Baśniowy Zamek w Mosznej. Poznaj tajemnice magicznego zamku.

  

Zamek w Mosznej jest jednym z najsłynniejszych zabytków Opolszczyzny. Swój obecny, bajkowy wygląd zawdzięcza licznym przebudowom i rozbudowom, które  miały miejsce na przestrzeni stuleci a zlecali je kolejni właściciele majątku. Ale czy to na pewno zamek? Otóż nigdy nie pełnił funkcji obronnej, a jedynie mieszkalną więc nie powinien on nazywać się zamkiem w Mosznej a pałacem. Jednak z uwagi na fakt, że dość mocno zakorzenione jest określenie zamek w Mosznej i pod taką oficjalną nazwą też figuruje, będziemy opisywać go jako zamek.

źródło: shutterstock.com


Historia Zamku w Mosznej 

Właściciele zamku w Mosznej zmieniali się na przestrzeni lat. Pierwotnie posiadał on tylko środkową część i był dużo skromniejszy. Na początku należał do rodu von Skall, a następnie przejął go ród von Reisewitz. Niestety rodzina ta straciła swój majątek, a zamek wystawiono na licytację. Później miał on jeszcze dwóch właścicieli, z których ostatni Heinrich von Erdmannsdorf sprzedał go w 1866 roku staroście powiatu prudnickiego Hubertowi von Tiele-Winckler. I właśnie za czasów kiedy rodzina Tiele-Winkler była właścicielem majątku zamek przeszedł najwięcej zmian.

Po śmierci Huberta, włości odziedziczył jego syn Franz-Hubert. To za jego czasów doszło do dużego pożaru zabudowań. Dokonał on odbudowy zamku, a w późniejszych latach powiększył o dwa skrzydła. Na zamku w Mosznej odwiedzał go sam władca Niemiec biorąc udział w polowaniach. Twierdzi się, że jedno ze skrzydeł zostało zbudowane specjalnie na okoliczność przyjazdu cesarza.

Rodzina mieszkała na zamku aż do 1945 roku, kiedy to wyjechała do Niemiec uciekając przed wkraczającą armią sowiecką. Zamek przetrwał zawieruchę wojenną bez zniszczeń. Niestety pozostawione w nim kosztowności, meble, obrazy zostały zabrane przez stacjonujące na zamku po wojnie wojska radzieckie. Obiekt ten bez odpowiedniego zainteresowania i środków pieniężnych, podupadł.

Od 1972 roku postanowiono na terenie zamku utworzyć sanatorium działające następnie jako Centrum Terapii Leczenia Nerwic, które działało w tym miejscu aż do 2013 roku. Od tego też roku decyzją sejmiku opolskiego powołano spółkę, która zarządza tym miejscem. Na zamku powstał hotel, restauracja jest on też udostępniony zwiedzającym.zdjęcie: archiwum prywatne redakcji webcamera.pl

Zamek w Mosznej – inspiracją dla Disneya?

Powierzchnia zamku wynosi ponad osiem tysięcy metrów kwadratowych. Jest to wartość imponująca, a do tego otaczający go park ma ponad stuhektarową powierzchnię.
W zamku według opowieści przewodników ma znajdować się, na wzór dni w roku, aż 365 pokoi. Zamek ten liczy podobno aż 99 wież. Czy jest tak w rzeczywistości? Nie liczyliśmy. Niewątpliwie jednak obecny jego wygląd i mnogość wieżyczek dość mocno kojarzy się z zamkiem Disneya widocznym w czołówce filmów.

Zamek w Mosznej reprezentuje różne style architektoniczne. Jego środkowa, najstarsza część (odbudowana po pożarze) została w stylu barkowym. Część wschodnia reprezentuje styl neogotycki, a zachodnie skrzydło reprezentuje neorenesans. Zamek posiada również ogromny taras i wspaniałe dwubiegowe schody, które stają się idealnym miejscem na zrobienie pamiątkowych zdjęć, na których można uchwycić wyjątkowość tego zamku. Jest on jednym z najbardziej znanych i najokazalszych zamków Opolszczyzny.

Życie codzienne zamku 

Część pomieszczeń zamkowych została udostępniona dla zwiedzających. Podróż po komnatach jednego z najznamienitszych rodów, śląskich potentatów przemysłowych odbywa się udziałem systemu audio znajdującego się w każdym pomieszczeniu oraz tablic informacyjnych. Trasę pokonuje się około godziny. W tym czasie zwiedza się m.in. pokój hrabiego, salę lustrzaną, bibliotekę, oranżerię. Dostępna jest także trasa o nazwie „życie codzienne zamku” gdzie dociera się do miejsc, które służyły by zamek funkcjonował.

Przewodnik odkryje wiele ciekawostek i historię związaną z tymi pomieszczeniami. Zwiedza się miejsca dotąd niedostępne. Zaglądać można do maszynowni widy, magazynów hrabiego czy podziwiać oryginalnie zachowaną więźbę dachową, czyli zwiedzanie od piwnic, aż po strych. Na tą trasę, którą można zobaczyć w soboty, niedziele oraz święta wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

Bilet łączony z wejściówką na teren parku kosztuje w okresie od marca do listopada - 77 zł. Ulgowy bilet w tym okresie to koszt 59 zł. W grudniu, styczniu i lutym zapłacimy analogicznie 60 zł i 48 zł.


Smakołyki Opolszczyzny w zamkowej restauracji

Na terenie zamku funkcjonuje restauracja i kawiarnia. Kawiarnia czynna jest w soboty, niedziele i święta, a w tygodniu zamówienia kawy lub ciasta przyjmowane są w restauracji. Restauracja czynna jest od godziny 12 do 22, wiec nie musimy martwić się o jedzenie w czasie wycieczki po zamku w Mosznej.

Serwowane są w niej potrawy zarówno regionalne, pochodzące z terenu Opolszczyzny jak i znane europejskie klasyki. W karcie menu znajdziemy takie smakołyki jak: opolska rolada z udźca wołowego podana z kluskami śląskimi i modrą kapustą, pierogi z kaczką na sosie szpinakowym a z przystawek wyróżnić można regionalny pasztet z dziczyzny. Deseru można skosztować we wnętrzach kawiarni lub tez cieszyć się filiżanką kawy w towarzystwie słodkości na zamkowym tarasie.

Śpij w zamkowych komnatach jak księżniczka czy hrabia

Zamek w Mosznej to także hotel. Część pokoi została przeznaczona na usługi noclegowe dla turystów odwiedzających to miejsce. Dostępne są pokoje jedno, dwu, czteroosobowe a także pokój wieloosobowy – turystyczny. Nocleg w zamkowych komnatach to wyjątkowe przeżycie, któż nie chciałby spędzić nocy w tak urokliwych wnętrzach i poczuć się w nich niczym hrabia lub księżniczka. Pokoje są duże, przestronne niektóre liczą po sto a nawet sto pięćdziesiąt metrów. Doba hotelowa na zamku w Mosznej trwa od 15 do 11. Koszt takiej nocy w apartamencie dwuosobowym to wydatek od 600 zł w cenie wliczone jest śniadanie.

Muzyczne święto kwitnących azalii w zamkowych ogrodach 

Zespół pałacowo – parkowy w Mosznej to jedne z najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków województwa opolskiego. Park ma powierzchnię ponad 100 hektarów i ma on charakter otwarty, nie jest sztywno ograniczony, łączy się naturalnie z sąsiadującymi łąkami i pastwiskami. Jednak jego część ma charakter geometryczny. Główną oś tworzy aleja dębów, nieopodal stadniny koni, aleja kasztanowców, w środku osi znajduje się zamek a dalej aleja lipowa, na której końcu znajduje się miejsce pochówku rodziny Thiele-Winkler.

Aleja lipowa wyróżnia się tym, że aż 29 ze 110 rosnących przy niej lip, liczy sobie około 250 lat. Na terenie parku jest największe zagęszczenie wspaniale kwitnących wiosną azali i rododendronów. Odbywa się tu cykliczne wydarzenie o nazwie „Muzyczne święto kwitnących azalii”. Ma ono na celu promocje lokalnych muzyków oraz edukacje muzyczną dla szerszej publiczności. Kończąc spacer po zamkowych ogrodach warto zajrzeć do oranżerii, gdzie jest wiele egzotycznych roślin oraz liczący ponad  80 lat fikus.

Podsumowując, wiemy kto był właścicielem zamku w Mosznej, jak doszło do jego rozbudowy. Opisaliśmy co można zwiedzić na terenie zamku oraz gdzie zjeść i jak odpocząć podczas wizyty na zamku. Jest to miejsca naprawdę wartę uwagi i koniecznie trzeba tu zajrzeć podróżując przez Opolszczyznę

Zapraszamy do wielu podroży po kraju i podziwiania wspaniałych zabytków  jakich w Polsce nie brakuje.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów