Samochodem w góry. Jak przygotować samochód do wyjazdu na narty?

  

Rozpoczął się sezon narciarski! Jak bezpiecznie dotrzeć na stok jeśli kochamy zimowe szaleństwo czyli narty? Z narciarskim ekwipunkiem ciężko podróżuje się komunikacją publiczną, zatem warto pomyśleć o własnym transporcie. Jak się przygotować do zimowego wyjazdu w góry? Jak zmierzyć się z odmiennymi, od tych w mieście, warunkami atmosferycznymi? Obfite opady śniegu, oblodzone jezdnie, większe mrozy, skończywszy na silnych podmuchach wiatru. Na  domiar złego warunki atmosferyczne w górach zmieniają się dość dynamicznie. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu naszego auta do wyjazdu w góry. 

zdjęcie: shutterstock.com

 

Przegląd techniczny auta nie zaszkodzi

Przed wyjazdem zimą w góry warto udać się do najbliższej stacji diagnostycznej, by sprawdzić stan techniczny posiadanego pojazdu. No chyba, że dopiero co kupiliśmy auto, ale zdecydowana większość z nas jeździ co najmniej kilkuletnimi autami. Warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie, klocki hamulcowe nie są na wyczerpaniu, o oponach zimowych już nie wspominając. 

Opony zimowe robią swoje

Wysokość bieżnika popularnych zimówek powinna wynosić minimum 4 mm. W górach panują zmienne warunki pogodowe, a drogi często są zaśnieżone i oblodzone, dlatego tak istotne i nieodzowne jest posiadanie zimowego ogumienia. 


Zabierz łańcuch

Bez względu na to czy masz napęd na cztery czy dwa koła pamiętaj o łańcuchach. Jeśli go nie masz to koniecznie kup. Twoja jazda po ośnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczna. I dotrzesz do celu. 

Olej i płyny

O tym wie każdy kierowca, ale niestety czasami zapomina. Koniecznie sprawdź poziom wszystkich płynów: oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przystosowanego do ujemnych temperatur. Uzupełnij braki! Warto też mieć w bagażniku jakiś zapas. Zwłaszcza płynu do szyb, które w zimowych warunkach zużywamy bardzo intensywnie.  

Wycieraczki

To kolejna podstawowa kwestia warta sprawdzenia. Jeśli podczas pracy wycieraczek zostają smugi na szybie, to znaczy że coś jest na rzeczy. Padający śnieg, zmieszany z zanieczyszczeniem pochodzącym z drogi, osadzający się na powierzchni szyby, może skutecznie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania.


Skrobaczka do szyb i szczotka do śniegu

Rankiem przed wyjazdem na stok może zaskoczyć nas mocno ujemna temperatura. Ewentualne, intensywne opady śniegu sprawią, że konieczne będzie odśnieżanie auta. Dlatego nie zapomnij o skrobaczce do szyb wraz ze szczotką do śniegu, dzięki którym po obfitych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, bez problemu przygotujemy auto do drogi. Podczas zakupu skrobaczki trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, ponieważ niektóre z nich mogą porysować szyby pojazdu.

Oświetlenie i żarówki

To element, który często się zużywa. Sprawdź czy przednie i tylne lampy świecą w odpowiedni sposób, dając silny strumień światła i czy żadna z żarówek nie jest przepalona. Ponadto przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je na wyposażeniu pojazdu, w razie gdyby któraś przepaliła się. Są jednak modele aut, w których sami nie wymienimy żarówki. W takim przypadku niestety będziemy musieli udać się na stację diagnostyczną. 

Dywaniki gumowe z „korytkami”

Zima kojarzy nam się ze śniegiem. Bywa tak, że opady są na tyle intensywne, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się śniegu wsiadając do auta. Dlatego warto zaopatrzyć się w gumowe dywaniki. Chronią one wykładzinę samochodu przed wilgocią. Wybierz takie, które maja tzw. korytka, czyli podniesione krawędzie. Wtedy śnieg, a później woda zostanie w dywaniku. 

Co jeszcze zabrać zanim wyruszysz w góry samochodem?

Jeśli prognozy pogody zapowiadają intensywne opady śniegu warto zaopatrzyć się w saperkę i ewentualnie 3-kilogramowy worek piasku do podsypania pod koła, na wypadek ugrzęźnięcia w śniegu. 

Przewożąc sprzęt narciarski w kabinie auta pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Sprzęt musi zostać unieruchomiony, w innym przypadku luźno przemieszczające się narty mogą stanowić duże niebezpieczeństwo, gdyby doszło do wypadku czy kolizji. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup bagażnika zewnętrznego, np. na dachu. 


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów