Dąb BARTEK - symbol długowieczności przyrody w oku kamery internetowej

  

 Gdzie rośnie jedno z najstarszych drzew w Polsce? Co o tym drzewie mówi legenda i ile tak naprawdę ma lat? Czy są w Polsce starsze drzewa niż Dąb Bartek? Przeczytajcie.

Dąb Bartek pomnikiem przyrody

Z definicji wiemy, że pomnik przyrody to chronione przez prawo, twory przyrody żywej jak i nieożywionej mające szczególne znaczenie pod względem wartości kulturowej, naukowej, krajobrazowej lub historycznej. I tak, na podstawie ustawy Prezydium Wojewódzkie Rady Narodowej w Kielcach wydało  2 grudnia 1952 roku orzeczenie nr 1, mówiące, że dąb Bartek został uznany za chroniony prawem pomnik przyrody.

zdjęcie: widok z kamery na najstarsze drzewo w Polsce - Dąb Bartek 


Leciwy Dąb Bartek w liczbach

wiek: 700 lat
wysokość: 28,5 m
podpory: 15 sztuk
obwód: 13,4 (mierzony przy ziemi)
średnica korony: 38 m (kierunek N/S), 33 m (kierunek W/E)
konary główne: 8 sztuk
zasięg rzutu korony: 604 m2


foto: zdjęcie z kamery na pomnik przyrody latem - Dąb Bartek 

Symbol długowieczności przyrody - jedno z najstarszych drzew w Polsce 

Dąb Bartek – jeden z najbardziej znanych polskich pomników przyrody. Drzewo to według podań ma ponad tysiąc lat, natomiast naukowcy twierdzą, że jego wiek należy liczyć w przedziale między 645-670 lat.

Bardziej znana historia jego losów rozpoczyna się w wieku XX. Pierwszym, znanym wydarzeniem zagrażającym był pożar zabudowań w bliskim sąsiedztwie drzewa. Miało to miejsce około 1905 roku. Następnie w 1920 roku wykonano zabezpieczenie w postaci drewnianego ogrodzenia oraz część pnia została wypełniona masą cementowo-wapienną.  W latach dwudziestych odnotowano pierwsze złamanie konaru drzewa, a dopiero 22 lata później powstała pierwsza podpora drzewa.

Rok 1952 to rok ustanowienia drzewa pomnikiem przyrody. Kolejne lata to naprzemiennie uszkodzenia drzewa (spowodowane warunkami atmosferycznymi: silne wichury, wyładowania atmosferyczne) i jego pielęgnacja, prace konserwacyjne.  Na przestrzeni 50 lat przycinano suche konary, zabezpieczano wnętrze pnia preparatami grzybobójczymi, wymieniono korę maskującą, zbudowano nowe ogrodzenie. Łącznie zamontowano kilkanaście podpór metalowych i unowocześniono instalację odgromową. 

Dąb Bartek w oku kamery internetowej

W latach 2017/2018 jednostki Lasów Państwowych rozpoczęły wspólne przedsięwzięcie mające na celu zachować, ochraniać i promować Bartka. Rozpoczęto kompleksowe badania stanu zdrowia drzewa, zbudowano infrastrukturę turystyczną, zainstalowano kamerę, dzięki której można wykonywać transmisję online i wszyscy chętni mogą podziwiać dąb na stronie internetowej.


foto: zdjęcie z kamery na pomnik przyrody Dąb Bartek zimą

Uzyskaj dostęp do usługi PREMIUM i oglądaj Twoje ulubione kamery bez reklam nawet przez rok.

Gdzie rośnie Dąb Bartek i co głosi legenda?

Dąb Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk około 16 km od Kielc. Aby zobaczyć to wiekowe drzewo, można dotrzeć tu autobusem bezpośrednio z Kielc właśnie. Jeżeli ktoś zdecyduje się przyjechać własnym samochodem lub autokarem wycieczkowym to może zaparkować na udostępnionym parkingu, który znajduje się około 40 metrów od pomnika przyrody.
Zachęcamy do odwiedzenia tego leciwego pomnika przyrody i przekazywania sobie nawzajem informacji o nim, gdyż według jednej z legend. Naród polski nie zginie, dopóki historia Bartka jest przekazywana kolejnym pokoleniom.

foto: zdjęcie z kamery na pomnik przyrody Dąb Bartek jesienią

Najstarsze drzewa w Polsce

Cis Henryk to najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku w Henrykowie Lubańskim. Jego wiek określa się na około 1300 lat. Wysokość to 10 metrów a w obwodzie ma około 4 metrów.

Sosna Wszebora – sosna pamiętająca czas Potopu Szwedzkiego, której wiek określa się na około 360 lat. Rośnie niedaleko Mińska Mazowieckiego. Jej obwód to 3,6 metra i liczy 22 metry wysokości.


Dęby; Lech, Czech i Rus – 700-letnie dęby będące symbolem Wielkopolski. Rosną z parku pałacowym w miejscowości Rogalin. Lech ma obwód 6,33 metra, Czech 7,35 metra, a Rus aż 9,15 metra.

Lipa Anna – rośnie na terenie nadleśnictwa Kliniska. Ta drobnolistna lipa liczy ponad 450 lat i rośnie na wysokość 27 metrów. Według legendy właśnie pod tym drzewem odpoczywała Anna Jagiellonka czekając na powrót swojego małżonka z polowania.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów