Co to są sinice, gdzie występują i czy są niebezpieczne dla naszego zdrowia?

  

 Sinice nad Bałtykiem pojawiają się o każdej porze roku. Jednak najczęściej występują latem. Niestety pojawianie się tych bakterii w sezonie urlopowym przysparza wielu niedogodności, tym którzy akurat wtedy wypoczywają nad Bałtykiem. Bo, czy można zaliczyć do udanych wypad nad morze, kiedy nie można nawet zamoczyć stopy?

źródło: schutterstock.com

Co to są sinice?

 Sinice zwane również cyjanofitami to samożywne bakterie. Jakiś czas temu myślano, że to rośliny w związku z ich zieloną barwą, którą zawdzięczają chlorofilowi oraz posiadanym zdolnościom fotosyntezy. Sinice występują  w wielu miejscach bez znaczenia na rodzaj akwenu. Zakwitają w jeziorach, stawach i morzach. Są wyjątkowo odporne, dlatego można je spotkać w zasadzie w każdym środowisku także na skałach lub w domowych doniczkach. Sinice pojawiają się w momencie wzrostu temperatury wody, bezwietrznej pogody i wtedy gdy w wodach zostaje zachwiana równowaga ekologiczna tj. za dużo w niej zanieczyszczeń oraz substancji odżywczych, które dostają się w nadmiernej ilości do zbiorników poprzez np. spływanie nawozów z pól.
Wykwit sinic w Bałtyku powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie, a co za tym idzie, obumieranie wielu organizmów zamieszkujących morze. Skutkuje to zmianą barwy wody oraz intensywnym nieprzyjemnym zapachem. A ponadto sinice produkują także niebezpieczne dla zdrowia człowieka toksyny.

Gdzie nad Bałtykiem występują sinice?

 Sinice występują nie tylko nad Bałtykiem, ale także nad innymi zbiornikami wodnymi. W Polsce najczęściej pojawiają się licznie w okolicach Zatoki Gdańskiej. W latach poprzednich na kilkunastu kąpieliskach zamykano plaże. Czasami zamknięcie trwało dzień, dwa, czasem nieco dłużej. Z uwagi na prądy wodne sinice mogą zmieniać miejsce występowania nawet w ciągu kilkunastu godzin. W 2021 roku zamykano miejsca kąpieli na Helu, w Gdyni, Dębkach czy Stegnie. W czerwcu zamknięto osiem kąpielisk w Sopocie, a w sierpniu zakazano kąpieli w Pucku i Karwi.

Sinice nad Bałtykiem - stan obecny

Obecna sytuacja na plażach nad Bałtykiem. Jak widać na zdjęciu, tylko przy zejściu nr 23 na plażę w Jastrzębiej Górze woda nie nadaje się do kąpieli. 


źródło: sk.gis.gov.pl      

Jakie dolegliwości powodują sinice?

 Sinice pojawiające się w Bałtyku wytwarzają neurotoksyny, dermotoksyny oraz hepatotoksyny. Różne rodzaje toksyn w sinicach powodują, że zatruć możemy się poprzez kontakt skóry z wodą, wypicie jej (nawet w niewielkiej ilości), a także wdychając długo powietrze w pobliżu wód, w których zakwitły sinice. W związku z tym jeżeli mamy informację, że na którymś kąpielisku doszło do pojawienia się sinic powinniśmy unikać nie tylko kąpieli, ale także przebywania w pobliżu skażonego miejsca.

Zatrucie toksynami sinic powoduje objawy takie, jak;

- ból głowy,
- nudności,
- gorączka,
- uczucie duszności,
- wysypka skórna,
- zaczerwienienie oczu,
- dolegliwości jelitowo-żołądkowe.

Sinice szczególnie niebezpieczne dla dzieci

 Szczególnie ciężko zatrucie sinicami przechodzą dzieci. U najmłodszych może ono spowodować nawet uszkodzenia nerek czy wątroby. Jeśli mamy podejrzenia, że mogliśmy zostać zatruci tymi niebezpiecznymi bakteriami powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pojawianie się sinic, zwłaszcza w okresie letnim jest szczególnie uciążliwe. Będąc na wakacjach lub planując wyjazd, powinno się śledzić na bieżąco informację o pojawieniu się sinic na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziemy informacje które z kąpielisk nad Bałtykiem są zamknięte. Komunikaty takie na bieżąco wydaje sanepid oraz lokalne kanały informacyjne. Jak co roku dołączamy do apelu, by bez względu na odległość jaką musieliśmy pokonać by dotrzeć nad Bałtyk i bez względu na ogrom chęci wykąpania się w Bałtyku, unikać miejsc skażonych przez sinice.


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów