Oznaczenia i kolory szlaków narciarskich. Czy na pewno wiesz co oznaczają?

  

Sezon narciarski w pełni, stacje narciarskie czekają na gości, dzieci z poszczególnych województw mają ferie zimowe. Wiele osób postanawia skorzystać z uroków sportów zimowych. Warto przed wyjazdem na urlop i rozpoczęciem przygody z narciarstwem, zapoznać się z oznaczeniami tras narciarskich w Polsce. Nie na każdej poradzi sobie amator, nie każda będzie wskazana dla dzieci, a zaawansowani miłośnicy jednej lub dwóch desek, wybiorą dla siebie trasę czerwoną lub czarną.


zdjęcie: Wirestock Creators / Shutterstock.com


Polskie trasy narciarskie oznaczone są czterema kolorami. Zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Mają one związek ze stopniem trudności danego przejazdu tj. nachyleniem stoku, przewyższeniem, ukształtowaniem terenu.

Trasy oznaczone na zielono. To trasy dla początkujących narciarzy. Bezpieczne są również dla dzieci. Ich stopień nachylenia nie przekracza 10°. Szerokość i małe nachylenie nie pozwala na rozwinięcie dużych prędkości. Brak też na tych trasach narciarzy i snowboardzistów, którzy jeżdżą szybciej.


Trasy niebieskie. Tych jest stosunkowo najwięcej na stokach narciarskich. Uznawane są za nieco trudniejsze niż zielone, ale nadal pozwalają na spokojną, rekreacyjną jazdę. Dobre dla tych, którzy doskonalą nabyte już wcześniej umiejętności. Stopień nachylenia na nich to w granicach 10-12°.


Trasy czerwone zaliczane są do trudnych. Jeżdżą na nich doświadczeni narciarze, czy snowboardziści, którzy na dwóch poprzednich radzą sobie doskonale, a na tej chcą wskoczyć na wyższy poziom i nabyć nowych umiejętności. Istnieje spore prawdopodobieństwo rozwinięcia dużych prędkości w związku z nachyleniem stoku sięgającym od 12 do 16°. Czerwonymi trasami powinni poruszać się tylko zaawansowani narciarze, którzy na stokach w sezonie zimowym są stałymi bywalcami.

Trasy czarne. Przeznaczone tylko dla osób, którzy na nartach jeżdżą doskonale, znają swoje umiejętności a ich kondycja fizyczna jest dobrze rozwinięta. Oprócz wysokich umiejętności technicznych na tych trasach, liczy się także dobry sprzęt, na którym zjeżdżamy. Dobrze wcześniej zapoznać się z trasą i poznać jej „ciemne strony”. Zdarzają się niespodziewane uskoki, zalegający lód lub nagłe ostre zakręty. Prędkości uzyskiwane w takich miejscach są dużo wyższe od standardowych.

Ponad oznaczeniami trudności tras na stoku, spotkamy także inne znaki. Są one łatwe do interpretacji zwłaszcza dla tych osób, które mają prawo jazdy, bo są zbliżone kolorystyką do tych drogowych.


I tak, możemy zauważyć znaki informacyjne mówiące np. o tym ile metrów pozostało do końca trasy lub gdzie w okolicy znajduje się punkt pomocy medycznej.

Żółte znaki ostrzegają nas przed pracującymi ratrakami, zwężeniem, skrzyżowaniem tras lub niebezpiecznym zakrętem.

Znaki zakazu zabraniają wejścia na nieczynną trasę, informują o zagrożeniu lawinowym czy tez nie pozwalają na korzystanie z tras narciarskich na innych sprzętach niż snowboard czy narty.


Warto znać oznaczenia występujące na szlakach narciarskich i jeszcze przed wyjazdem sprawdzić dostępność tras, na których będziemy chcieli szusować.

Widzimy Was na stoku...


Redakcja poleca

Widok na plażę w Niechorzu - NOWOŚĆ NIECHORZE - widok na plażę i morze Widok na panoramę gór ze stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa Polana Szymoszkowa Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na malowniczą plażę w Ostrowie, to ukryty klejnot na wybrzeżu Bałtyku. Plaża położona jest między znanymi kurortami Karwią, a Jastrzębią Górą. Plaża w Ostrowie oferuje spokój i przestrzeń, które trudno znaleźć w innych zatłoczonych miejscach. Jej szerokość i długość sprawiają, że nawet w sezonie letnim można tu znaleźć swoje prywatne miejsce nad morzem.Z dostępem z kilkunastu zejść, od 28 przybliżonego do Jastrzębiej Góry, aż po 38 obok Karwi, każdy może łatwo dotrzeć do plaży w Ostrowie. Sosnowy las oddziela brzęk samochodów od szumu fal, tworząc idealne warunki do relaksu i plażowania. Widok z pylonu na plażę, latarnię morską i kanał portowy. USTKA - widok z pylonu na plażę Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie rynku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Kościelisko - panoramiczny widok na Tatry NOWOŚĆ Kościelisko - widok panoramiczny na Tatry NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów