Jak prezentują się Sukiennice w XXI wieku?

  

Jak prezentują się Sukiennice w XXI wieku?

Sukiennice to kolejny charakterystyczny i powszechnie rozpoznawalny zabytek Krakowa. Pierwotnie wyglądały one inaczej niż dzisiaj. Początkowo była to wydzielona ulica z kramami po obu stronach, która na noc była zamykana, tak aby zapewnić bezpieczeństwo ewentualnie pozostawianym towarom. Handlowano tam m.in. suknem (stąd nazwa - Sukiennice).

Zobacz obraz z Krakowa na żywo. Widok na Sukiennice

źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Na tego typu handel pozwalał miastu przywilej lokacyjny, nadany przez Bolesława Wstydliwego w 1257 roku. Takie obiekty budowano w miastach przez które, przebiegały szlaki handlowe. W późniejszych latach sukiennice zyskały zadaszenie i przypominały halę targową. W XVI wieku zostały całkowicie strawione przez pożar. Budynek został odnowiony i ozdobiony maszkaronami projektu Santi Gucciego w duchu renesansowym.  Kolejne wieki spowodowały, że miasto i sukiennice podupadły aż do roku 1875 kiedy to przystąpiono do renowacji.

Sprawdź pogodę w Krakowie teraz. źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Głównym inżynierem był Tomasz Pryliński, który zaprojektował od ulicy Siennej i Szewskiej nowe fasady. Zaprojektowano także nowe maszkarony (według projektu Jana Matejki a wykonane przez Walerego Gadomskiego) przedstawiające karykatury prezydentów miasta: Mikołaja Zyblikiewicza i Józefa Dietla.  W hali dolnej namalowano herby miast, godła cechowe a pomieszczenia na piętrze, od 1901 roku zostały przekazane w posiadanie Muzeum Narodowemu.

Jak prezentują się Sukiennice obecnie w XXI wieku? 

Zobacz co teraz dzieje się na Rynku Głównym i Sukiennicach w Krakowie.

źródło: archiwum redakcji webcamera.pl


Na piętrze sukiennic mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wiekuWśród dzieł znajdziemy tu m.in.: "Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego, "Wernyhora" Jana Matejki, "Malarczyk" Jacka Malczewskiego, "Dziewczyna z Bronowic" Aleksandra Gierymskiego, "Portret Heleny Modrzejewskiej" Tadeusza Ajdukiewicza, "Czwórka" Józefa Chełmońskiego, "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego. 

Obraz na Rynek i Sukiennice z innej kamery online.

źródło: archiwum redakcji webcamera.pl

Na parterze nadal pozostał klimat handlowy. Na długości 111 metrów znajduje się około 50 kramów z pamiątkami, wyrobami rękodzielniczymi artystów Krakowa i Małopolski


Można tu kupić biżuterię, stroje ludowe, bursztyn, ceramikę, szkło, rzeźby. Na parterze znajduję się również kasa biletowa i wejście do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które to w podziemiu ma swoją wystawę, ale o tym co kryje krakowski rynek następnym razem....


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów