Bezpieczeństwo na stoku. O czym warto pamiętać wybierając się na narty?

  

Bezpieczeństwo na stoku. O czym warto pamiętać?

Rozpoczęły się ferie zimowe, wielu z nas wybrało zimowy wypoczynek na stoku z całą rodziną. Aby wypoczynek na nartach czy snowboardzie był udany, musi być bezpieczny. Przypominamy więc, o kilku najważniejszych zasadach przebywania i korzystania z infrastruktury narciarskiej oraz zachowania najwyższego bezpieczeństwa na stoku.

Bezpieczeństwo na stoku. O czym warto pamiętać wybierając się na narty?

foto: shutterstock.com

 

DEKALOG NARCIARZA I SNOWBOARDZISTY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ [FIS]

1. Na soku nie jesteś sam - Korzystając ze stoku pamiętaj, że oprócz Ciebie są jeszcze inni, którzy też korzystają z uroków zimy. 

2. Panuj nad prędkością - Prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji na stoku, dlatego zachowanie odpowiedniej prędkości na stoku jest tak ważne. Nie zawsze pogoda jest doskonała. Mgła i opady deszczu to nie czas na testy prędkości.

3. Poruszaj się ostrożnie - Czasem gdy na stoku robi się tłoczno, narciarze i snowboardziści nagle znajdują się w przewężeniu stoku, poczekaj na poboczu aż tłum się rozjedzie.

4. Wybierz trasę odpowiadającą Twoim umiejętnością - "Nie ruszaj z motyką na słońce". Po całym roku pracy za biurkiem i bez odpowiedniego przygotowania fizycznego, lepiej zacząć zjazdy od łatwiejszej niebieskiej trasy. 

5. Zatrzymuj się tylko wtedy kiedy musisz - Zawsze zatrzymuj się na poboczu trasy i w widocznym dla innych miejscu. Tak, aby nie stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa rozpędzonym narciarzom i snowboardzistom. 

6. Schodź i podchodź poboczem - Wspinając się lub schodząc z trasy zawsze trzymaj się ubocza. Bez względu na warunki atmosferyczne na stoku i przy słabej widoczności najlepiej w ogóle zjechać ze stoku. 

7. Wyprzedzaj z rozwagą - Wyprzedzając na stoku pamiętaj aby zachować bezpieczną odległość od innych narciarzy i aby zawsze do tego manewru na stoku umieć ocenić możliwości. 

8. Stosuj się do znaków narciarskich - Przestrzegaj oznaczeń na trasie zjazdu. Znaki narciarskie są po to aby zachować najwyższe bezpieczeństwo aktywnie wypoczywającym na stoku. 

9. Udzielaj pierwszej pomocy w razie potrzeby - W razie wypadku na stoku, zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasami wystarczy kilka chwil, pomocna dłoń, aby uratować komuś życie. 

10. Nie bądź anonimowy - jeżeli zauważyłeś jakiekolwiek zdarzenie, zatrzymaj się i zapytaj czy twoja pomoc jest zasadna. Zadzwoń i wezwij pomoc. 

Ponadto na stoku obowiązuje:

- ZAKAZ JAZDY NA NARTACH LUB SNOWBOARDZIE POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH

Za jazdę pod wpływem środków odurzających grozi mandat do 500 zł. 

- NAKAZ JAZDY W KASKU OCHRONNYM DZIECI DO LAT 16

Za brak kasku narciarskiego możemy otrzymać mandat, nawet do 5 tys. zł! Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie Polski, kask muszą zakładać dzieci do 16 roku życia. Za jego brak odpowiadają rodzice, bądź opiekunowie prawni. 

W innych krajach europejskich obowiązują podobne reguły. W Austrii do 15 roku życia, a we Włoszech do 14 roku życia obowiązuje jazda w kasku ochronnym na nartach czy snowboardzie. 


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

Zobacz również

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski

MASTER-ski Tylicz

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.056028 ms