Jak wybrać idealną walizkę kabinową?

  

Walizka kabinowa to must have każdej podróży. Jak ją wybrać? Oto 6 praktycznych wskazówek, dzięki którym znajdziesz idealny bagaż podręczny.

Jak wybrać idealną walizkę kabinową? 6 praktycznych wskazówek

Walizka kabinowa to must have każdego podróżnika. Sprawdza się bez względu na to, czy podróżuje się samolotem, czy samochodem, wyjeżdża na długo, czy krótko. W zależności od typu podróży, może stanowić bagaż główny lub być tylko dodatkiem do niego. Wybór walizki kabinowej jest więc niezwykle istotny. Utrudnić może go jednak ilość modeli dostępnych na rynku. Jaka powinna być idealna walizka kabinowa? Jak ją wybrać? Oto 6 praktycznych wskazówek.

Rozmiar i pojemność walizki kabinowej

Walizka kabinowa zasadniczo ma być bagażem podręcznym, czyli takim, który można zabrać na pokład samolotu. Aby jednak tak było, przede wszystkim musi spełniać określone wymogi rozmiaru. Na pokład większości linii lotniczych można bezpłatnie zabrać walizkę kabinową o wymiarach 55x40x20 cm – w to wliczają się wszystkie wystające elementy, takie jak kółka czy rączka. Jeszcze mniejsze walizki można zabrać na pokład bez dodatkowych opłat, lecąc tanimi liniami lotniczymi. Akceptują one jedynie małe walizki jako bagaż podręczny. W większości przypadków mogą mieć one wymiary 40x25x20 cm.


Rozmiar i pojemność walizki kabinowej
 
Walizka kabinowa jest mała, ale musi być pojemna. Lecąc samolotem, zazwyczaj można zabrać do 10 kg, jednak kabinówkę da się wykorzystać także w czasie podróży samochodowych, autokarowych czy pociągowych, gdzie ograniczeń wagowych nie ma. Warto więc zadbać o pojemność walizki. Plusem będą dwie komory - w tym jedna na suwak, a także schowki i kieszenie.

Miękkie i twarde walizki kabinowe

Jednym z największych dylematów jest ten, czy kupić walizkę kabinową miękką, czy twardą. Te pierwsze wykonane są najczęściej z syntetycznych tekstyliów z włókien poliestrowych lub nylonowych. Dzięki temu są bardziej elastyczne niż kabinówki twarde. Modele materiałowe sprawdzą się, jeśli w bagażu nie przewozi się niczego kruchego lub miękkiego, co może łatwo ulec zniszczeniu. W miękkich walizkach wygodnie będzie się przewozić natomiast ubrania. Ich elastyczność pozwoli zmieścić więcej rzeczy, a dodatkowe wewnętrzne kieszenie i przegródki - posegregować je. Materiałowe modele polecane są osobom często podróżującym naziemnymi środkami lokomocji. W samolocie o wiele lepiej sprawdza się twarda walizka kabinowa. Twarde walizki wykonuje się z takich tworzyw jak::
PC (poliwęglan/polikarbon) – lekki i elastyczny materiał o wyjątkowo wysokiej trwałości; nawet po upadku lub uderzeniu wraca do swojego pierwotnego kształtu;
TP (termoplastyczny polietylen) – wytrzymały i ciągliwy materiał o różnych zastosowaniach;
PP (polipropylen) – średnio elastyczny, lekko i trwały materiał;
ABS (akrylonitryl-butaden-styren) – twardy materiał, który może pochwalić się dużą odpornością na uderzenia i zarysowania.

Miękkie i twarde walizki kabinoweTwarde walizki kabinowe chronią bagaż przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym niewiele ważą, a dzięki temu są łatwiejsze w transporcie.

Trwałe i solidne walizki kabinowe

Każda walizka podróżna powinna być wytrzymała i solidna, jednak przede wszystkim ta kabinowa musi wyróżniać się niezniszczalnością. Bez względu więc na to, czy wybierze się model miękki, czy twardy, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Sprawi to, że z walizki będzie można korzystać przez wiele lat, nawet przy częstych podróżach. Warto też sprawdzić, czy wykorzystywane materiały posiadają certyfikaty i atesty.

Walizki kabinowe na kółkach

Kółka to podstawowy element walizki kabinowej. Dzięki nim bagażu nie trzeba dźwigać, a można wygodnie prowadzić. Na to, czy walizkę będzie się łatwo prowadzić, wpływa ilość kółek. Modele z dwoma trzeba ciągnąć za sobą. Rozkładają one ciężar bagażu na kółka oraz rączkę teleskopową. W walizkach z czterema kółkami ciężar rozkłada się natomiast równomiernie, przez co łatwiej i lżej ją prowadzić, nawet jeśli jest bardzo ciężka. Ta z czterema jest również bardziej zwrotna i stabilniejsza.
Przy zakupie walizki kabinowej ważna jest nie tylko ilość kółek, lecz także ich jakość. Te twarde i plastikowe, bez łożyska będą się szybko niszczyć i nie zapewnią optymalnego komfortu prowadzenia bagażu. Wygodniejsze i trwalsze będą kółka osadzone na łożyskach, z domieszką kauczuku.

Walizki kabinowe na kółkach

Uchwyt i rączka w walizce kabinowej

Dobre walizki kabinowe to te z gumowymi uchwytami, które pozwalają na komfortowe ręczne przenoszenie bagażu, a także manewrowanie nim. Za łatwe prowadzenie walizki odpowiadać będzie natomiast teleskopowa rączka, która musi się płynnie wysuwać i automatycznie blokować. Dzięki temu jej długość będzie można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Dodatkowe akcesoria walizek kabinowych

Nowoczesne walizki kabinowe są wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień umożliwiających wygodne i bezpieczne podróżowanie. Najpopularniejszym jest zamek szyfrowany, który uniemożliwia dostęp do bagażu osobom nieupoważnionym. W walizkach kabinowych spotkać można również system TSA, który sprawia, że służby celne będą mogły otworzyć walizkę bez jej niszczenia. Często spotykanym udogodnieniem są też pasy, które zabezpieczają bagaż przed przesuwaniem się lub wypadnięciem. W nowoczesnych modelach można spotkać natomiast porty USB.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów