Rowerem po Żelaznym Szlaku Polsko-Czeskim

  

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 54-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców.


zdjęcie: schutterstock.com

Żelazny Szlak Rowerowy to trasa, która została utworzona na nieczynnych już śląskich torach kolejowych. Dawniej w tych rejonach przebiegały liczne połączenia, a obecnie możemy podziwiać przeróżne zabytki. Są one opisywane na specjalnych tabliczkach rozmieszczonych na całej długości. Droga, jaką proponujemy prowadzi przez Polskę oraz Czechy. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu Przekraczamy Granice, sfinansowanego przez Unię Europejską.

Pętla główna ma 55 km długości (a dodając dojazd z dworca kolejowego w Zebrzydowicach daje dystans 60 km), ale w terenie istnieje również pętla alternatywna, która daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Najkrótszy wariant ma 34 km.

Co musisz wiedzieć o Żelaznym Szlaku Rowerowym?

NAWIERZCHNIA TRASY ROWEROWEJ 

Żelazny Szlak Rowerowy wykorzystuje stare i nieużywane linie kolejowe, na których utworzono bardzo dobrą drogę rowerową o nawierzchni mineralno-żywicznej. Ma ona ok. 15km długości i stanowi znaczną część polskiego odcinka szlaku. 

PUNKTY ODPOCZYNKOWE NA TRASIE 

Punkty odpoczynkowe dla rowerzystów znajdziecie głównie na tej fantastycznej drodze rowerowej po polskiej stronie. Co kilkaset metrów zrobiona jest niewielka zatoczka z ławkami, stolikiem, koszem na śmieci i tablicą informacyjną. Oprócz tego na jastrzębskim odcinku szlaku znajdują się 4 duże miejsca do odpoczynku nawet dla dużych grup rowerzystów.

Po czeskiej stronie najlepszym miejscem na odpoczynek będzie Park Zdrojowy, Park Bożeny Nemcovej oraz rynek w Karwinie.

DOJAZD do Żelaznego Szlaku Rowerowego

Zdecydowanie najlepszym sposobem na dotarcie do Żelaznego Szlaku Rowerowego jest przyjechanie rowerem. Są jednak dwie inne opcje: pociąg i samochód. Pociągiem dojedziecie do Zebrzydowic. Kursują z Katowic przez Tychy i Pszczynę oraz z Cieszyna.

Jeśli natomiast zdecydujecie się na dojazd samochodem to najlepiej skorzystać z dużego parkingu w Godowie przy Urzędzie Gminy. Znajduje się on bezpośrednio przy szlaku i jest darmowy.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI TRASY 

Żelazny Szlak Rowerowy jest łatwy, więc poradzą sobie z nim nawet mniej zaawansowani rowerzyści. Szlak ułożony jest w formie pętli.

Trasa Żelaznego Szlaku Rowerowego

Okolice, które będziemy mieli okazję poznać są jednymi z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Niestety bardzo często nie doceniany ich pod tym właśnie aspektem.

Co warto zobaczyć, wybierając najlepsze trasy rowerowe w Polsce, a w szczególności na Śląsku?

- Jastrzębie-Zdrój

Inhalatorium solankowe – jest otwarte codziennie od godziny 8:00 do 19:00. 15 – minutowe przebywanie w takim miejscu wzmacnia odporność i wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Galeria Historii Miasta Jastrzębie – turyści mogą zwiedzać ją od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00 – 17:00. Zobaczymy tam pamiątki i dokumenty związane z budową uzdrowiska, na którego terenie znajduje się to właśnie miejsce.

- Moszczenica

Kopalnia Moszczenica – jest to obecnie nieczynny punkt, w którym wydobywano węgiel kamienny. Mimo to nadal przyciąga turystów. Z zewnątrz można obserwować stare budynki.

Wiadukt kolejowy – jeden z nielicznych, który zachował się na szlaku.

- Ruptawa

Budynek dawnego dworca – to kolejny punkt wycieczki, który pokazuje jak upływający czas wpływa na infrastrukturę. 

- Zebrzydowice

Staw Młyńczok – znajduje się tutaj Ośrodek Sportów Wodnych. Jeżeli jesteś fanem żaglówek, rowerów wodnych czy też kajaków – warto odwiedzić to miejsce.

Pałac rodziny de Mattencloit – historia tego miejsca sięga XV wieku. Obecnie, w budynku tym znajduje się Ośrodek Kultury oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Kościół Wniebowzięcia NMP – jego początki sięgają średniowiecza. Specjaliści mianują go budowlą z okresu późnego baroku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękny ołtarz z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.



- Karvina

Rynek Masaryka – to centrum miasta z licznymi kawiarniami i knajpkami. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć najstarszy zabytek, czyli kościół Podwyższenia Krzyża.

Zamek Frysztat – oprócz zwiedzania pałacu, można zobaczyć wystawę Galerii Narodowej w Pradze.

Dwór Olszyny – jedno z wielu ciekawych miejsc w samej Karvinie. Znajduje się tam 3-gwiazdkowy hotel.

Darkovsky Most  usytuowany nad rzeką Olzą. Jest uznawany za zabytek kultury Czech.

- Gołkowice

Kościół Gołkowice – kościół pw. św. Anny jest wykonany z drewna. Razem z kapliczką Jana Nepomucena stanowi ważny punkt turystyczny na mapie.

Więc w drogę...


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów