Gdzie w góry na weekend?

  

Polska obfituje w piękne góry, a miasteczka u ich podnóży to doskonałe punkty wypoczynkowe, w których można odetchnąć od codziennego chaosu. Zastanawiasz się, gdzie w góry wyjechać na weekend? Wybrać Tatry, Karkonosze, a może niezwykłe Góry Stołowe lub idealne na piesze wędrówki Bieszczady? Wymieniamy najpopularniejsze góry w paśmie Sudetów, Karpat i Gór Świętokrzyskich.

 Zastanawiasz się, gdzie w góry wyjechać na weekend? Wybrać Tatry, Karkonosze, a może niezwykłe Góry Stołowe lub idealne na piesze wędrówki Bieszczady?

Spis treści:


Karpaty na weekend dla aktywnych

Karpaty to najwyższe góry w Polsce. Szlaki o różnym poziomie trudności są nie lada wyzwaniem dla miłośników wędrówek, choć w paśmie tym znajdzie się również coś dla spacerowiczów. 

Gdzie dokładnie w te góry warto wybrać się na weekend? Opcji jest sporo, a wśród nich zdecydowanie największą popularnością cieszą się Tatry. Każdego roku tłumy turystów udają się kolejką na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch. Położone u podnóża gór Zakopane to raj dla turystów. Nieopodal znajduje się polodowcowe jezioro – Morskie Oko – które warto zwiedzić w trakcie weekendu w górach. 

W sezonie letnim Tatry bywają przepełnione wczasowiczami. Jeśli zależy Ci na spokoju, warto postawić na Bieszczady. Są to jedne z najdzikszych gór w Polsce. Co można robić w Bieszczadach? Przede wszystkim podziwiać przyrodę w trakcie wędrówki na najwyższy z tamtejszych szczytów, czyli Tarnicę o wysokości 1346 m n.p.m. 

Szukając nieco więcej wrażeń, warto wybrać się na weekend w Pieniny, zwłaszcza Środkowe. Poza zwiedzaniem słynnych Trzech Koron czy Pienińskiego Parku Narodowego w tamtejszych rejonach można skorzystać z atrakcji, takich jak spływ Dunajcem. Nie brakuje tam również zabytków, m.in. Zamku w Niedzicy.    

Wymieniając góry idealne na weekend, nie sposób zapomnieć o sąsiadujących z Pieninami Beskidach – najmłodszych górach w Polsce. Do wyboru masz Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki, Wyspowy, Sądecki, Niski i Gorce. W każdym z tych miejsc znajdzie się sporo atrakcji. Są to góry niezbyt wysokie, obfitujące w łagodne szlaki, dlatego zastanawiając się, gdzie pojechać w góry na weekend z dziećmi, zdecydowanie warto postawić na Beskidy.         

Góry na weekend – pasmo Sudetów

Mając kilka dni wolnego, dobrze pojechać do jednego z miejsc turystycznych w Sudetach. Jest to drugi najstarszy łańcuch gór w Polsce, podzielony na 15 pasm. W górach tych znajdują się dwa parki narodowe, które zdecydowanie warto zwiedzić. Jeden z nich, Karkonoski, znajduje się w najwyższym paśmie Sudetów w województwie dolnośląskim. 

Drugim jest Park Gór Stołowych obejmujący ich najwyższy szczyt, czyli Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Góry Stołowe nie są wysokie, jednak ich widok zachwyca każdego. Są to góry płytowe, które przyjmują niezwykły, tajemniczy kształt. Z kolei wokół Parku Narodowego znajduje się sporo uzdrowisk, wśród których najpopularniejsze to Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Lewin Kłodzki. 

Gdzie jeszcze warto pojechać w góry na weekend? W paśmie Sudetów destynacją chętnie wybieraną przez turystów na kilkudniową wycieczkę są Karkonosze. Ich najwyższy szczyt o nazwie Królewna Śnieżka mierzy 1602 m n.p.m. W górach tych można podziwiać jeden z najpiękniejszych polskich wodospadów zlokalizowany w Karpaczu, a latem nawet skoczyć na bungee z ze skoczni Orlik.       

Weekend w Górach Świętokrzyskich  

W centralnej części Wyżyny Świętokrzyskiej leżą jedne z najstarszych gór w Polsce – Góry Świętokrzyskie, o stosunkowo łagodnych wzniesieniach. Weekend w tych górach docenią przede wszystkim miłośnicy wędrówek i przyrody. 

Na wyjazd często decydują się również osoby kochające aktywnie spędzać czas. Łagodne, ale rozległe szlaki są idealnym miejscem do jazdy rowerowej, czy wielogodzinnych spacerów z rodziną. Z kolei zimą warto wybrać się m.in. w okolice Kielc czy Niestachowa, Tumlin lub Bodzentyna, gdzie funkcjonują ośrodki narciarskie.   

Weekend w Górach Świętokrzyskich będzie dobrym wyborem również dla osób lubiących historię. Nie brakuje tam zamków, zabytkowych klasztorów czy pamiątek po słynnych osobowościach polskiej sztuki. W najpopularniejszych, górskich miejscowościach chwilę relaksu można zaczerpnąć w licznych SPA, a dla urozmaicenia wyjazdu wstąpić do innowacyjnych muzeów.  

Wciąż nie wiesz, gdzie pojechać na weekend w góry? A może masz już pomysł i szukasz noclegu? Sprawdź oferty na stronie Travelist i zaplanuj niezapomnianą, górską wycieczkę. 



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów