REDYK - czyli góralski wypas owiec

  

Redyk - uroczyste wyjście ze stadami owiec na hale.

Od świętego Wojciecha do świętego Michała czyli od 28 kwietnia do 29 września, tyle trwa tradycyjny wypas owiec na halach.


źródło: archiwum webcamera.pl Stacja Narciarska Kotelnica Białczańska


Wypas ten rozpoczyna się zazwyczaj mszą świętą w intencji pasterzy. Owce zostają zabrane od gospodarzy i przekazane na czas wypasu bacom i ich pomocnikom - Juhasom.

Ich obowiązkiem jest doglądanie i dojenie owiec czasami nawet i trzy razy dziennie.

Od wczesnej wiosny aż po jesień mieszkają w bacówce, która nie tylko służy jako schronienie, ale przede wszystkim jako miejsce wyrobu tradycyjnych serów z owczego mleka; oscypków czy bundzu.

 

Ser taki musi "poleżeć" w związku z czym aby nie dać się nabrać kupując zakopiańskie przysmaki pamiętajmy, że nie może on być miękki a raczej twardawy. Prawdziwego oscypka kupimy tylko od maja do września, ewentualnie na początku października, bo tylko wtedy owce dają mleko.

Od 2007 roku oscypek został uznany przez specjalną komisję Unii Europejskiej jako produkt regionalny dlatego już rzadziej spotkamy się z próbą oszustwa turystów a zimą kupimy już tylko serki górskie czy góralskie.


W górach pogoda mimo wiosny potrafi spłatać owcom i juhasom figle. Czasami naprawdę ich nie rozpieszcza i tak jak to miało miejsce w tym roku - w ostatni dzień Maja napadało im śniegu na góry i hale.


screen z kamery Kasprowy Wierch - 01 czerwiec 2020 r.


Do dnia dzisiejszego na terenie Podhala wiele osób wykonuje wypas owiec w sposób tradycyjny, nosząc góralskie stroje a także wytwarzając sery bezpośrednio na miejscu bez użycia nowych technologii jak na przykład prądu.

Uroczyste wyście górali na wypas wiosenny czy jesienny można zobaczyć także online. Dzięki kamerom internetowym przekazującym obraz na żywo, poprzez który możemy podziwiać piękno Tatr a także wypas owiec. 

Zobacz film z wypasu owiec

źródło: archiwum webcamera.pl

Niestety pasterstwo to zanikający zawód w związku z tym, dla przypomnienia tej pięknej tradycji organizuje się specjalne przejścia przez zakopiańskie miasteczka.

Górale z różnych krajów w swoich regionalnych strojach z kierdlem owiec przeszli nawet przez Zakopiańskie Krupówki by zwrócić uwagę, że to właśnie tędy kiedyś prowadził szlak, którym na hale wędrowali pasterze.Na szczęście w naszych górach możemy jeszcze spotkać baców. I aż chce się zaśpiewać "...Góralu czy ci nie żal, Góralu wracaj do hal..."Redakcja poleca

Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Hala Gąsienicowa w Tatrach z kamery na żywo. Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz  Widok live z dolnej stacji 4 osobowej kolei krzesełkowej Master Ski w Tyliczu na trasy zjazdowe. Stacja narciarska Master Ski dysponuje jeszcze dwoma wyciągami talerzykowymi i wyciągiem ćwiczebnym. Trasy przygotowane są dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, są szerokie, dobrze utrzymane - sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi. Sprawdź warunki pogodowe online. Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Gryglówka - widok z górnej stacji Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.052929 ms