Czesko-polska perła Gór Orlickich – wyjdź na szczyt i zachwyć się jej widokami.

  

Góry Orlickie to pasmo Sudetów Środkowych prawie całkowicie leżące na terenie Czech. W Polsce niewielki ich fragment jest zlokalizowany w rejonie Dusznik Zdroju i Zieleńca. Góry Orlickie rozciągają się na odcinku 50 km, od północnego-wschodu łączą się z Górami Bystrzyckimi, a od północnego-zachodu ze Wzgórzami Lewińskimi oraz Górami Stołowymi. Po stronie zachodniej, w Czechach, przechodzą w Pogórze Orlickie. 


zdjęcie: shutterstock.com/licencja - widok na rynek w Dusznikach-Zdroju 

 

Obszar szczególnie rozległy i atrakcyjny przyrodniczo-klimatycznie, narciarsko i turystycznie. Po szczytach prowadzą szlaki turystyczne, a lasy na zboczach i w dolinach przecina gęsta sieć dróg leśnych. 

Porośnięte są w wyższych partiach lasem świerkowym, z gdzieniegdzie zachowaną pierwotna buczyną. Lasy sięgają samych szczytów, w związku z czym nie wszędzie występują dobre punkty widokowe. W dolinach znajdują się liczne bagienka i torfowiska. Geologicznie Góry Orlickie zbudowane są ze skał krystalicznych – gnejsów i łupków łyszczykowatych. Charakteryzują się zróżnicowaną stromizną zboczy, oraz kopulastymi szczytami.

Najwyższym szczytem w paśmie jest Wielka Desztna (Velka Destna), po stronie polskiej Orlica o wysokości 1084 m n.p.m.. Ten ostatni zaliczany jest do Korony Gór Polskich



Jak dojechać aby zdobyć szczyt Orlicy?

Orlica to jeden ze szczytów Korony Gór Polski, który zdobywa się łatwo, szybko i przyjemnie. Śmiało też można zdobywać ją jednego dnia wraz z innym szczytem Korony znajdującym się nieopodal, z Jagodną.  Dzieli je około 20 minut jazdy autem, dlatego warto skorzystać z okazji mając trochę wolnego czasu. Miejscem, z którego warto rozpocząć wędrówkę, jest Zieleniec znajdujący się nieopodal Dusznik Zdrój. Do tego ostatniego dostaniemy się komunikacją publiczną PKP, a dalej już busami kierującymi do Zieleńca. 

Orlica - 1084 m n.p.m. najwyższy szczyt Sudetów Środkowych 

Jest najwyższym szczytem polskich Sudetów Środkowych. Przez wierzchołek przechodzi granica, a sam szczyt znajduje się tuż przy granicy po stronie czeskiej. Na szczycie stoi postument upamiętniający wizytę trzech sławnych osób: Cesarza Józefa II, Prezydenta USA Quincy’ego Adamsa oraz Fryderyka Chopina, a także tabliczka z polską i czeską nazwą szczytu. 

Sam szczyt jest mocno zalesiony. Umożliwienie turystom podziwiania panoramy okolic było jedną z przyczyn powstania  w 2021 roku 25,5 metrowej wieży widokowej.

Dolna, kamienna część wieży służy jako schronienie dla wędrowców. Zlokalizowane są tu ławy ze stołami, miejsca postojowe dla rowerów, a także osłonięte pomieszczenie, które pozwoli uchronić się przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.


Wieża posiada trzy podesty spoczynkowe. Z ostatniej, głównej platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika oraz wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, turyści mają szansę podziwiać Karkonosze, oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę.


widok z kamery ze szczytu Śnieżka - 1603 m n.p.m. 

Gdzie zdobyć Pieczątkę Korony Gór Polskich?

Znajduje się poniżej szczytu, przy wieży widokowej. Inne miejsca, w których można ją znaleźć to: 

- Schronisko PTTK Orlica w Zieleńcu 

- Masarykowa Chata

- Vital & SPA Resort Szarotka Zieleniec 72

- “Przystanek Alaska” Zieleniec przy Kamieniu Rubartchsa (obecnie w Hotelu Zieleniec, latem wróci do „Przystanku Alaska”)

- Dworek im. Fryderyka Chopina (przy Parku Zdrojowym w Dusznikach – Zdroju)

Jakie szlaki turystyczne prowadzą na szczyt Orlicy? 

Na szczyt Orlicy prowadzi kilka łatwych szlaków turystycznych. Dwie najbardziej interesujące opcje wejścia, rozpoczynają się na terenie Zieleńca. Są to trasy łatwe, przyjemne i nie wymagające większego wysiłku. 

Ze schroniska Orlica

W obie strony mamy do pokonania niewiele ponad 6 km, co nie powinno nam zająć więcej niż 2 godziny. Na szczyt prowadzi nas zielony szlak. Wędrówkę zaczynamy przy schronisku PTTK Orlica w Zieleńcu. 

Trasa ta poprowadzi nas szlakiem łagodnie wspinającym się ku górze, który wiedzie po szerokiej leśnej drodze. Jest to wariant wycieczki, który sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku. Szlak, którym będziecie wędrować idealnie nadaje się na przyjemny spacer we dwoje, rodzinną wycieczkę z dziećmi, jest też świetnie przystosowany pod początkujących turystów oraz dla osób starszych. 

Z Hutniczej Kopy

Jest to dłuższa trasa, bo w jedną stronę mamy do pokonania ponad 6 km, ale za to o wiele ciekawsza, od wyżej wspomnianej.  Nie jest ona jednak trudna technicznie i przejście całości nie powinno nam zająć więcej niż 4 godziny. Idziemy głównie czeskimi szlakami (niebieski plus czerwony). 

Prowadzi ona z Zieleńca z Hutniczej Kopy do Domu Turysty Masarykova Chata w Czechach. Ze schroniska wycieczkę kontynuujemy czerwonym szlakiem wędrując w stronę Połomskiego Kopca, skąd można podziwiać piękne widoki na Czechy. Z Połomskiego Kopca na Orlicę jest już bardzo blisko. To  trasa łatwa, lekka i przyjemna, do tego miejscami można oglądać piękne widoki po czeskiej stronie Gór Orlickich. 


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów