Buty narciarskie dla dziecka. Wypożyczyć czy kupić?

  

Zimą na narty z dziećmi? Jak najbardziej. Coraz więcej rodziców decyduje się na taką formę wypoczynku. Chce zaszczepić dzieciom swoje pasje, a jazda na nartach jest jedną z nich. Warto pamiętać o tym, że w młodym wieku dziecko w miarę szybko się uczy, przyswaja sobie tajniki narciarstwa. Jest tylko jeden problem - dzieci szybko rosną, a to sprawia, że strój narciarski, kupiony w tym sezonie, w kolejnym może już być za mały. Szczególnie dotyczy to butów narciarskich. Rodzice stoją wtedy przed dylematem – kupować czy wypożyczać co sezon? Niestety, nie są to łatwe decyzje.

zdjęcie: shutterstock.com

Buty narciarskie dla dziecka. Noga szybko rośnie…

Zatem pierwszym wyborem rodzica jest wypożyczenie butów. Zwłaszcza, gdy nasze dziecko stawia pierwsze kroki na stoku i nie wiemy jak zareaguje na nową pasję. Może być tak, że mu się nie spodoba. Warto dać mu wtedy czas – miesiąc, rok, czasami więcej. Zmuszając dziecko do uprawiania narciarstwa osiągniemy gorszy efekt, niż w sytuacji gdy się samo do tego przekona. 

Duże znaczenie ma tu też wymiar finansowy. Ceny, w polskich wypożyczalniach, zaczynają się już od 20 zł za dwie godziny (ceny z sezonu 2021/2022 i obecnie w dobie szalejącej inflacji mogą się znacznie różnić). 

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie uniknięcie wymiany butów co sezon. Kolejnym plusem jest więcej miejsca w bagażniku. Nie musimy się martwić transportem sprzętu narciarskiego z domu na stok. 

Są jednak i minusy tego rozwiązania. 

- Tracimy czas na stanie w kolejkach w wypożyczalniach. 

- Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wybierzemy idealny but dla dziecka pod względem rozmiaru – but może uwierać po chwili.

- Kwestie higieniczne i estetyczne. Buty z wypożyczalni nie są nowe. Były najprawdopodobniej wykorzystywane mnóstwo razy. Nie każdy rodzic będzie czuł się z tą myślą komfortowo.

Dlatego, wypożyczając pamiętajmy o jednym. Warto zaopatrzyć się we własne wewnętrzne wkładki do butów!  Zapewnią one komfort higieniczny. 

widok na wyciąg taśmowy i tubingowy w ośrodku narciarskim Wisła Hotel Stokzdjęcie: widok na wyciąg taśmowy i tubingowy w ośrodku narciarskim Wisła Hotel Stok

Buty narciarskie dla dziecka. A może jednak kupić?

Idealnie byłoby odkupić buty narciarskie dla dziecka od rodziny, znajomych czy z jakiegoś innego, ale pewnego źródła. Zazwyczaj ich zużycie jest niewielkie, no i cena niższa od tej w sklepie. 

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto przemyśleć kwestię zakupu nowych butów. Nie jest to wielka inwestycja, a sprzedawcy w specjalistycznym sklepie narciarskim dobrze dobiorą rozmiar i dopasują buty narciarskie dzięki czemu zakup szybko się zwróci. Dziecko będzie miało swoje, nowe i ładne buty narciarskie, w których będzie się czuło dobrze i wygodnie, a to spowoduje iż szybciej będzie robiło postępy w nauce jazdy na nartach.

widok na taśmę do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej

zdjęcie: widok na taśmę do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej 

Kupując nowe buty narciarskie warto zastanowić się nad modelami o regulowanej długości. Najczęściej w przedziale od 27/28 do 31/32. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło je użytkować przez kilka sezonów. Minusem tego rozwiązania jest jednak niezbyt dobre dopasowanie buta do stopy, co w przypadku malucha dopiero zaczynającego swoją przygodę z nartami, może utrudniać opanowanie techniki jazdy. 

W niektórych sklepach narciarskich proponuje się system wymiany sprzętu narciarskiego dla dzieci. Polega to na wymianie butów narciarskich i nart, z których dziecko już wyrosło na takie, które będą odpowiednie dla dziecka. Wymiana odbywa się za większą lub mniejszą dopłatą w zależności od zużycia wymienianego sprzętu narciarskiego. Taka wymiana ma wiele atutów i z pewnością jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

Kupując sprzęt narciarski dla dziecka pamiętajcie o jednym. Najważniejsze są buty! Wypożyczenie nart zazwyczaj nie powoduje wielu problemów dla narciarza. Gorzej jest w przypadku butów: but się zsuwa lub wręcz przeciwnie - jest tak ciasny, że stopy szybko drętwieją. Dlatego, po zakupie nowych butów, ważne jest aby wypróbować je w domu.

widok na młodych narciarzy na orczyku w Suchym u Jędrola zdjęcie: widok na młodych narciarzy na orczyku w Suchym u Jędrola  

Buty narciarskie dla dziecka. Nie ma złotego środka

Na które rozwiązanie warto się zatem zdecydować? Kupić czy wypożyczyć buty narciarskie dla dziecka?  To już trzeba ocenić we własnym zakresie, bowiem oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Dla dziecka zaczynającego swoją przygodę z nartami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z wypożyczalni. Jeśli okaże się, że czerpie radość z jazdy i chce ją kontynuować, wtedy warto może pomyśleć o zakupie nowych butówRedakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.105858 ms