Ćwiczenia dla początkujących — dlaczego warto i jaką aktywność wybrać na początek?

  

Patrzysz z zazdrością na wysportowane osoby i chcesz zadbać o lepszą sylwetkę? To bardzo dobry krok — wraz z lepszym wyglądem zyskasz więcej energii, poprawisz kondycję i zwiększysz pewność siebie. Dlatego, zamiast spędzać całe dnie przed komputerem lub telewizorem, znajdź trochę czasu na regularny ruch. I ciesz się efektami!

Ćwiczenia dla początkujących — dlaczego warto i jaką aktywność wybrać na początek?

zdjęcie: adobestock.com

Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem (np. w pracy biurowej) lub przed telewizorem ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, układ ruchu, a także na psychikę. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran dostarcza nam zbyt wielu bodźców i powoduje, że jesteśmy nieustannie zmęczeni i mamy problemy z koncentracją. Jeśli gdzieś po drodze zabrakło Ci regularnej aktywności fizycznej i chcesz do niej wrócić, to bardzo dobry krok. Wyrób sobie nawyk regularnych ćwiczeń, a poczujesz się lepiej!

Dlaczego warto regularnie ćwiczyć?

Aktywność fizyczna jest niezbędna w naszym życiu i właśnie ruch jest dla nas bardziej naturalny niż przesiadywanie w bezruchu kilka godzin z rzędu. Aktywność pozwoli Ci zrzucić zbędne kilogramy, wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Zauważysz, że rzadziej się garbisz, bardzo prawdopodobne, że rzadziej będziesz odczuwać bóle kręgosłupa. Zaczniesz lepiej sypiać, poziom stresu obniży się i poczujesz, że masz więcej energii oraz motywacji, których teraz może Ci brakować. Regularne treningi poprawią także Twój nastrój i zwiększą pewność siebie. Mogą nawet sprawić, że z dystansu spojrzysz na sprawy, które teraz wydają się zbyt trudne.


Regularne ćwiczenia mają ogromny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Obniżają poziom cukru i cholesterolu w organizmie oraz regulują ciśnienie tętnicze, zapobiegając chorobom cywilizacyjnym. Przeciwdziałają osteoporozie oraz wzmacniają układ ruchu, dzięki czemu jest on mniej podatny na kontuzje. Aktywność zwiększa naszą odporność, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Jak widzisz, ładna sylwetka to tylko jedna z wielu korzyści!


Jak zadbać o aktywność fizyczną, gdy brakuje czasu?

Jak to jest, że niektórzy znajdują czas na regularne treningi w domu lub na siłowni, biegają kilka razy w tygodniu lub chodzą na basen, a innym ciągle brakuje czasu? Czy ci, którzy ćwiczą, pracują mniej lub nie mają obowiązków domowych?

Nie — oni po prostu mają inne priorytety.

Zanim zaczniesz ćwiczyć, musisz wiedzieć, że regularność jest kluczowa. Bardzo pomoże wyrobienie sobie nawyku ćwiczenia 3 lub 4 razy w tygodniu. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, po prostu znajdź czas, z pełną świadomością, że będzie to oznaczało rezygnację z niektórych nawyków. Może aktywność będzie wiązała się ze wcześniejszym wstawaniem? Może trzeba będzie zrezygnować z codziennych maratonów seriali na Netflixie lub rzadziej wychodzić ze znajomymi na miasto? Na początku to będzie trudny wybór — wielu z nas woli komfort i błogie lenistwo niż wylewanie siódmych potów podczas ćwiczeń! A jednak warto się przełamać. W końcu chodzi o Twoje zdrowie, wygląd i jakość życia. Pamiętaj, że jeśli nie zadbasz o siebie — nikt inny tego nie zrobi.


Dlatego przygotuj wygodny ubiór sportowy i sprawdź, jakie rodzaje aktywności sprawdzą się u osób początkujących.

Treningi dla początkujących — jaką aktywność wybrać?

Osoby początkujące często obawiają się zbyt intensywnego wysiłku, zdarza się też, że nie chcą iść na siłownię, ponieważ są zawstydzone dodatkowymi kilogramami lub brakiem kondycji. Warto pamiętać, że nikt nie urodził się z wymarzoną sylwetką. To efekt pracy, którą po prostu trzeba rozpocząć w takim stanie, w jakim jesteśmy teraz. Z każdym treningiem będzie coraz lepiej.


Jeśli dopiero zaczynasz, poszukaj aktywności, która sprawi Ci przyjemność. Może to być bieganie (nawet na krótkie dystanse), szybsze spacery, zumba, joga, taniec, pływanie lub jazda na rowerze (w razie niepogody możesz wykorzystać rower stacjonarny ze sklepu sportowego Marbo-Sport.pl). Takie aktywności możesz połączyć z ćwiczeniami na siłowni lub domowymi treningami. W przypadku wyjść na siłownię warto zainwestować przynajmniej w kilka zajęć z trenerem personalnym, który pokaże, jak prawidłowo wykonywać określone ćwiczenia oraz podpowie, jakie ćwiczenia będą odpowiednie na naszym etapie.


Jeśli zamierzasz ćwiczyć w domu, dobrym pomysłem jest włączenie filmików z treningami, przygotowanych przez profesjonalnych trenerów. Dzięki temu ktoś doświadczony „poprowadzi” Cię przez trening i nie będziesz musiał(a) zastanawiać się, jakie ćwiczenie wykonać w następnej kolejności oraz jak długo powinny trwać poszczególne serie. Ćwiczenia w domu możesz uzupełnić treningami z wykorzystaniem sprzętu — orbitrek, stepper czy rower stacjonarny stanowią bardzo atrakcyjne (i skuteczne!) urozmaicenie ćwiczeń.


Wypróbowanie różnych rodzajów aktywności jest dobrym pomysłem — gdy znajdziesz coś, co naprawdę polubisz, regularne ćwiczenia staną się dużo łatwiejsze. A Ty poczujesz się lepiej. Warto o to zawalczyć, prawda?


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów