Od Świnoujścia po malowniczy przylądek Hel. Pokonaj 430 km trasą rowerową EuroVelo.

  

Opisując najatrakcyjniejsze szlaki rowerowe nie sposób nie wspomnieć o polskim odcinku międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo. Chodzi o szlak oznaczony symbolem R10, który zaczyna się w Świnoujściu a kończy na Helu. Długość trasy wynosi plus/minus 430 km i prowadzi przez  województwo zachodnio-pomorskie oraz pomorskie. Większość polskiego odcinka EuroVelo prowadzi wzdłuż wybrzeża.  Trasa R10 przebiega przez szereg nadmorskich miejscowości obfitujących w różnego rodzaju atrakcje. Stanowi idealny sposób na rodzinną wycieczkę. Trasa nie jest zbyt trudna, pomijając okolice Kaszub i Słowińskiego Parku Narodowego, dlatego też polecamy ją każdemu. To idealny sposób na aktywny wypoczynek podczas wakacji. Oprócz pięknych, szerokich plaż możemy odwiedzić szereg ciekawych obiektów związanych z historią i kulturą regionu.

Od Świnoujścia po malowniczy przylądek Hel. Pokonaj 430 km trasą rowerową EuroVelo

zdjęcie: widok z kamery na deptak i morze w Helu


Przebieg trasy rowerowej R10 EuroVelo. Główne atrakcje

Jak już wspomnieliśmy, R10 zaczyna się w Świnoujściu, a kończy na Helu. Można też podróżować w drugą stronę. Obie te miejscowości dysponują nie najgorszą komunikacją. Do obu dostaniemy się za pośrednictwem PKP. Na trasie znajdziemy szereg atrakcji, wartych zatrzymania się i obejrzenia. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z nich. 

Świnoujście

Centrum Świnoujścia leży na Wyspie Uznam i aby się tam dostać trzeba się przeprawić ze znajdującego się nieopodal promu na drugą stronę Świny. 

Międzyzdroje

Ta piękna miejscowość to iście gwiazdorski kurort, w którym mieści się słynna Aleja Gwiazd. To tam swoje odciski dłoni pozostawili najwięksi polscy celebryci. Każdego roku w Międzyzdrojach spotkać można znane osobistości ze świata kina, muzyki, polityki i sportu. Popularną atrakcją jest również liczące 400 metrów molo.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Znajdują się tu ruiny XV-wiecznego kościoła, który wzniesiono 2 kilometry od morza. Była to podobno jedna z najokazalszych świątyń w okolicy. Linia brzegowa ulegała jednak zmianie, a morze stopniowo podmywało klif, na którym osadzono budynek. W 1874 odbyło się ostatnie nabożeństwo, a w 1900 zapadła się spora część świątyni. 

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

ujęcie z kamery na plażę w Trzęsaczu 

Rewal

To niewielka miejscowość turystyczna, w której będzie okazja wypocząć nad brzegiem morza. Dużą atrakcją jest taras widokowy, z którego podziwiać możemy Bałtyk. To doskonałe miejsce do oglądania i fotografowania wschodów i zachodów słońca, więc nie zapomnij zabrać aparatu.

Latarnia Morska w Niechorzu

Latarnia w Niechorzu położona jest na klifowym brzegu. To ulubione miejsce turystów odwiedzających gminę Rewal. Wybudowano ją w 1866 r. na wysokiej, 13-metrowej podstawie, a wieża latarni mierzy 45 m wysokości. W czasie II wojny światowej częściowo została zniszczona, a po wojnie udało się ją odbudować. 

Jest udostępniona do zwiedzania - trzeba wejść na 210 schodów aby dostać się na jej szczyt.


Kołobrzeg

Według historycznych informacji miasto to było w 95% zniszczone na skutek działań wojennych. Jego powojenna rekonstrukcja w niczym nie przypomina historycznego charakteru tego miasta. Warto tu jednak odwiedzić port, latarnię i oczywiście molo

Latarnia Morska w Gąskach

Mierzy 50,2 m. wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o przekątnej 11,3 m. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej - co daje około 36 kilometrów. Jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.

Ustka

To miasto położone na Wybrzeżu Słowińskim przy ujściu rzeki Słupi. Warte zobaczenia są tam latarnia morska oraz kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Można także zrobić sobie zdjęcie z pomnikiem syreny.

Ustka To miasto położone na Wybrzeżu Słowińskim przy ujściu rzeki Słupi.

zdjęcie z kamery w Ustce 

Słowiński Park Narodowy

Obowiązkowo do zobaczenia są ruchome wydmy. Cała okolica sprawia wrażenie pustyni. Zwłaszcza gdy podziwiamy ją z najwyższej, liczącej 42 metry wydmy zwanej Łącką Górą. Więcej o samym Parku znajdziecie tutaj Słowiński Park Narodowy na rowerze

Latarnia Morska w Rozewie

To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Został uruchomiony w 1822 roku. Ma 32,7 metra wysokości, a zasięg generowanego przez nią światła to aż 26 mil morskich, czyli ok. 48 kilometrów.

Hel

To miasto leżące na słynnej mierzei. Atrakcją jest już samo jego położenie, bowiem otoczone jest przez morze. Jest tu słynne fokarium uwielbiane przez dzieci i zajmujące unikalny budynek Muzeum Rybołówstwa. W lasach dookoła Helu czekają militarne zabytki z czasów II wojny światowej

Gdzie przenocować na trasie R 10 EuroVelo? Noclegi

Nie  powinno być z nimi najmniejszego problemu, choć planując wyprawę w szczycie sezonu trzeba się liczyć z tym, że wiele miejsc może być zajętych. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu przed wyjazdem i zarezerwować sobie spanie na trasie. My jednak polecamy inną opcję  - spanie pod namiotem. Pól biwakowych na trasie jest mnóstwo, a ceny całkiem przystępne. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest … dodatkowy bagaż. 

Kiedy pokonać szlak rowerowy R 10 ze Świnoujścia na Hel? 

Logicznym rozwiązaniem wydaje się sezon letni, gdy jest ciepło. Jednak należy się liczyć z tym, że przejeżdżając przez niektóre miejscowości napotkamy tłumy turystów. Problemem może być również baza noclegowa – w przypadku gdy nie zdecydujemy się na opcję z namiotem. Dlatego może warto zastanowić się nad innym terminem niż wakacje? 


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów