Rowerem po Żelaznym Szlaku Polsko-Czeskim

  

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 54-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców.


zdjęcie: schutterstock.com

Żelazny Szlak Rowerowy to trasa, która została utworzona na nieczynnych już śląskich torach kolejowych. Dawniej w tych rejonach przebiegały liczne połączenia, a obecnie możemy podziwiać przeróżne zabytki. Są one opisywane na specjalnych tabliczkach rozmieszczonych na całej długości. Droga, jaką proponujemy prowadzi przez Polskę oraz Czechy. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu Przekraczamy Granice, sfinansowanego przez Unię Europejską.

Pętla główna ma 55 km długości (a dodając dojazd z dworca kolejowego w Zebrzydowicach daje dystans 60 km), ale w terenie istnieje również pętla alternatywna, która daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Najkrótszy wariant ma 34 km.

Co musisz wiedzieć o Żelaznym Szlaku Rowerowym?

NAWIERZCHNIA TRASY ROWEROWEJ 

Żelazny Szlak Rowerowy wykorzystuje stare i nieużywane linie kolejowe, na których utworzono bardzo dobrą drogę rowerową o nawierzchni mineralno-żywicznej. Ma ona ok. 15km długości i stanowi znaczną część polskiego odcinka szlaku. 

PUNKTY ODPOCZYNKOWE NA TRASIE 

Punkty odpoczynkowe dla rowerzystów znajdziecie głównie na tej fantastycznej drodze rowerowej po polskiej stronie. Co kilkaset metrów zrobiona jest niewielka zatoczka z ławkami, stolikiem, koszem na śmieci i tablicą informacyjną. Oprócz tego na jastrzębskim odcinku szlaku znajdują się 4 duże miejsca do odpoczynku nawet dla dużych grup rowerzystów.

Po czeskiej stronie najlepszym miejscem na odpoczynek będzie Park Zdrojowy, Park Bożeny Nemcovej oraz rynek w Karwinie.

DOJAZD do Żelaznego Szlaku Rowerowego

Zdecydowanie najlepszym sposobem na dotarcie do Żelaznego Szlaku Rowerowego jest przyjechanie rowerem. Są jednak dwie inne opcje: pociąg i samochód. Pociągiem dojedziecie do Zebrzydowic. Kursują z Katowic przez Tychy i Pszczynę oraz z Cieszyna.

Jeśli natomiast zdecydujecie się na dojazd samochodem to najlepiej skorzystać z dużego parkingu w Godowie przy Urzędzie Gminy. Znajduje się on bezpośrednio przy szlaku i jest darmowy.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI TRASY 

Żelazny Szlak Rowerowy jest łatwy, więc poradzą sobie z nim nawet mniej zaawansowani rowerzyści. Szlak ułożony jest w formie pętli.

Trasa Żelaznego Szlaku Rowerowego

Okolice, które będziemy mieli okazję poznać są jednymi z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Niestety bardzo często nie doceniany ich pod tym właśnie aspektem.

Co warto zobaczyć, wybierając najlepsze trasy rowerowe w Polsce, a w szczególności na Śląsku?

- Jastrzębie-Zdrój

Inhalatorium solankowe – jest otwarte codziennie od godziny 8:00 do 19:00. 15 – minutowe przebywanie w takim miejscu wzmacnia odporność i wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Galeria Historii Miasta Jastrzębie – turyści mogą zwiedzać ją od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00 – 17:00. Zobaczymy tam pamiątki i dokumenty związane z budową uzdrowiska, na którego terenie znajduje się to właśnie miejsce.

- Moszczenica

Kopalnia Moszczenica – jest to obecnie nieczynny punkt, w którym wydobywano węgiel kamienny. Mimo to nadal przyciąga turystów. Z zewnątrz można obserwować stare budynki.

Wiadukt kolejowy – jeden z nielicznych, który zachował się na szlaku.

- Ruptawa

Budynek dawnego dworca – to kolejny punkt wycieczki, który pokazuje jak upływający czas wpływa na infrastrukturę. 

- Zebrzydowice

Staw Młyńczok – znajduje się tutaj Ośrodek Sportów Wodnych. Jeżeli jesteś fanem żaglówek, rowerów wodnych czy też kajaków – warto odwiedzić to miejsce.

Pałac rodziny de Mattencloit – historia tego miejsca sięga XV wieku. Obecnie, w budynku tym znajduje się Ośrodek Kultury oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Kościół Wniebowzięcia NMP – jego początki sięgają średniowiecza. Specjaliści mianują go budowlą z okresu późnego baroku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękny ołtarz z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.



- Karvina

Rynek Masaryka – to centrum miasta z licznymi kawiarniami i knajpkami. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć najstarszy zabytek, czyli kościół Podwyższenia Krzyża.

Zamek Frysztat – oprócz zwiedzania pałacu, można zobaczyć wystawę Galerii Narodowej w Pradze.

Dwór Olszyny – jedno z wielu ciekawych miejsc w samej Karvinie. Znajduje się tam 3-gwiazdkowy hotel.

Darkovsky Most  usytuowany nad rzeką Olzą. Jest uznawany za zabytek kultury Czech.

- Gołkowice

Kościół Gołkowice – kościół pw. św. Anny jest wykonany z drewna. Razem z kapliczką Jana Nepomucena stanowi ważny punkt turystyczny na mapie.

Więc w drogę...


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów