Bieszczadzkim szlakiem. 5 najwyższych szczytów jakie trzeba zdobyć będąc na Połoninach. 

  

Bieszczady są najniższym pasmem Karpat Wschodnich, które rozciąga się na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy.  To góry uważane za wyjątkowe, inne niż wszystkie pozostałe. Bardziej dzikie, mniej zaludnione. Obfitują w szlaki, na których przez kilka godzin nie spotkamy żadnego turysty. W weekend przyciągają mnóstwo amatorów pięknych widoków. Szczególnie oblegane są dwie połoniny – Caryńska i Wetlińska.  W Bieszczadach kończy się ostatni etap Głównego Szlaku Beskidzkiego, którego początek znajduje się w Beskidzie Śląskim. 

W 1992 roku utworzono tutaj Bieszczadzki Park Narodowy

zdjęcie: archiwum prywatne webcamera.pl


W 1992 roku utworzono tutaj Bieszczadzki Park Narodowy. To trzeci co do wielkości Park w Polsce i największy chroniony obszar w naszych, polskich górach. Od niedawna część obszaru została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

W Bieszczadach atrakcji jest co niemiara. Na turystów czekają malownicze połoniny, szczyty do zdobycia. Gdzie warto pójść? Na jaki szczyt warto wejść? Jakie są najwyższe góry w Bieszczadach?

1.Szlaki w Bieszczadach -Tarnica

Najwyższy szczyt Bieszczad po polskiej stronie granicy, należący do Korony Gór Polski. Wznosi się on na wysokość 1346 m n.p.m. Zaś po drugiej stronie granicy na terenie Ukrainy znajduje się najwyższy szczyt całych Bieszczad - Pikuj. Na Tarnicy zlokalizowany jest punkt geodezyjny oraz wzniesiony w 1987 roku 7-metrowy krzyż, upamiętniający wizytę ks. Karola Wojtyły w 1953 roku. W 2000 roku doszło do złamania krzyża, jednak w tym samym roku został on zastąpiony nowym stalowym krzyżem mierzącym 8,5m i ważącym 500kg.

Wybierając się na Tarnicę warto rozważyć wariant wędrówki w tygodniu. To z powodu zbyt dużej ilości turystów w weekendy. 

Trasa na Tarnicę

Najszybsza trasa na Tarnicę wiedzie niebieskim szlakiem z Wołosatego. To niewiele ponad 2 godziny wędrówki. Na najwyższy szczyt Bieszczad można również wejść od strony Ustrzyk Górnych. W tym przypadku trasa prowadzi czerwonym szlakiem a do pokonania mamy ok 8 km, co zajmie nam ok 3,5 godziny. 

Najpiękniejszym szlakiem, choć wymagającym (14,6 km i 860 m przewyższenia) jest trasa z Wołosatego przez Rozsypaniec i Halicz. Do przełęczy pod Tarnicą idziemy czerwonym szlakiem, natomiast ostatni etap żółtym. 

zdjęcie: archiwum prywatne webcamera.pl

2.Szlaki w Bieszczadach - Krzemień

To drugi, pod względem wysokości szczyt w Bieszczadach, wznoszący się na wysokość 1335 m n.p.m. To jednocześnie najbardziej skalisty szczyt tego pasma górskiego. Znajduje się on na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jest objęty ochroną ze względu na regenerację tamtejszej przyrody, muraw i rumowisk. Krzemień jest idealnym punktem widokowym, szczególnie na znajdującą się nieopodal Tarnicę. W dalszej kolejności widzimy Halicz i Rozsypaniec.

Trasa na Krzemień 

Na szczyt prowadzą dwa szlaki. Niebieski z Wołosatego przez przełęcz Szeroki Wierch. Drugi natomiast wiedzie z Mucznego. Żółtym szlakiem idziemy na Bukowe Berdo, a następnie skręcając w lewo kierujemy się niebieskim na Krzemień. Oba szlaki zajmą nam nie więcej niż 2,5 godziny. 

zdjęcie: archiwum prywatne redakcji

3. Szlaki w Bieszczadach - Halicz

Następny w kolejności, jeśli chodzi o wysokość, szczyt Bieszczad. Znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. Niegdyś, jeszcze w latach 70. XX w. podawano, że jest najwyższym bieszczadzkim szczytem. W średniowieczu znajdował się tu trójstyk granic Polski, Rusi oraz Węgier. 

Podobnie jak większość szczytów Bieszczad pokryty jest połoniną, dzięki czemu turyści mają możliwość podziwiania pięknych widoków. Ponoć w nocy, przy dobrej widoczności, można z niego dojrzeć światła pochodzące ze Lwowa. 

Trasa na Halicz

Przez Halicz przebiega tylko jeden szlak- czerwony, jest to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Najlepiej wejść na niego z Wołosatego niebieskim w kierunku Tarnicy, a potem czerwonym przez Przełęcz Goprowców, Kopę Bukowską na Halicz. Trasa ta nie powinna nam zająć więcej niż 2,5-3 godziny. 


zdjęcie z kamery na Zalew Soliński w Bieszczadach 

4. Szlaki w Bieszczadach - Bukowe Berdo

Leży na wysokości 1313 m n.p.m. To bodajże jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w Bieszczadach. Turyści masowo wybierają Połoniny – Caryńską i Wetlińską, zapominając o tym, że niedaleko od nich znajduje się równie, a może i bardziej atrakcyjne miejsce. Połonina rozpościerająca się na tym szczycie i jego zboczach jest wyjątkowej urody. I co ważne, nie ma tutaj takich tłumów. Charakterystycznym elementem tej połoniny są liczne elementy skalne, które sprawiają, że widoki z niej są wyjątkowo malownicze. 

Trasa na Bukowe Berdo

Najkrótszy szlak, żółty, prowadzi z Mucznego. Wejście na szczyt zajmie nam ponad 2 godziny. Tabliczki informacyjne mówią o 1,5 h – wtedy jednak dojdziemy do grzbietu całej połoniny, a nie samego szczytu. Inną opcją jest szlak niebieski z Wołosatego. Tu trasa jest trochę dłuższa i zajmie nam ok 3 godzin. 

zdjęcie: archiwum prywatne webcamera.pl

5. Szlaki w Bieszczadach - Wielka Rawka (1304 m n.p.m.)

Jedyny poza grupą Tarnicy i Halicza szczyt polskich Bieszczadów przekraczający 1300 m. Rozległa połonina, z której można podziwiać jedne z najpiękniejszych bieszczadzkich panoram, praktycznie we wszystkich kierunkach. Na północy piętrzy się długi grzbiet Połoniny Caryńskiej, a nieco w lewo Połoniny Wetlińskiej. W dole doskonale widoczne Ustrzyki Górne, a za nimi masyw Bukowego Berda i grupa Tarnicy.


zdjęcie z kamery z widokiem na Zalew Soliński w Bieszczadach

Trasa na Wielką Rawkę

Najkrótsza prowadzi zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej. W niespełna 2 godziny wejdziemy na szczyt. Dłuższą opcją jest wejście z Wetliny. Idąc, również zielonym szlakiem, w 4 godziny dojdziemy na szczyt. 


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów