Co to są sinice, gdzie występują i czy są niebezpieczne dla naszego zdrowia?

  

 Sinice nad Bałtykiem pojawiają się o każdej porze roku. Jednak najczęściej występują latem. Niestety pojawianie się tych bakterii w sezonie urlopowym przysparza wielu niedogodności, tym którzy akurat wtedy wypoczywają nad Bałtykiem. Bo, czy można zaliczyć do udanych wypad nad morze, kiedy nie można nawet zamoczyć stopy?

źródło: schutterstock.com

Co to są sinice?

 Sinice zwane również cyjanofitami to samożywne bakterie. Jakiś czas temu myślano, że to rośliny w związku z ich zieloną barwą, którą zawdzięczają chlorofilowi oraz posiadanym zdolnościom fotosyntezy. Sinice występują  w wielu miejscach bez znaczenia na rodzaj akwenu. Zakwitają w jeziorach, stawach i morzach. Są wyjątkowo odporne, dlatego można je spotkać w zasadzie w każdym środowisku także na skałach lub w domowych doniczkach. Sinice pojawiają się w momencie wzrostu temperatury wody, bezwietrznej pogody i wtedy gdy w wodach zostaje zachwiana równowaga ekologiczna tj. za dużo w niej zanieczyszczeń oraz substancji odżywczych, które dostają się w nadmiernej ilości do zbiorników poprzez np. spływanie nawozów z pól.
Wykwit sinic w Bałtyku powoduje zmniejszenie ilości tlenu w wodzie, a co za tym idzie, obumieranie wielu organizmów zamieszkujących morze. Skutkuje to zmianą barwy wody oraz intensywnym nieprzyjemnym zapachem. A ponadto sinice produkują także niebezpieczne dla zdrowia człowieka toksyny.

Gdzie nad Bałtykiem występują sinice?

 Sinice występują nie tylko nad Bałtykiem, ale także nad innymi zbiornikami wodnymi. W Polsce najczęściej pojawiają się licznie w okolicach Zatoki Gdańskiej. W latach poprzednich na kilkunastu kąpieliskach zamykano plaże. Czasami zamknięcie trwało dzień, dwa, czasem nieco dłużej. Z uwagi na prądy wodne sinice mogą zmieniać miejsce występowania nawet w ciągu kilkunastu godzin. W 2021 roku zamykano miejsca kąpieli na Helu, w Gdyni, Dębkach czy Stegnie. W czerwcu zamknięto osiem kąpielisk w Sopocie, a w sierpniu zakazano kąpieli w Pucku i Karwi.

Sinice nad Bałtykiem - stan obecny

Obecna sytuacja na plażach nad Bałtykiem. Jak widać na zdjęciu, tylko przy zejściu nr 23 na plażę w Jastrzębiej Górze woda nie nadaje się do kąpieli. 


źródło: sk.gis.gov.pl      

Jakie dolegliwości powodują sinice?

 Sinice pojawiające się w Bałtyku wytwarzają neurotoksyny, dermotoksyny oraz hepatotoksyny. Różne rodzaje toksyn w sinicach powodują, że zatruć możemy się poprzez kontakt skóry z wodą, wypicie jej (nawet w niewielkiej ilości), a także wdychając długo powietrze w pobliżu wód, w których zakwitły sinice. W związku z tym jeżeli mamy informację, że na którymś kąpielisku doszło do pojawienia się sinic powinniśmy unikać nie tylko kąpieli, ale także przebywania w pobliżu skażonego miejsca.

Zatrucie toksynami sinic powoduje objawy takie, jak;

- ból głowy,
- nudności,
- gorączka,
- uczucie duszności,
- wysypka skórna,
- zaczerwienienie oczu,
- dolegliwości jelitowo-żołądkowe.

Sinice szczególnie niebezpieczne dla dzieci

 Szczególnie ciężko zatrucie sinicami przechodzą dzieci. U najmłodszych może ono spowodować nawet uszkodzenia nerek czy wątroby. Jeśli mamy podejrzenia, że mogliśmy zostać zatruci tymi niebezpiecznymi bakteriami powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pojawianie się sinic, zwłaszcza w okresie letnim jest szczególnie uciążliwe. Będąc na wakacjach lub planując wyjazd, powinno się śledzić na bieżąco informację o pojawieniu się sinic na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziemy informacje które z kąpielisk nad Bałtykiem są zamknięte. Komunikaty takie na bieżąco wydaje sanepid oraz lokalne kanały informacyjne. Jak co roku dołączamy do apelu, by bez względu na odległość jaką musieliśmy pokonać by dotrzeć nad Bałtyk i bez względu na ogrom chęci wykąpania się w Bałtyku, unikać miejsc skażonych przez sinice.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów