Jazda na nartach. Jaki jest najlepszy sposób, aby się jej nauczyć?

  

Zima za pasem, warto zatem pomyśleć o przygotowaniach do niej. Aktywny wypoczynek na białym puchu z pewnością sprawi wiele radości. Jazda na nartach jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych aktywności uprawianych zimą. Sprawia przyjemność, poprawia samopoczucie i pozwala zadbać o sprawność fizyczną. A co jeśli nigdy nie jeździłeś/-łaś na nartach? Nic prostszego. Poniżej przedstawiamy, co zrobić, aby jak najszybciej nauczyć się jeździć na nartach? 

zdjęcie: shutterstock.com

 

Jazda na nartach. Jaki jest najlepszy sposób, aby się jej nauczyć?


  • Lekcje z instruktorem

Najprostszą metodą jest wykupienie lekcji u instruktora. Praktycznie na każdym stoku znajduje się szkółka, w której można wykupić lekcje. I oczywiście wypożyczyć odpowiedni sprzęt – narty, buty, kijki, kask i gogle. 

Warto pamiętać jednak, że skorzystanie z usług instruktora i wypożyczalni sprzętu wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Nie każdego początkującego narciarza na to stać.

  • Znajomi pomogą?

Można też poprosić o pomoc znajomych, którzy już opanowali sztukę poruszania się na nartach. Oni wybierając się z nami na stok też chcą pojeździć, zatem mogą nie poświęcić nam zbyt dużo uwagi.

Ale nie zniechęcaj się – jest inne rozwiązanie. Możesz sam/-a się tego nauczyć. Wystarczy tylko, że dostosujesz się do poniższych wskazówek. 

  • A może samemu?

Wybierając narty pamiętaj o tym, aby były one krótsze od zwyczajowych. Łatwiej Ci będzie wtedy skręcać. Jeśli nie wiesz, które będą dla Ciebie odpowiednie – poproś o poradę w sklepie czy w wypożyczalni.  

Podobnie rzecz ma się z kijkami. Tu też ważna jest ich długość. Jak sprawdzić czy dobraliśmy odpowiednie? Przytrzymaj kijki do góry nogami nad talerzem i podeprzyj się. Jeśli kąt ramienia jest nieco większy niż 90 stopni, długość kijków jest idealna. 

No to co? Przygotowani do nauki jazdy na nartach? Zaczynamy zatem.

 Przygotowani do nauki jazdy na nartach? Zaczynamy zatem.

  • Pozycja

Powinna być swobodna, niewymuszona, bez usztywnień kręgosłupa. Kiedy stajemy na nartach, powinniśmy trzymać nogi rozstawione na szerokość bioder. Same narty ustawiamy do siebie równolegle. 

  • Pierwsze kroki

Naukę zaczynamy od powolnego przemieszczania się na płaskim terenie. Najpierw trzymamy lekko ugięte kolana, a kijkami narciarskimi odpychamy się do przodu. W ten sposób ćwiczymy równowagę i podstawowy ruch. 

zdjęcie na taśmę w Kompleksie Beskid w Spytkowicach, która służy do przemieszczania się najmłodszych adeptów narciarstwa

zdjęcie na taśmę w Kompleksie Beskid w Spytkowicach, która służy do przemieszczania się najmłodszych adeptów narciarstwa


Możemy skorzystać z  innej techniki. Posuwamy nogę za nogą – na przemian – na lekko ugiętych kolanach. Używamy kijków. Lewa noga do przodu z prawym kijkiem, następnie prawa z lewym. 

Skoro potrafimy utrzymać już równowagę i przemieszczać się czas na kolejną lekcję.

  • Pierwszy zjazd

Technika jazdy pługiem – inaczej zjazdu. Ustawiamy narty pod kątem w stosunku do siebie. Dzioby nart znajdują się blisko siebie, a końce z kolei są szeroko rozstawione. Ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na obie narty. Przyjmujemy luźną postawę, mając przy tym ugięte i skierowane ku sobie kolana. Jeśli chcemy przyśpieszyć - powoli prostujemy narty. Zbliżając dzioby do siebie i rozstawiając tyły sprawiamy, że będziemy hamować. 

Uwaga, upadki są wkalkulowane w naukę jazdy! Szczególnie gdy zdarzy nam się połączyć narty (trzymać je równolegle do linii spadku stoku). Wtedy nabieramy ogromnej prędkości i rośnie ryzyko upadku. Wiedząc, że nie damy już rady utrzymać równowagi, starajmy się upadać w górę stoku i na bok ciała. Bez znaczenia czy będzie to prawa, czy też lewa strona. I pamiętajmy – nie krzyżujmy nart!

  • Uwaga jadę!

Skoro już potrafimy zjeżdżać, czas na naukę skrętu. Pozwoli nam ona m.in. omijać innych narciarzy znajdujących się na stoku. 

zdjęcie z kamery na wyciąg narciarski Mieszko w Zieleńcu

zdjęcie z kamery na wyciąg narciarski Mieszko w Zieleńcu 

Skręt narciarski to płynne przenoszenie ciężaru nart zjazdowych z jednej strony na drugą. Pozwala kontrolować prędkość, a nawet zahamować, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli chcemy spróbować skręcania “na sucho”, dotknijmy obiema rękami jednego z kolan, stojąc w miejscu. Mocny nacisk na prawą nartę spowoduje skręt w lewo, a mocny nacisk na lewą nartę skręt w prawo. Podstawa skręcania polega więc na przenoszeniu ciężaru na wybraną nogę bez tracenia przy tym równowagi.

Jak widać, samodzielna nauka jazdy na nartach nie jest trudna. Wymaga jednak wielu ćwiczeń.  Powodzenia na stoku!




Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów