Najpiękniejsze jesienne widoki. Gdzie warto wybrać się jesienią w góry?

  

Jesień to idealna pora na wycieczki w góry. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o to, że mniejsza jest liczba turystów niż w lecie. Najważniejszym argumentem przemawiającym za wypadem w góry na przełomie października-listopada jest „złota polska jesień”. To właśnie wtedy przyroda ukazuje nam swe oblicze w całej swojej krasie. Lato to wszechobecna, dominująca w przyrodzie zieleń. Jesień natomiast to niezwykła mozaika kolorów, od gasnącej zieleni przez wszystkie odcienie żółci, aż do krwistej czerwieni. Jesienią powietrze pachnie inaczej, niebo ma inne barwy, lasy, doliny i połoniny iskrzą się od kolorów. Ścieżki  zaczynają pokrywać się mnóstwem różnobarwnych liści, które skąpane w promieniach wciąż jeszcze ciepłego słońca tworzą bajeczne, niezapomniane widoki. 

zdjęcie: widok na pienińskie lasy w jesiennych barwach


Ktoś spyta, gdzie takie widoki, takie wrażenia? Poniżej przedstawiamy subiektywną listę miejsc wartych odwiedzenia jesienią w górach. Gdzie warto się wybrać, by móc doświadczyć złotej polskiej jesieni. 

Bieszczadzkie połoniny - złota polska jesień

O każdej porze roku połoniny mają do zaoferowania co innego. Wszyscy jednak przyznają, że najpiękniej Bieszczady prezentują się jesienią, kiedy przyroda kipi feerią barw. Warto wówczas wybrać się na szlak i napawać niczym nieskażonym pięknem natury. O tej porze roku jest tu również znacznie mniej turystów niż latem, kiedy to piechurzy maszerują gęsiego po szlakach. 

Wśród bieszczadzkich szlaków, które najpiękniej prezentują się jesienią, szczególne miejsce zajmuje ścieżka przez Bukowe Berdo. Chociaż jego wysokość nie jest imponująca (1311 m n.p.m.), rozpościerające się z niego widoki oszałamiają. Bukowe Berdo tworzy porośnięta trawą i karłowatymi drzewami połonina, miejscami stroma i skalista, poniżej której rośnie gęsty, bukowy las. Zwietrzałe skaliska nadają temu miejscu dramatyzmu, który potęgują chmury i mgły. Bukowe Berdo najpiękniej prezentuje się jednak w ciepłych promieniach październikowego słońca, pod bezchmurnym niebem, kiedy odcienie błękitu i czerwieni tworzą niemal idealny kontrast.


Tatry i Czerwone Wierchy - złota polska jesień 

Jednym z miejsc, które najpiękniej prezentują się jesienią, są Czerwone Wierchy w Tatrach. Pasmo to zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej roślinie – Sitowi skucina (Juncus trifidus), która tworzy na ich zboczach gęsty dywan. Ta niewielka roślina, chociaż wiosną i wczesnym latem jest zielona, w drugiej połowie sierpnia zaczyna przebarwiać się na kolor pomarańczowy. Proces ten postępuje coraz bardziej i jeśli tylko pogoda na to pozwala, Czerwone Wierchy we wrześniu i październiku wyglądają naprawdę zjawiskowo.

Piękno Czerwonych Wierchów można docenić szczególnie w jesienne, słoneczne popołudnie, kiedy Sit skucina staje się niemal czerwony, a całe pasmo oświetlają promienie zachodzącego słońca. Szczyty zdają się wtedy płonąć, a wędrówka ich granią jest niezapomnianym przeżyciem. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to całodniowa wędrówka, dlatego najlepiej zacząć ją odpowiednio wcześnie. Jesienią zmrok zapada znacznie szybciej, a wczesnym rankiem można liczyć na spokojne poruszanie się po szlaku bez większych tłumów. Jeśli mielibyśmy wymienić najpiękniejsze szlaki w Polsce, bez podziału na pory roku, ta trasa zajęłaby jedno z czołowych miejsc. 


Rudawski Park Narodowy - złota polska jesień 

Na terenie Rudawskiego Parku Narodowego znajdują się cztery kolorowe jeziorka: Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielone. Mowa o położonych u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) czterech niewielkich górskich stawach, których wody zabarwione zostały występującymi tu związkami chemicznymi. Jeziorka: Żółte, Purpurowe, Błękitne oraz Zielone, otoczone ciekawymi skałkami i okazałymi drzewami, przyciągają turystów o każdej porze roku, jednak w jesiennej scenerii wyglądają szczególnie atrakcyjnie. 

Intensywność koloru zależy od wielu czynników – tylko wygląd Błękitnego za każdym razem, kiedy tam zaglądamy, licuje z jego nazwą. Zielone to jeziorko okresowe i jesienią może go po prostu nie być, a Purpurowe często wygląda raczej jak złote czy brunatne. Spacer po zboczach Kopy do położonych na różnych wysokościach jeziorek to gratka dla wszystkich miłośników osobliwych zjawisk przyrodniczych.

Pieniny i Trzy Korony - złota polska jesień 

Pieniny to jeden z najbardziej malowniczych zakątków w polskich górach. Z punktu widokowego na szczycie Trzech Koron rozciąga się wspaniała panorama Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca, a przy dobrej widoczności w tle widać majestatyczne Tatry. Po drodze na szczyt można natknąć się na wiele gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej w Pieninach. Czasem do platformy widokowej na Okrąglicy ustawiają się kolejki, ale warto wykazać się cierpliwością. Białe wapienne skałki są wizytówką Pienin – przez niektórych nazywanych „Małymi Tatrami”. Z pienińskich punktów widokowych świetnie prezentują się zarówno dostojne Tatry, jak i wąska, malowniczo wijąca się pośród okolicznych wzniesień, nitka bystrego Dunajca. Są tam też, owiane legendami, ruiny Zamku Pienińskiego.  


zdjęcie: widok z jednego ze schronisk w Pieninach na Trzy Korony



Turyści odwiedzający to niewielkie pasmo jesienią, mogą liczyć na kolejną atrakcję – niesamowity festiwal kolorów, który trwa wówczas, gdy zbocza gór mienią się fantastycznymi odcieniami żółci i czerwieni.  Atutem Pienin jest ich dostępność. Chociaż są tu łańcuchy i skaliste przepaście – będziemy mieli okazję przejść nawet szlakiem, w którego nazwie jest słowo „perć” – to skala trudności jest zdecydowanie niższa, niż podczas wędrówek po Tatrach. 

Babia Góra - złota polska jesień 

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Ma wysokość 1725 m n.p.m. i jest najwyższą poza tatrzańską górą w Polsce. Nazywana jest również Królową Beskidów lub Matką Niepogód. W Beskidzie Żywieckim możemy obserwować jesień od ściółki aż po korony drzew. Między świerkami rosną paprocie i złote trawy. To kierunek idealny dla osób, które cenią sobie piękne krajobrazy. Babia Góra to także doskonały punkt widokowy. 


zdjęcię: widok z kamery na Babią Górę

Wybierając się na Babią należy pamiętać o tym, że to miejsce, gdzie pogoda lubi płatać figla. Na dole możemy mieć piękną jesień, na górze natomiast…srogą zimę. Dlatego wybierając się na najwyższy szczyt polskich Beskidów warto być przygotowanym na gwałtowne zmiany pogodowe.  

Oglądaj PLAYLISTĘ - POLSKA ZŁOTA JESIEŃ 


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów