Samochodem w góry. Jak przygotować samochód do wyjazdu na narty?

  

Rozpoczął się sezon narciarski! Jak bezpiecznie dotrzeć na stok jeśli kochamy zimowe szaleństwo czyli narty? Z narciarskim ekwipunkiem ciężko podróżuje się komunikacją publiczną, zatem warto pomyśleć o własnym transporcie. Jak się przygotować do zimowego wyjazdu w góry? Jak zmierzyć się z odmiennymi, od tych w mieście, warunkami atmosferycznymi? Obfite opady śniegu, oblodzone jezdnie, większe mrozy, skończywszy na silnych podmuchach wiatru. Na  domiar złego warunki atmosferyczne w górach zmieniają się dość dynamicznie. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu naszego auta do wyjazdu w góry. 

zdjęcie: shutterstock.com

 

Przegląd techniczny auta nie zaszkodzi

Przed wyjazdem zimą w góry warto udać się do najbliższej stacji diagnostycznej, by sprawdzić stan techniczny posiadanego pojazdu. No chyba, że dopiero co kupiliśmy auto, ale zdecydowana większość z nas jeździ co najmniej kilkuletnimi autami. Warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie, klocki hamulcowe nie są na wyczerpaniu, o oponach zimowych już nie wspominając. 

Opony zimowe robią swoje

Wysokość bieżnika popularnych zimówek powinna wynosić minimum 4 mm. W górach panują zmienne warunki pogodowe, a drogi często są zaśnieżone i oblodzone, dlatego tak istotne i nieodzowne jest posiadanie zimowego ogumienia. 


Zabierz łańcuch

Bez względu na to czy masz napęd na cztery czy dwa koła pamiętaj o łańcuchach. Jeśli go nie masz to koniecznie kup. Twoja jazda po ośnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczna. I dotrzesz do celu. 

Olej i płyny

O tym wie każdy kierowca, ale niestety czasami zapomina. Koniecznie sprawdź poziom wszystkich płynów: oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przystosowanego do ujemnych temperatur. Uzupełnij braki! Warto też mieć w bagażniku jakiś zapas. Zwłaszcza płynu do szyb, które w zimowych warunkach zużywamy bardzo intensywnie.  

Wycieraczki

To kolejna podstawowa kwestia warta sprawdzenia. Jeśli podczas pracy wycieraczek zostają smugi na szybie, to znaczy że coś jest na rzeczy. Padający śnieg, zmieszany z zanieczyszczeniem pochodzącym z drogi, osadzający się na powierzchni szyby, może skutecznie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania.


Skrobaczka do szyb i szczotka do śniegu

Rankiem przed wyjazdem na stok może zaskoczyć nas mocno ujemna temperatura. Ewentualne, intensywne opady śniegu sprawią, że konieczne będzie odśnieżanie auta. Dlatego nie zapomnij o skrobaczce do szyb wraz ze szczotką do śniegu, dzięki którym po obfitych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, bez problemu przygotujemy auto do drogi. Podczas zakupu skrobaczki trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, ponieważ niektóre z nich mogą porysować szyby pojazdu.

Oświetlenie i żarówki

To element, który często się zużywa. Sprawdź czy przednie i tylne lampy świecą w odpowiedni sposób, dając silny strumień światła i czy żadna z żarówek nie jest przepalona. Ponadto przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je na wyposażeniu pojazdu, w razie gdyby któraś przepaliła się. Są jednak modele aut, w których sami nie wymienimy żarówki. W takim przypadku niestety będziemy musieli udać się na stację diagnostyczną. 

Dywaniki gumowe z „korytkami”

Zima kojarzy nam się ze śniegiem. Bywa tak, że opady są na tyle intensywne, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się śniegu wsiadając do auta. Dlatego warto zaopatrzyć się w gumowe dywaniki. Chronią one wykładzinę samochodu przed wilgocią. Wybierz takie, które maja tzw. korytka, czyli podniesione krawędzie. Wtedy śnieg, a później woda zostanie w dywaniku. 

Co jeszcze zabrać zanim wyruszysz w góry samochodem?

Jeśli prognozy pogody zapowiadają intensywne opady śniegu warto zaopatrzyć się w saperkę i ewentualnie 3-kilogramowy worek piasku do podsypania pod koła, na wypadek ugrzęźnięcia w śniegu. 

Przewożąc sprzęt narciarski w kabinie auta pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Sprzęt musi zostać unieruchomiony, w innym przypadku luźno przemieszczające się narty mogą stanowić duże niebezpieczeństwo, gdyby doszło do wypadku czy kolizji. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup bagażnika zewnętrznego, np. na dachu. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów