Jak budować zapasy żywności w domu i niczego nie marnować?

  

W domach gromadzimy rozmaite przedmioty, które bywają po prostu przydatne, zapewniają komfort lub dają przyjemność. Do najchętniej magazynowanych zapasów zalicza się oczywiście żywność. Aby móc z niej wygodnie korzystać, warto wprowadzić kilka praktycznych zasad, by produktów nigdy nie brakowało na półkach, a przy tym, by nie marnować żywności. Jak rozsądnie gromadzić zapasy? Na czym polega zasada FIFO? Gdzie przechowywać artykuły spożywcze w domu? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Gromadzenie żywności – podstawowe zastosowania

Zapasy żywności przydają się w różnych sytuacjach. Bywają nieocenione, gdy nagle potrzebuje się przygotować coś do jedzenia, a nie ma się ochoty na wycieczkę do sklepu. Dodatkowa żywność powinna się znaleźć w domu także z innych powodów. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej w rozmaitych nagłych sytuacjach życiowych (choroba, trudności z wyjściem z domu), w razie jakichkolwiek awarii (np. problemów z zaopatrzeniem lokalnych sklepów), pandemii lub stanów klęsk żywiołowych. Zabezpieczenie żywności dla wszystkich domowników to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego preppingu.

Jeżeli odpowiednio wcześniej zadba się o zgromadzenie zapasów, w wielu sytuacjach zyskuje się spokój i bezpieczeństwo zagwarantowania rodzinie posiłków, nawet w trudnych warunkach, gdy jest się z różnych powodów odciętym od zewnętrznych dostaw.

Jakie produkty warto mieć w domu?

Podstawowa zasada gromadzenia zapasów dla domu zakłada kupowanie produktów o długim terminie przydatności do spożycia. Do tej kategorii można zaliczyć takie artykuły spożywcze, jak:

- kasza, ryż, makaron,

- konserwy (mięsne i warzywne),

- żywność liofilizowaną,

- dania w słoikach,

- orzechy,

- cukier, sól i inne przyprawy,

- kawa, herbata,

- woda.

Podczas planowania listy zakupów do spiżarni „na czarną godzinę” najlepiej stawiać na produkty lubiane przez wszystkich domowników, w ten sposób zmniejsza się ryzyko marnowania żywności. Spory wybór specjalnych produktów i opakowań do ich przechowywania można znaleźć w takich miejscach, jak preppers sklep Karaluch.

Rotacja w spiżarni – najważniejsze zasady postępowania

Dla zoptymalizowania działania spiżarni oraz ograniczenia strat żywność należy zużywać i wymieniać na nową. Warto w takim miejscu wdrożyć system FIFO, czyli First in, First Out. To bardzo prosta zasada, która skutecznie zmniejsza problem marnowania żywności. Oznacza bowiem, że to, co trafiło do zapasów jako pierwsze, jako pierwsze powinno też zostać zużyte.

Aby ułatwić sobie stosowanie się do tego systemu, trzeba zadbać o właściwe oznakowanie każdego produktu, a także ułożenie go na półkach w odpowiedni sposób. Pomocny potrafi okazać się też prosty arkusz czy aplikacja, w których kontroluje się daty przydatności do spożycia poszczególnych artykułów spożywczych.

Gdzie i jak przechowywać żywność?

Zapasy żywnościowe najczęściej przechowuje się w kuchennych szafkach lub wydzielonych spiżarniach. Umieszcza się ją w koszykach, skrzyniach czy szczelnych pojemnikach (mniejsze ryzyko dostania się do środka insektów) i układa na regałach. Warto zadbać o to, by w takim miejscu było chłodno i sucho, a także ograniczyć dostęp promieni słonecznych.

O czym jeszcze powinno się pamiętać? Dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie artykułów na niewielkie porcje – ułatwia to sprawne zużywanie ich i zmniejsza straty.

Czego nie robić, żeby nie marnować żywności?

Również w przypadku gromadzenia zapasów żywnościowych dla domu trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jednym z największych błędów jest kupowanie zbyt dużej liczby produktów, które później nie są zjadane. Problemem bywa również brak planu wykorzystania posiadanych zapasów oraz ignorowanie preferencji domowników. Warto kupować to, co lubi rodzina, a nie przypadkowe artykuły spożywcze o długim terminie przydatności.

Mądre gromadzenie zapasów w domu – podsumowanie

Zbieranie zapasów żywności na wypadek klęsk żywiołowych, awarii czy pandemii wcale nie musi oznaczać jej marnowania. Wprost przeciwnie – precyzyjne planowanie uzupełniania zapasów oraz ich wykorzystywania na bieżąco potrafi poprawić zarządzanie realnymi potrzebami domowników, a w efekcie zapewnia lepszą organizację posiłków z posiadanych składników, mniejsze straty produktów i spore oszczędności, a przy tym zapas jedzenia w razie rozmaitych nieprzewidzianych sytuacji.


Redakcja poleca

Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Widok z Kamery na Jezioro Czorsztyńskie na żywo Widok na Jezioro i zamek w Czorsztynie Szczawnica i widok na Dunajec i tratwy flisaków. Spływ Przełomem Dunajca Kamera turystyczno-pogodowa na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych zaprasza do podziwiania jednego z najpiękniejszych cudów natury w Polsce – Przełomu Dunajca.Ta niezwykła trasa wodna, poprowadzona przez majestatyczny wąwóz w skałach wapiennych, zachwyca dziewiczym krajobrazem i spektakularnymi widokami na szczyty Pienin, takie jak Trzy Korony czy Sokolica. Spływ tratwami, prowadzony przez doświadczonych flisaków w tradycyjnych strojach, to niepowtarzalne przeżycie – łączące relaks, przygodę i bliskość z naturą.Jak podaje Małopolska Organizacja Turystyczna, ze spływu Przełomem Dunajca można korzystać od kwietnia do końca października, co czyni ją idealnym celem zarówno letnich, jak i jesiennych wycieczek.Dzięki naszej kamerze możesz na bieżąco sprawdzać warunki pogodowe oraz atmosferę na przystani – zanim zdecydujesz się na własną przygodę w sercu Pienin. Zwiedzaj z nami najpiękniejsze zakątki kraju i odkrywaj uroki polskiej natury na żywo. Kamery nad morzem na szeroką plażę i falochrony w Świnoujściu. ŚWINOUJŚCIE - widok na plaże i morze Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę Ustronie Morskie widok z kamery na plażę USTRONIE MORSKIE - widok na plażę  Pogodowa kamera obrotowa prosto z piaszczystej plaży w Ustroniu Morskim. Niezwykle popularnej nadbałtyckiej wsi turystyczno-wypoczynkowej położonej w województwie zachodniopomorskim na wybrzeżu Słowińskim, pomiędzy Koszalinem a Kołobrzegiem. Z tego miejsca prezentujemy ujęcie na zachodnią część plaży w kierunku Sianożęt. Ukazujemy także drewniane Molo Busola przy zejściu numer 7, a patrząc dalej na wschód - kawałek piaszczystej plaży rozciągającej się aż do ujścia rzeki Czerwonej. Zachwycająca lokalizacja, duża baza noclegowa, rozległa plaża oraz wiele atrakcji przyciągają wczasowiczów szczególnie w sezonie letnim. Jest to także bardzo dobre miejsce wypadowe dla poszukujących aktywności pieszych jak i rowerowych. Przez teren gminy Ustronie Morskie przebiega malownicza Międzynarodowa Trasa Rowerowa nr 10 biegnąca wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego. Korzystając z dobrej pogody można również wybrać się w pieszą wędrówkę Międzynarodowym Szlakiem Pieszym - E-9, bądź lokalnymi trasami uwzględniającymi zabytki i pomniki przyrody w tej okolicy. Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie Góra Żar - widok ze szczytu Beskidu Małego Góra Żar - widok na Kozubnik

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów