Narty w Polsce - dokąd pojechać i jak się przygotować?

  

Pandemia koronawirusa nadal nie pozwala na snucie odległych planów, zwłaszcza tych podróżniczych. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w Polsce w zimie. Być może dojdzie do pełnego lockdownu i nikt z nas na narty nie pojedzie, a może epidemia zacznie wygasać i będziemy mogli pozwolić sobie na białe szaleństwo. Mając nadzieję na pozytywny scenariusz, przygotowaliśmy kilka inspiracji, gdzie wybrać się na narty w Polsce.

Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu na narty.


Gdzie na narty w Polsce? Najlepsze stoki

Wypad na narty w Polsce może okazać się doskonałym sposobem na spędzenie aktywnego weekendu lub zimowych ferii z dziećmi. Na korzyść krajowych ośrodków przemawia nie tylko komfortowy dojazd, ale nawet dwukrotnie niższa cena karnetów w porównaniu z zagranicznymi kurortami. Co więcej, infrastruktura i stoki narciarskie w Polsce zapewniają coraz lepsze warunki do sezonowego szusowania.

Na południu naszego kraju nie brakuje nowoczesnych ośrodków, które sprostają oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników szusowania. Najlepsze stoki w Polsce zlokalizowane są m.in. w:

  • Czarnej Górze – to ośrodek zlokalizowany na terenie Masywu Śnieżnika, który oferuje szereg tras o różnej skali trudności i łącznej długości ponad 9,2 km. Słynie z nowoczesnej, szybkiej kolei linowej Luxtorpeda, a także rozwiniętej sieci gastronomicznej.
  • Białce Tatrzańskiej  jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków na Podhalu, który stanowi doskonały wybór dla osób poszukujących dogodnych stoków narciarskich dla początkujących lub średniozaawansowanych. Obejmuje on łącznie 22 trasy, na które można się dostać przy użyciu jednego karnetu. Białka Tatrzańska słynie m.in. z nowoczesnego systemu naśnieżania, licznych punktów gastronomicznych oraz innych atrakcji m.in. położonego blisko obiektu z basenami termalnymi i SPA.
  • Szczyrku – w ostatnich latach ten popularny ośrodek został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę m.in. 10-osobową kolej gondolową, 2 wyciągi krzesełkowe oraz 6 wyciągów orczykowych. Co więcej, na jego terenie znajduje się jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce, która oznaczona jest kolorem niebieskim, dlatego sprawdzi się doskonale w przypadku rodzinnego wypadku. Położona jest na zboczu Skrzycznego (najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim) i liczy łącznie ponad 5,5 km (połączenie tras: Ondraszek i Widokowej).

Wśród miłośników szusowania bardzo często można spotkać się z opinią, że w Polsce nie ma odpowiednio długich tras narciarskich. W rezultacie stawiają oni na ośrodki zagraniczne i decydują się np. na narty na Słowacji. Jednak jak się okazuje, w naszym kraju funkcjonuje jeszcze kilka imponujących ośrodków narciarskich. Jeden z najdłuższych stoków w Polsce położony jest w Tatrach i sprosta oczekiwaniom bardziej wymagających fanów szusowania. Mowa o trasie prowadzącej od Kasprowego Wierchu, przez Dolinę Gąsienicową, aż do Kuźnic, której długość wynosi ponad 8,5 km.


Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu na narty

Wybierając jeden z krajowych ośrodków, warto także rozważyć zakup ubezpieczenia na narty w Polsce. Co prawda każda osoba, która opłaca składki do ZUS, objęta jest państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym, a w przeciwieństwie do innych krajów uzasadnione korzystanie z pomocy Górskiego i Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego nie wiąże się z kosztami finansowymi. Ubezpieczenie turystyczne może jednak zapewnić narciarzom ochronę w innych sytuacjach, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, a nawet prawnych.

Przykładem takiego zdarzenia jest spowodowanie wypadku na stoku, w wyniku którego osoby trzecie doznają urazu, bądź dojdzie do uszkodzenia ich sprzętu np. złamania narty. Wówczas koszty tego typu następstw zostaną pokryte z ubezpieczenia narciarskiego, o ile zdecydowaliśmy się na rozszerzenie polisy o OC w życiu prywatnym. Warto, aby wybrana oferta chroniła również w razie utraty (np. w wyniku kradzieży), a także zniszczenia czy uszkodzenia w wyniku zdarzeń losowych bagażu oraz sprzętu sportowego. W tym miejscu należy jednak podkreślić, jaka jest różnica pomiędzy narciarstwem rekreacyjnym, a freeride, gdyż może mieć to wpływ na dobór odpowiedniej polisy. W pierwszym wypadku jazda odbywa się na wyznaczonych trasach i wystarczy rozszerzenie polisy o zdarzenia związane z uprawianiem narciarstwa. Jeśli natomiast mamy do czynienia z freeridem, czyli jazdą poza trasą, konieczne jest już wykupienie dodatkowej opcji dla sportów wysokiego ryzyka.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów