym podobne nieprzyjemności. Musi też generować jak najklarowniejszy obraz – przecież chcemy poznać detale zwierzęcego życia. Niektóre modele (np. Pard HD NV-019) mogą nagrywać uchwycony obraz. W efekcie dostajemy film w formacie MP4, którym możemy się wszem i wobec pochwalić.  




Cyfrowy monokular nasadka noktowizyjna Sytong HT-66 850 nm

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę


I to by było na tyle. Wszystkie wyżej opisane cudeńka znajdziecie na combat.pl. Udanego podglądania!




Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów