Oznaczenia i kolory szlaków narciarskich. Czy na pewno wiesz co oznaczają?

  

Sezon narciarski w pełni, stacje narciarskie czekają na gości, dzieci z poszczególnych województw mają ferie zimowe. Wiele osób postanawia skorzystać z uroków sportów zimowych. Warto przed wyjazdem na urlop i rozpoczęciem przygody z narciarstwem, zapoznać się z oznaczeniami tras narciarskich w Polsce. Nie na każdej poradzi sobie amator, nie każda będzie wskazana dla dzieci, a zaawansowani miłośnicy jednej lub dwóch desek, wybiorą dla siebie trasę czerwoną lub czarną.


zdjęcie: Wirestock Creators / Shutterstock.com


Polskie trasy narciarskie oznaczone są czterema kolorami. Zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Mają one związek ze stopniem trudności danego przejazdu tj. nachyleniem stoku, przewyższeniem, ukształtowaniem terenu.

Trasy oznaczone na zielono. To trasy dla początkujących narciarzy. Bezpieczne są również dla dzieci. Ich stopień nachylenia nie przekracza 10°. Szerokość i małe nachylenie nie pozwala na rozwinięcie dużych prędkości. Brak też na tych trasach narciarzy i snowboardzistów, którzy jeżdżą szybciej.


Trasy niebieskie. Tych jest stosunkowo najwięcej na stokach narciarskich. Uznawane są za nieco trudniejsze niż zielone, ale nadal pozwalają na spokojną, rekreacyjną jazdę. Dobre dla tych, którzy doskonalą nabyte już wcześniej umiejętności. Stopień nachylenia na nich to w granicach 10-12°.


Trasy czerwone zaliczane są do trudnych. Jeżdżą na nich doświadczeni narciarze, czy snowboardziści, którzy na dwóch poprzednich radzą sobie doskonale, a na tej chcą wskoczyć na wyższy poziom i nabyć nowych umiejętności. Istnieje spore prawdopodobieństwo rozwinięcia dużych prędkości w związku z nachyleniem stoku sięgającym od 12 do 16°. Czerwonymi trasami powinni poruszać się tylko zaawansowani narciarze, którzy na stokach w sezonie zimowym są stałymi bywalcami.

Trasy czarne. Przeznaczone tylko dla osób, którzy na nartach jeżdżą doskonale, znają swoje umiejętności a ich kondycja fizyczna jest dobrze rozwinięta. Oprócz wysokich umiejętności technicznych na tych trasach, liczy się także dobry sprzęt, na którym zjeżdżamy. Dobrze wcześniej zapoznać się z trasą i poznać jej „ciemne strony”. Zdarzają się niespodziewane uskoki, zalegający lód lub nagłe ostre zakręty. Prędkości uzyskiwane w takich miejscach są dużo wyższe od standardowych.

Ponad oznaczeniami trudności tras na stoku, spotkamy także inne znaki. Są one łatwe do interpretacji zwłaszcza dla tych osób, które mają prawo jazdy, bo są zbliżone kolorystyką do tych drogowych.


I tak, możemy zauważyć znaki informacyjne mówiące np. o tym ile metrów pozostało do końca trasy lub gdzie w okolicy znajduje się punkt pomocy medycznej.

Żółte znaki ostrzegają nas przed pracującymi ratrakami, zwężeniem, skrzyżowaniem tras lub niebezpiecznym zakrętem.

Znaki zakazu zabraniają wejścia na nieczynną trasę, informują o zagrożeniu lawinowym czy tez nie pozwalają na korzystanie z tras narciarskich na innych sprzętach niż snowboard czy narty.


Warto znać oznaczenia występujące na szlakach narciarskich i jeszcze przed wyjazdem sprawdzić dostępność tras, na których będziemy chcieli szusować.

Widzimy Was na stoku...


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów