Co to są sinice, gdzie występują i czy są niebezpieczne dla naszego zdrowia?

  

 Sinice nad Bałtykiem pojawiają się o każdej porze roku. Jednak najczęściej występują latem. Niestety pojawianie się tych bakterii w sezonie urlopowym przysparza wielu niedogodności, tym którzy akurat wtedy wypoczywają nad Bałtykiem. Bo, czy można zaliczyć do udanych wypad nad morze, kiedy nie można nawet zamoczyć stopy?

źródło: schutterstock.com

Co to są sinice?

 Sinice zwane również cyjanofitami to samożywne bakterie. Jakiś czas temu myślano, że to rośliny w związku z ich zieloną barwą, którą zawdzięczają chlorofilowi oraz posiadanym zdolnościom fotosyntezy. Sinice występują  w wielu miejscach bez znaczenia na rodzaj akwenu. Zakwitają w jeziorach, stawach i morzach. Są wyjątkowo odporne, dlatego można je spotkać w zasadzie w każdym środowisku także na skałach lub w domowych doniczkach. Sinice pojawiają się w momencie wzrostu temperatury wody, bezwietrznej pogody i wtedy gdy w wodach zostaje zachwiana równowaga ekologiczna tj. za dużo w niej zanieczyszczeń oraz substancji odżywczych, które dostają się w nadmiernej ilości do zbiorników poprzez np. spływanie nawozów z pól.
Wykwit sinic w Bałtyku powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie, a co za tym idzie, obumieranie wielu organizmów zamieszkujących morze. Skutkuje to zmianą barwy wody oraz intensywnym nieprzyjemnym zapachem. A ponadto sinice produkują także niebezpieczne dla zdrowia człowieka toksyny.

Gdzie nad Bałtykiem występują sinice?

 Sinice występują nie tylko nad Bałtykiem, ale także nad innymi zbiornikami wodnymi. W Polsce najczęściej pojawiają się licznie w okolicach Zatoki Gdańskiej. W latach poprzednich na kilkunastu kąpieliskach zamykano plaże. Czasami zamknięcie trwało dzień, dwa, czasem nieco dłużej. Z uwagi na prądy wodne sinice mogą zmieniać miejsce występowania nawet w ciągu kilkunastu godzin. W 2021 roku zamykano miejsca kąpieli na Helu, w Gdyni, Dębkach czy Stegnie. W czerwcu zamknięto osiem kąpielisk w Sopocie, a w sierpniu zakazano kąpieli w Pucku i Karwi.

Sinice nad Bałtykiem - stan obecny

Obecna sytuacja na plażach nad Bałtykiem. Jak widać na zdjęciu, tylko przy zejściu nr 23 na plażę w Jastrzębiej Górze woda nie nadaje się do kąpieli. 


źródło: sk.gis.gov.pl      

Jakie dolegliwości powodują sinice?

 Sinice pojawiające się w Bałtyku wytwarzają neurotoksyny, dermotoksyny oraz hepatotoksyny. Różne rodzaje toksyn w sinicach powodują, że zatruć możemy się poprzez kontakt skóry z wodą, wypicie jej (nawet w niewielkiej ilości), a także wdychając długo powietrze w pobliżu wód, w których zakwitły sinice. W związku z tym jeżeli mamy informację, że na którymś kąpielisku doszło do pojawienia się sinic powinniśmy unikać nie tylko kąpieli, ale także przebywania w pobliżu skażonego miejsca.

Zatrucie toksynami sinic powoduje objawy takie, jak;

- ból głowy,
- nudności,
- gorączka,
- uczucie duszności,
- wysypka skórna,
- zaczerwienienie oczu,
- dolegliwości jelitowo-żołądkowe.

Sinice szczególnie niebezpieczne dla dzieci

 Szczególnie ciężko zatrucie sinicami przechodzą dzieci. U najmłodszych może ono spowodować nawet uszkodzenia nerek czy wątroby. Jeśli mamy podejrzenia, że mogliśmy zostać zatruci tymi niebezpiecznymi bakteriami powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pojawianie się sinic, zwłaszcza w okresie letnim jest szczególnie uciążliwe. Będąc na wakacjach lub planując wyjazd, powinno się śledzić na bieżąco informację o pojawieniu się sinic na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziemy informacje które z kąpielisk nad Bałtykiem są zamknięte. Komunikaty takie na bieżąco wydaje sanepid oraz lokalne kanały informacyjne. Jak co roku dołączamy do apelu, by bez względu na odległość jaką musieliśmy pokonać by dotrzeć nad Bałtyk i bez względu na ogrom chęci wykąpania się w Bałtyku, unikać miejsc skażonych przez sinice.


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

Zobacz również

Widok online na opolską Aleję Gwiazd znajdującą się na Rynku

Opole - Aleja Gwiazd

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów