Gdzie rośnie jedno z najstarszych drzew w Polsce? Co o tym drzewie mówi legenda i ile tak naprawdę ma lat? Czy są w Polsce starsze drzewa niż Dąb Bartek? Przeczytajcie.
Dąb Bartek pomnikiem przyrody
Z definicji wiemy, że pomnik przyrody to chronione przez prawo, twory przyrody żywej jak i nieożywionej mające szczególne znaczenie pod względem wartości kulturowej, naukowej, krajobrazowej lub historycznej. I tak, na podstawie ustawy Prezydium Wojewódzkie Rady Narodowej w Kielcach wydało 2 grudnia 1952 roku orzeczenie nr 1, mówiące, że dąb Bartek został uznany za chroniony prawem pomnik przyrody.
zdjęcie: widok z kamery na najstarsze drzewo w Polsce - Dąb Bartek
Leciwy Dąb Bartek w liczbach
wiek: 700 lat
wysokość: 28,5 m
podpory: 15 sztuk
obwód: 13,4 (mierzony przy ziemi)
średnica korony: 38 m (kierunek N/S), 33 m (kierunek W/E)
konary główne: 8 sztuk
zasięg rzutu korony: 604 m2
foto: zdjęcie z kamery na pomnik przyrody latem - Dąb Bartek
Symbol długowieczności przyrody - jedno z najstarszych drzew w Polsce
Dąb Bartek – jeden z najbardziej znanych polskich pomników przyrody. Drzewo to według podań ma ponad tysiąc lat, natomiast naukowcy twierdzą, że jego wiek należy liczyć w przedziale między 645-670 lat.
Bardziej znana historia jego losów rozpoczyna się w wieku XX. Pierwszym, znanym wydarzeniem zagrażającym był pożar zabudowań w bliskim sąsiedztwie drzewa. Miało to miejsce około 1905 roku. Następnie w 1920 roku wykonano zabezpieczenie w postaci drewnianego ogrodzenia oraz część pnia została wypełniona masą cementowo-wapienną. W latach dwudziestych odnotowano pierwsze złamanie konaru drzewa, a dopiero 22 lata później powstała pierwsza podpora drzewa.
Rok 1952 to rok ustanowienia drzewa pomnikiem przyrody. Kolejne lata to naprzemiennie uszkodzenia drzewa (spowodowane warunkami atmosferycznymi: silne wichury, wyładowania atmosferyczne) i jego pielęgnacja, prace konserwacyjne. Na przestrzeni 50 lat przycinano suche konary, zabezpieczano wnętrze pnia preparatami grzybobójczymi, wymieniono korę maskującą, zbudowano nowe ogrodzenie. Łącznie zamontowano kilkanaście podpór metalowych i unowocześniono instalację odgromową.
Dąb Bartek w oku kamery internetowej
foto: zdjęcie z kamery na pomnik przyrody Dąb Bartek zimą
Gdzie rośnie Dąb Bartek i co głosi legenda?
Dąb Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk około 16 km od Kielc. Aby zobaczyć to wiekowe drzewo, można dotrzeć tu autobusem bezpośrednio z Kielc właśnie. Jeżeli ktoś zdecyduje się przyjechać własnym samochodem lub autokarem wycieczkowym to może zaparkować na udostępnionym parkingu, który znajduje się około 40 metrów od pomnika przyrody.
Zachęcamy do odwiedzenia tego leciwego pomnika przyrody i przekazywania sobie nawzajem informacji o nim, gdyż według jednej z legend. Naród polski nie zginie, dopóki historia Bartka jest przekazywana kolejnym pokoleniom.
foto: zdjęcie z kamery na pomnik przyrody Dąb Bartek jesienią
Najstarsze drzewa w Polsce
Cis Henryk to najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku w Henrykowie Lubańskim. Jego wiek określa się na około 1300 lat. Wysokość to 10 metrów a w obwodzie ma około 4 metrów.
Sosna Wszebora – sosna pamiętająca czas Potopu Szwedzkiego, której wiek określa się na około 360 lat. Rośnie niedaleko Mińska Mazowieckiego. Jej obwód to 3,6 metra i liczy 22 metry wysokości.
Dęby; Lech, Czech i Rus – 700-letnie dęby będące symbolem Wielkopolski. Rosną z parku pałacowym w miejscowości Rogalin. Lech ma obwód 6,33 metra, Czech 7,35 metra, a Rus aż 9,15 metra.
Lipa Anna – rośnie na terenie nadleśnictwa Kliniska. Ta drobnolistna lipa liczy ponad 450 lat i rośnie na wysokość 27 metrów. Według legendy właśnie pod tym drzewem odpoczywała Anna Jagiellonka czekając na powrót swojego małżonka z polowania.