Gdzie w góry na weekend?

  

Polska obfituje w piękne góry, a miasteczka u ich podnóży to doskonałe punkty wypoczynkowe, w których można odetchnąć od codziennego chaosu. Zastanawiasz się, gdzie w góry wyjechać na weekend? Wybrać Tatry, Karkonosze, a może niezwykłe Góry Stołowe lub idealne na piesze wędrówki Bieszczady? Wymieniamy najpopularniejsze góry w paśmie Sudetów, Karpat i Gór Świętokrzyskich.

 Zastanawiasz się, gdzie w góry wyjechać na weekend? Wybrać Tatry, Karkonosze, a może niezwykłe Góry Stołowe lub idealne na piesze wędrówki Bieszczady?

Spis treści:


Karpaty na weekend dla aktywnych

Karpaty to najwyższe góry w Polsce. Szlaki o różnym poziomie trudności są nie lada wyzwaniem dla miłośników wędrówek, choć w paśmie tym znajdzie się również coś dla spacerowiczów. 

Gdzie dokładnie w te góry warto wybrać się na weekend? Opcji jest sporo, a wśród nich zdecydowanie największą popularnością cieszą się Tatry. Każdego roku tłumy turystów udają się kolejką na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch. Położone u podnóża gór Zakopane to raj dla turystów. Nieopodal znajduje się polodowcowe jezioro – Morskie Oko – które warto zwiedzić w trakcie weekendu w górach. 

W sezonie letnim Tatry bywają przepełnione wczasowiczami. Jeśli zależy Ci na spokoju, warto postawić na Bieszczady. Są to jedne z najdzikszych gór w Polsce. Co można robić w Bieszczadach? Przede wszystkim podziwiać przyrodę w trakcie wędrówki na najwyższy z tamtejszych szczytów, czyli Tarnicę o wysokości 1346 m n.p.m. 

Szukając nieco więcej wrażeń, warto wybrać się na weekend w Pieniny, zwłaszcza Środkowe. Poza zwiedzaniem słynnych Trzech Koron czy Pienińskiego Parku Narodowego w tamtejszych rejonach można skorzystać z atrakcji, takich jak spływ Dunajcem. Nie brakuje tam również zabytków, m.in. Zamku w Niedzicy.    

Wymieniając góry idealne na weekend, nie sposób zapomnieć o sąsiadujących z Pieninami Beskidach – najmłodszych górach w Polsce. Do wyboru masz Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki, Wyspowy, Sądecki, Niski i Gorce. W każdym z tych miejsc znajdzie się sporo atrakcji. Są to góry niezbyt wysokie, obfitujące w łagodne szlaki, dlatego zastanawiając się, gdzie pojechać w góry na weekend z dziećmi, zdecydowanie warto postawić na Beskidy.         

Góry na weekend – pasmo Sudetów

Mając kilka dni wolnego, dobrze pojechać do jednego z miejsc turystycznych w Sudetach. Jest to drugi najstarszy łańcuch gór w Polsce, podzielony na 15 pasm. W górach tych znajdują się dwa parki narodowe, które zdecydowanie warto zwiedzić. Jeden z nich, Karkonoski, znajduje się w najwyższym paśmie Sudetów w województwie dolnośląskim. 

Drugim jest Park Gór Stołowych obejmujący ich najwyższy szczyt, czyli Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Góry Stołowe nie są wysokie, jednak ich widok zachwyca każdego. Są to góry płytowe, które przyjmują niezwykły, tajemniczy kształt. Z kolei wokół Parku Narodowego znajduje się sporo uzdrowisk, wśród których najpopularniejsze to Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Lewin Kłodzki. 

Gdzie jeszcze warto pojechać w góry na weekend? W paśmie Sudetów destynacją chętnie wybieraną przez turystów na kilkudniową wycieczkę są Karkonosze. Ich najwyższy szczyt o nazwie Królewna Śnieżka mierzy 1602 m n.p.m. W górach tych można podziwiać jeden z najpiękniejszych polskich wodospadów zlokalizowany w Karpaczu, a latem nawet skoczyć na bungee z ze skoczni Orlik.       

Weekend w Górach Świętokrzyskich  

W centralnej części Wyżyny Świętokrzyskiej leżą jedne z najstarszych gór w Polsce – Góry Świętokrzyskie, o stosunkowo łagodnych wzniesieniach. Weekend w tych górach docenią przede wszystkim miłośnicy wędrówek i przyrody. 

Na wyjazd często decydują się również osoby kochające aktywnie spędzać czas. Łagodne, ale rozległe szlaki są idealnym miejscem do jazdy rowerowej, czy wielogodzinnych spacerów z rodziną. Z kolei zimą warto wybrać się m.in. w okolice Kielc czy Niestachowa, Tumlin lub Bodzentyna, gdzie funkcjonują ośrodki narciarskie.   

Weekend w Górach Świętokrzyskich będzie dobrym wyborem również dla osób lubiących historię. Nie brakuje tam zamków, zabytkowych klasztorów czy pamiątek po słynnych osobowościach polskiej sztuki. W najpopularniejszych, górskich miejscowościach chwilę relaksu można zaczerpnąć w licznych SPA, a dla urozmaicenia wyjazdu wstąpić do innowacyjnych muzeów.  

Wciąż nie wiesz, gdzie pojechać na weekend w góry? A może masz już pomysł i szukasz noclegu? Sprawdź oferty na stronie Travelist i zaplanuj niezapomnianą, górską wycieczkę. Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów