TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Wirtualny odpowiednik plastikowej karty SIM ma sporo zalet. Sprawdź, jak działa SIM oraz co przemawia za i przeciw tej technologii. Podpowiadamy też, jak sprawdzić, czy telefon obsługuje eSIM.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Podobnie jak zwykła karta SIM, eSIM zapewnia Ci dostęp do usług telekomunikacyjnych. Karta SIM/eSIM zawiera nie tylko numer telefonu, ale też specjalny kod ICCID, dzięki której operator rozpoznaje użytkownika. Bez tych numerów nie skorzystasz więc z internetu mobilnego na smartfonie, nie wyślesz wiadomości ani nie zadzwonisz, chyba że na numer alarmowy 112.
Czym różni się eSIM od SIM? Zwykła, fizyczna karta SIM to kawałek plastiku z mikrochipem. Z kolei eSIM jest wirtualnym odpowiednikiem SIM, który jest zapisywany w module na stałe wbudowanym w smartfonie. Cyfrową kartę pobierasz na urządzenie od operatora przez kod QR.
Karta eSIM ma wiele zalet, takich jak choćby:
- Oszczędność czasu i wygoda. Aktywacja eSIM jest szybka i prosta – bez czekania na kuriera czy odbierania karty w salonie operatora.
- Trwałość i bezpieczeństwo. Cyfrowej karty nie zniszczysz ani nie zgubisz. Jeśli ktoś ukradnie Twój telefon lub gdzieś go zostawisz, nikt nie usunie też eSIM-a bez uszkadzania sprzętu. Nie będzie więc można korzystać z telefonu, za to łatwiej da się go zlokalizować po synale z karty.
- Jeden smartfon, wiele numerów. Nie potrzebny Ci już telefon z DualSIM, żeby korzystać z dwóch numerów. Na jednym smartfonie możesz aktywować wiele kart eSIM.
- Mniejsza szkodliwość dla środowiska. Brak dostawy i aktywacja online to mniejszy ślad węglowy, a do tego nie ma niepotrzebnego plastiku.
Jakie są z kolei wady eSIM? Główną jest nieco mniejsza wygoda przy zmianie smartfona. Plastikową kartę wystarczy przełożyć z telefonu do telefonu. Cyfrową trzeba natomiast dezaktywować i ponownie aktywować na nowym sprzęcie. Jest to jednak szybkie i proste.
Jeśli chcesz używać eSIM, potrzebujesz:
- oferty operatora, który zapewni Ci cyfrową kartę;
- telefonu wspierającego tę technologię.
Coraz więcej smartfonów, zwłaszcza topowych modeli różnych marek oferuje już eSIM. Informacje na temat takich urządzeń znajdziesz na stronach producentów sprzętu i operatorów komórkowych. Możesz też samodzielnie sprawdzić, czy telefon obsługuje eSIM – w ustawieniach lub w instrukcji obsługi.
Więcej informacji na ten temat oraz dokładniej opisane zalety eSIM znajdziesz w poradniku na stronie nju mobile: https://www.njumobile.pl/artykuly/czy-warto-miec-esim. Dowiesz się tam też, jak działa eSIM w nju i jak aktywować go u operatora. Spoiler: bardzo łatwo i wygodnie, a do tego jest darmowy.
Waszych ulubionych kamer