Black Friday w Polsce vs. Black Friday w USA

  

W roku 2015 po raz pierwszy mogliśmy się spotkać z terminem Black Friday. W niektórych punktach oferowano wówczas ciekawe promocje i rabaty na wybrane produkty. Proponowano także konsumentom karty podarunkowe, które można było doładować dowolną kwotą i robić za ich pomocą przedświąteczne zakupy. Gdzie narodził się ten szał zakupowy i czym różni się nasza polska wersja, od tej oryginalnej? Jak przyjęło się to handlowe święto w Polsce? Zapraszamy do lektury!


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Black Friday - naturalne środowisko łowców promocji

Kto by pomyślał, że Halloween przyjmie się w Polsce? Pewnie nikt, ale jednak do tego doszło. Podobnie jest z Black Friday. Miejscem narodzin tej tradycji są USA. Początki wydarzenia związane są z okresem z powojennego konserwatyzmu przypadającym na lata 50. poprzedniego stulecia. Być może ów konserwatyzm obyczajowy sprawił, że nie przyjęło się ono z przytupem tak od razu. Dopiero 20-30 lat później, w szalonych i pełnych kiczu latach 80. nastąpił nieoczekiwany boom na promocje i rabaty w sklepach. Konsumenci amerykańscy od razu przystąpili do szturmu sklepów i galerii handlowych.

Black Friday był swoistym unikatem na skalę globalną i wkrótce opanował większość rozwiniętej części świata. W Polsce zawitał dzięki zagranicznym sieciom handlowym i mediom stosunkowo późno, bo dopiero w 2015 roku. Sieci takie jak Play czy Mediaekspert zaczęły praktykować coroczny festiwal promocji i rabatów. Pierwszy rzut oka na ofertę pozwala wyrobić sobie wyobrażenie, o jakich zniżkach mowa. Pozostaje zadać pytanie o termin tego boomu zakupowego. Wedle amerykańskiej tradycji Black Friday odbywa się w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia, a więc w ostatni piątek listopada. W Polsce podobnie jak w USA zaczyna się wówczas przedświąteczny szał zakupowy.

Black Friday - różnice między Polską a USA

W naszym kraju ten festiwal obniżek cen nie obejmuje każdego sklepu i sieci handlowej. Z roku na rok powszechnieje sprzedaż produktów po niższych cenach, ale nie jest to żadną normą. Wynikają z tego tytułu drobne nieporozumienia i nutka rozczarowania. Praktykę Black Friday kultywują na ogół większe sieci handlowe. Najchętniej kupowana jest odzież i, ze względu na spore promocje, sprzęt elektroniczny. Szczęśliwie dla polskich klientów popularne sieciówki stwarzają możliwość nabycia sprzętu RTV i AGD po znacznie niższych cenach właśnie tego dnia. Zaobserwować można to na stronach internetowych takich jak ta https://www.mediaexpert.pl/lp,black-Friday. Niekiedy ta okazja przeciąga się w Polsce przez resztę weekendu, stąd też nazwa Black Week. Dało się to zaobserwować w roku 2015 i widać to również obecnie, iż chętnie wydaje się tego dnia specjalne karty podarunkowe, które można doładować dowolną kwotą. To dobre rozwiązanie z myślą o zakupie świątecznych podarunków.

W Stanach Zjednoczonych wygląda to nieco inaczej. W Polsce to wciąż nowość, która obejmuje praktycznie tylko większe sklepy sieciowe. W USA natomiast Black Friday ma charakter uniwersalny. Zniżki, rabaty i promocje dotyczą produktów dostępnych w każdym sklepie, galerii handlowej i markecie. To zdecydowanie różni charakter tego terminu w handlowym kalendarzu między Polską a USA. 

Black Friday - jak rozsądnie wykorzystać ten czas?

Skoro samo Black Friday pojawiło się na polskim gruncie i zyskuje rokrocznie na popularności, to warto zastanowić się nad poprawnym wykorzystaniem tego wydarzenia. Na naszym polskim podwórku modę tę stosują głównie zagraniczne sklepy sieciowe. Wielu polskich konsumentów zapożycza się w bankach lub zaciąga chwilówki na zakup niezbędnych artykułów AGD. Niektórzy z chęcią wymieniliby swój wiekowy telewizor na nowszy model. Jeszcze inni ostrzą sobie ząbki na laptopa z wydajnymi podzespołami. Dobrym rozwiązaniem jest odłożyć sobie określoną ilość gotówki w ciągu roku i czekać na okazję w czasie Black Friday. Te z całą pewnością się pojawią. Zakup tego dnia to oszczędność środków, ponieważ nabyć można upatrzony sprzęt nawet o kilkuset złotych taniej. 


Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów