Jazda na nartach. Jaki jest najlepszy sposób, aby się jej nauczyć?

  

Zima za pasem, warto zatem pomyśleć o przygotowaniach do niej. Aktywny wypoczynek na białym puchu z pewnością sprawi wiele radości. Jazda na nartach jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych aktywności uprawianych zimą. Sprawia przyjemność, poprawia samopoczucie i pozwala zadbać o sprawność fizyczną. A co jeśli nigdy nie jeździłeś/-łaś na nartach? Nic prostszego. Poniżej przedstawiamy, co zrobić, aby jak najszybciej nauczyć się jeździć na nartach? 

zdjęcie: shutterstock.com

 

Jazda na nartach. Jaki jest najlepszy sposób, aby się jej nauczyć?


  • Lekcje z instruktorem

Najprostszą metodą jest wykupienie lekcji u instruktora. Praktycznie na każdym stoku znajduje się szkółka, w której można wykupić lekcje. I oczywiście wypożyczyć odpowiedni sprzęt – narty, buty, kijki, kask i gogle. 

Warto pamiętać jednak, że skorzystanie z usług instruktora i wypożyczalni sprzętu wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Nie każdego początkującego narciarza na to stać.

  • Znajomi pomogą?

Można też poprosić o pomoc znajomych, którzy już opanowali sztukę poruszania się na nartach. Oni wybierając się z nami na stok też chcą pojeździć, zatem mogą nie poświęcić nam zbyt dużo uwagi.

Ale nie zniechęcaj się – jest inne rozwiązanie. Możesz sam/-a się tego nauczyć. Wystarczy tylko, że dostosujesz się do poniższych wskazówek. 

  • A może samemu?

Wybierając narty pamiętaj o tym, aby były one krótsze od zwyczajowych. Łatwiej Ci będzie wtedy skręcać. Jeśli nie wiesz, które będą dla Ciebie odpowiednie – poproś o poradę w sklepie czy w wypożyczalni.  

Podobnie rzecz ma się z kijkami. Tu też ważna jest ich długość. Jak sprawdzić czy dobraliśmy odpowiednie? Przytrzymaj kijki do góry nogami nad talerzem i podeprzyj się. Jeśli kąt ramienia jest nieco większy niż 90 stopni, długość kijków jest idealna. 

No to co? Przygotowani do nauki jazdy na nartach? Zaczynamy zatem.

 Przygotowani do nauki jazdy na nartach? Zaczynamy zatem.

  • Pozycja

Powinna być swobodna, niewymuszona, bez usztywnień kręgosłupa. Kiedy stajemy na nartach, powinniśmy trzymać nogi rozstawione na szerokość bioder. Same narty ustawiamy do siebie równolegle. 

  • Pierwsze kroki

Naukę zaczynamy od powolnego przemieszczania się na płaskim terenie. Najpierw trzymamy lekko ugięte kolana, a kijkami narciarskimi odpychamy się do przodu. W ten sposób ćwiczymy równowagę i podstawowy ruch. 

zdjęcie na taśmę w Kompleksie Beskid w Spytkowicach, która służy do przemieszczania się najmłodszych adeptów narciarstwa

zdjęcie na taśmę w Kompleksie Beskid w Spytkowicach, która służy do przemieszczania się najmłodszych adeptów narciarstwa


Możemy skorzystać z  innej techniki. Posuwamy nogę za nogą – na przemian – na lekko ugiętych kolanach. Używamy kijków. Lewa noga do przodu z prawym kijkiem, następnie prawa z lewym. 

Skoro potrafimy utrzymać już równowagę i przemieszczać się czas na kolejną lekcję.

  • Pierwszy zjazd

Technika jazdy pługiem – inaczej zjazdu. Ustawiamy narty pod kątem w stosunku do siebie. Dzioby nart znajdują się blisko siebie, a końce z kolei są szeroko rozstawione. Ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na obie narty. Przyjmujemy luźną postawę, mając przy tym ugięte i skierowane ku sobie kolana. Jeśli chcemy przyśpieszyć - powoli prostujemy narty. Zbliżając dzioby do siebie i rozstawiając tyły sprawiamy, że będziemy hamować. 

Uwaga, upadki są wkalkulowane w naukę jazdy! Szczególnie gdy zdarzy nam się połączyć narty (trzymać je równolegle do linii spadku stoku). Wtedy nabieramy ogromnej prędkości i rośnie ryzyko upadku. Wiedząc, że nie damy już rady utrzymać równowagi, starajmy się upadać w górę stoku i na bok ciała. Bez znaczenia czy będzie to prawa, czy też lewa strona. I pamiętajmy – nie krzyżujmy nart!

  • Uwaga jadę!

Skoro już potrafimy zjeżdżać, czas na naukę skrętu. Pozwoli nam ona m.in. omijać innych narciarzy znajdujących się na stoku. 

zdjęcie z kamery na wyciąg narciarski Mieszko w Zieleńcu

zdjęcie z kamery na wyciąg narciarski Mieszko w Zieleńcu 

Skręt narciarski to płynne przenoszenie ciężaru nart zjazdowych z jednej strony na drugą. Pozwala kontrolować prędkość, a nawet zahamować, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli chcemy spróbować skręcania “na sucho”, dotknijmy obiema rękami jednego z kolan, stojąc w miejscu. Mocny nacisk na prawą nartę spowoduje skręt w lewo, a mocny nacisk na lewą nartę skręt w prawo. Podstawa skręcania polega więc na przenoszeniu ciężaru na wybraną nogę bez tracenia przy tym równowagi.

Jak widać, samodzielna nauka jazdy na nartach nie jest trudna. Wymaga jednak wielu ćwiczeń.  Powodzenia na stoku!




Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Widok na Zieleniec Sport Arena - KAMERA LIVE Zieleniec Sport Arena - Winterpol Widok z Kamery na stok MASTER SKI Master Ski - widok na nową kolej krzesełkową Sport Widok na stację końcową wyciagu o należącym do Grupy Pingwina ośrodku Kasina Ski KASINA - SKI górna stacja wyciągu  Kamera stałopozycyjna z widokiem na górną część wyciągu narciarskiego - Kasina Ski. W dali można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego. Kasina Ski & Bike Park należy obecnie do Grupy Pingwina, dzięki temu miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać z karnetu Pingwin PASS. Zimą Kasina przyciąga liczne grupy narciarzy i miłośników snowboardu, natomiast latem staje się doskonałym miejscem dla pasjonatów jazdy na rowerze oraz osób ceniących górskie wędrówki i loty paralotnią. Sprawdzaj z nami prognozę pogody, by nic nie zaskoczyło Cię podczas aktywności w tym miejscu. Widok ze Zbójnickiej Kopy w Szczyrku. SZCZYRK MOUNTAIN RESORT - Zbójnicka Kopa Widok na nowoczesną kolej krzesełkową i orczyk oraz część tras narciarskich Kompleks BESKID Spytkowice - widok z górnej stacji Widok na stok narciarski Złoty Groń. ZŁOTY Groń Istebna  Kamera live ze stacji narciarskiej Złoty Groń w Istebnej z widokiem na orczyk i kolej krzesełkową. Ośrodek Narciarski oferuje szerokie trasy zjazdowe, 6-osobową kolej krzesełkową, orczyk, wypożyczalnie oraz bogatą ofertę gastronomiczną. Na terenie kompleksu prosperuje również szkoła narciarska i zimowa strefa dla dzieci.Złoty Groń AirDuro Trails & Ski Resort to idealne miejsce dla wszystkich miłośników sportów zimowych, jak i fanów enduro. Położony w urokliwej miejscowości Istebna ośrodek, oferuje niezapomniane doświadczenia na śniegu. Jego lokalizacja w dorzeczu rzeki Olzy dodaje mu wyjątkowego uroku, który można uchwycić także z tej kamery.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów