Odkryjmy Oświęcim na nowo, czyli nieznane atrakcje 800-letniego miasta.

  

Oświęcim leży pomiędzy Wyżyną Śląską a Pogórzem Podkarpackim w centrum Kotliny Oświęcimskiej w zachodniej części małopolski. Tuż przy  północnym krańcu miasta znajduje się ujście rzeki Soły do WisłyZgodnie z danymi z końca 2019 roku był na czwartym miejscu pod względem liczby ludności wśród miast województwa małopolskiego. Jest jednym z najstarszych miasteczek należących do piastowskich grodów kasztelańskich i posiada ponad 800-letnią historię.


Oświęcimski rynek okiem kamery
źródło: archiwum redakcji WebCamera



Większość osób kojarzy Oświęcim głównie z symbolem Holokaustu, terroru, nazistowskich zbrodni i ludobójstwa – obozem Auschwitz i Auschwitz Birkenau
. Oczywiście jest to bardzo ważne miejsce, które koniecznie należy zobaczyć będąc w tym mieście, ale nie należy zapominać, że Oświęcim to także inne miejsca. Na uwagę zasługuje wzgórze zamkowe z min. XI wieku, gdyż z tego okresu są zachowane najstarsze dokumenty. Przez kolejne stulecia zamek kilkukrotnie trawiły pożary, duża powódź spowodowała zawalenie części murów, w czasie II wojny światowej siedzibę w nim miały niemieckie okupacyjne władze.

Widok z zamkowej wieży

Panorama Oświęcimia 360 stopniźródło: archiwum redakcji WebCamera

W następnych latach był siedzibą różnych urzędów, a w 2006 roku zakończył się jego gruntowny remont. Od 2010 roku zamek stał się siedzibą – Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Na wystawach czasowych można podziwiać historie przedwojennego Oświęcimia, który w tym okresie przeżywał czasy swojej świetności, a w mieście bez problemu żyli ludzie z różnych kultur. W zamkowych pokojach mieszczą się aranżacje mieszczańskich wnętrz. Do zwiedzenia jest jeszcze sekcja archeologiczna prezentująca zabytki wykopane podczas prac na wzgórzu zamkowych oraz w okolicach twierdzy Wołek. Wszystkie wystawy można zwiedzać z audio przewodnikiem. 

elementy wystawy archeologicznejźródło: archiwum redakcji WebCamera

Dodatkową atrakcję dla turystów są niedawno oddane do zwiedzania dwa tunele biegnące przez wzgórze zamkowe. Pierwszy z nich pamięta czasy zaboru austriackiego, a drugi powstał w czasie okupacji i służył głównie jako schron przeciwlotniczy. Tunele pod wzgórzem wykorzystano do Interaktywnej Trasy Historycznej "Gra o Niepodległą" ma ona charakter ścieżki fabularnej i dotyczy wydarzeń z okresu I wojny światowej. Uczestnicy gry mają do przejścia kilkanaście stanowisk przy których muszą zdobywać punkty poprzez rozwiązywanie zadań logicznych, zręcznościowych oraz własnej wiedzy.

A czy wiecie, że przed II wojną światową w oświęcimskiej Fabryce Maszyn i Samochodów produkowano auta dla ówczesnych sław? To właśnie tutaj powstał słynny model Praga Baby, którym jeździł śpiewak światowej sławy Jan Kiepura. Atuty tego samochodu zachwalali również m.in. znany malarz Wojciech Kossak, polska tancerka Zizi Halama czy rajdowiec, Jan Ripper.

Praga Baby auto sławźródło: archiwum redakcji WebCamera



Rynek miasta znajduje się na dawnym bunkrze przeciwlotniczym oraz piwnicach ratusza. Sam Ratusz miasta od lipca 2018 roku został otwarty dla zwiedzających. W jego wnętrzu także znajduje się muzeum. Wędrówkę po nim rozpoczynamy od piwnic właśnie, gdzie zaznajamiamy się z historią tego osiemsetletniego miasta. Następnie, w drodze na wyższe piętra mijamy kolejne ślady historii np. dawne cele więzienne, w których kiedyś faktycznie byli umieszczani przestępcy. Kolejne wieki miasta poznajemy dzięki nowoczesnej multimedialnej wystawie, która zachwyci swoją interaktywnością zarówno dorosłych jak i dzieci.

elementy interaktywnej wystawy prezentującej losy miastaźródło: archiwum redakcji WebCamera


Jednym z elementów ekspozycji mówiącym o bieżących wydarzeniach w mieście, jest sekcja poświęcona Klubowi Sportowemu – Unia Oświęcim. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów hokejowych w Polsce, aż ośmiokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski.

Ratusz w Oświęcimiu online

panoramiczny widok online na centrum Oświęcimia

źródło: archiwum redakcji WebCamera

Po dniu pełnym wrażeń ze zwiedzania miasta zapraszamy na Bulwary nad Sołą, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, poprawić kondycję na zewnętrznej siłowni czy też spokojnie pospacerować brzegiem rzeki Soły.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów