TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Szukasz miejsca, które zagwarantuje Ci piękną pogodę podczas urlopu? Poznaj wyspę, na którą od dziesięcioleci zjeżdżają tłumy turystów by zażywać niczym niezmąconych kąpieli słonecznych. Dowiedz się, gdzie w Polsce słońce świeci aż przez trzy miesiące.
źródło: shuttersock.com/Świnoujście latarnia morska
Wyspa Uznam to jedno z najbardziej słonecznych miejsc nad Bałtykiem. Według danych, roczna ilość godzin, podczas których świeci słońce wynosi ponad 1900. Łącznie daję to nam prawie trzy miesiące nieustającego słońca. Mówi się, że właśnie tu dzień trwa najdłużej a woda jest najcieplejsza. Turyści spragnieni pewnej pogody i wyjątkowo bezchmurnego nieba przybywają na Uznam nazywając swoje miejsce wypoczynku Wyspą Słońca lub po niemiecku Sonneninsel. Wyspa Uznam to miejsce wyjątkowe. Posiada wiele półwyspów a szerokie, piękne plaże pokryte są wyjątkowo drobnym i przyjemnym piaskiem. W całości wyspa liczy około 445 kilometrów kwadratowych z tego jedynie 72 kilometry należą do Polski, pozostała część leży na terytorium Niemiec. Oblewają ją wody Bałtyku, a od wschodnio-północnej strony Zalew Szczeciński. Polskie tereny w prawie całości zajęte są przez Świnoujście a po niemieckiej stronie najbardziej znane są trzy kurorty: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck.
W polskiej części wyspy Uznam polecamy odwiedzić 58 hektarowy, wpisany do rejestru zabytków, Park Zdrojowy. Park ten jest nazywany zielonymi płucami Świnoujścia. Rosną w nim cisy, jodły, dęby, kasztanowce, wiązy, olchy. Jest bardzo stylowo urządzony, poprzecinany alejkami przy których ustawiono ławeczki do odpoczynku. Dla dzieci powstały tu dwa place zabaw ze ścianką wspinaczkową, zjeżdżalniami i huśtawkami. Place ulokowane są przy ulicy Mieszka I i Krzywoustego. Park otoczony jest z jednej strony miejscami rekreacji takimi jak boisko piłkarskie, korty tenisowe, z drugiej strony znajdują się kompleksy wypoczynkowe, kempingi. Od wschodu graniczy z historycznymi zabytkami takimi jak Fort Anioła i Fort Wschodni a całość otaczają ścieżki turystyczne i rowerowe.
zdjęcie: widok z kamery na plażę w Świnoujściu w sezonie letnim
Na uwagę zasługuje fakt, że na wyspie nie spotkamy typowych turystycznych kramów z pamiątkami „made in china”. Trzeba by się wysilić, aby znaleźć tu jedzenie typu fast food. Ale jest coś w zamian. Liczne, klimatyczne lokale urządzone na podobną modłę jak miasteczka. Skosztujemy w nich najpyszniejszych ryb. Są smażone sandacze, flądry, dorsze. Na miejscu wędzi się różne gatunki ryb morskich, które można zjeść w lokalu lub zabrać na wynos. A miłośnicy śledzi odnajdą tu swój raj na ziemi. Bo ponoć nigdzie indziej nie można zjeść tak wyjątkowego, smacznego i niezwykle mlecznego śledzia. O kunszcie tutejszych restauratorów może świadczyć fakt, że aż cztery restauracje z wyspy Uznam zostały wyróżnione w najnowszej edycji kulinarnego przewodnika Michelin.
Na plażach wyspy Uznam po niemieckiej stronie próżno szukać parawanów. Tam królują kosze plażowe, które poprzez swoje charakterystyczne materiałowe (niebiesko-białe pasy) wykończenie niejako ubarwiają i dodają morskiego klimatu całej okolicy. Plaże nawet w szczycie sezonu nie są zatłoczone głównie ze względu na swoją szerokość. Zarówno w morzu jak i na piasku będziemy czuć się komfortowo. Miejsca jest sporo także dzięki temu, że na niemieckiej plaży nie uświadczymy zjawiska zwanego w Polsce „parawaningiem”. Choć w głównej mierze niemieccy turyści korzystają z koszy plażowych to używają także parawanów. Nie za często, ale są one używane. Jednakże stosuje się je zgodnie z ich przeznaczeniem tj. rozkładają je głównie rodziny z dziećmi dla zachowania prywatności, inni wykorzystują je jako osłonę od wiatru. Różnica polega na tym, że w Niemczech stawia się tyle parawanu ile jest niezbędne czyli około 2,3 metry, a nie stosuje się parawanu lub nawet kilku do odgradzania „własnego” terytorium.
zdjęcie: parawany na plaży
Na wyspie Uznam można zwiedzić Muzeum Historyczno-Techniczne w miejscowości Peenemünde. W latach 1936-1945 zakłady doświadczalne były największym w tej części Europy centrum zbrojeniowym. Znajdował się tu Instytut Badawczy niemieckiej armii, a także tereny do testów Luftwaffe. Prawie dwanaście tysięcy osób w tym wielu konstruktorów pracowało tu nad stworzeniem broni masowego rażenia. Warto odwiedzić także Muzeum Motoryzacji w Dargen oraz Obserwatorium Manfreda von Ardenne w Heringsdorfie. W wyjątkowe historyczne miejsca zaprowadzi nas szlak forteczny, a na nim unikatowe zabytki tj. Fort Anioła i Fort Zachodni. Molo w Heringsdorfie na wyspie Uznam to najdłuższy taki obiekt w całych Niemczech. Liczy 508 metrów długości. W czasie jego pierwotnej budowy już w XIX wieku było ono całkowicie drewniane. W 1995 roku molo uzyskało wygląd taki jak dziś. Wejście na molo rozpoczyna się poprzez duży budynek, a którym znajdziemy kino, kawiarnię a nawet sale fitness. Następnie jest ciąg ławeczek, na których można odpocząć lub wystawić twarz ku promieniom słońca. Przez środek pomostu ciągnie się budynek ze sklepikami, a na końcu części turystycznej jest duża restauracja.
Dlaczego warto wybrać wyspę na wakacyjny wypoczynek lub chociażby dłuższy weekend? Po pierwsze na wyspie ceny, na tle innych nadbałtyckich miasteczek, nie są ani trochę wyższe. Za dużą kanapkę ze śledziem zapłacimy 2 euro, kawa to koszt 1-1,5 euro, a butelka piwa w granicach 1,5 euro. Ponadto piękne plaże, bogata infrastruktura ścieżek rowerowych, wyjątkowa atmosfera i dbałość o szczegóły oraz naturalność w najdrobniejszych szczegółach sprawiają, że wyspa Uznam jest miejscem, które trzeba odwiedzić.
Waszych ulubionych kamer