Samochodem w góry. Jak przygotować samochód do wyjazdu na narty?

  

Rozpoczął się sezon narciarski! Jak bezpiecznie dotrzeć na stok jeśli kochamy zimowe szaleństwo czyli narty? Z narciarskim ekwipunkiem ciężko podróżuje się komunikacją publiczną, zatem warto pomyśleć o własnym transporcie. Jak się przygotować do zimowego wyjazdu w góry? Jak zmierzyć się z odmiennymi, od tych w mieście, warunkami atmosferycznymi? Obfite opady śniegu, oblodzone jezdnie, większe mrozy, skończywszy na silnych podmuchach wiatru. Na  domiar złego warunki atmosferyczne w górach zmieniają się dość dynamicznie. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu naszego auta do wyjazdu w góry. 

zdjęcie: shutterstock.com

 

Przegląd techniczny auta nie zaszkodzi

Przed wyjazdem zimą w góry warto udać się do najbliższej stacji diagnostycznej, by sprawdzić stan techniczny posiadanego pojazdu. No chyba, że dopiero co kupiliśmy auto, ale zdecydowana większość z nas jeździ co najmniej kilkuletnimi autami. Warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie, klocki hamulcowe nie są na wyczerpaniu, o oponach zimowych już nie wspominając. 

Opony zimowe robią swoje

Wysokość bieżnika popularnych zimówek powinna wynosić minimum 4 mm. W górach panują zmienne warunki pogodowe, a drogi często są zaśnieżone i oblodzone, dlatego tak istotne i nieodzowne jest posiadanie zimowego ogumienia. 


Zabierz łańcuch

Bez względu na to czy masz napęd na cztery czy dwa koła pamiętaj o łańcuchach. Jeśli go nie masz to koniecznie kup. Twoja jazda po ośnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczna. I dotrzesz do celu. 

Olej i płyny

O tym wie każdy kierowca, ale niestety czasami zapomina. Koniecznie sprawdź poziom wszystkich płynów: oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przystosowanego do ujemnych temperatur. Uzupełnij braki! Warto też mieć w bagażniku jakiś zapas. Zwłaszcza płynu do szyb, które w zimowych warunkach zużywamy bardzo intensywnie.  

Wycieraczki

To kolejna podstawowa kwestia warta sprawdzenia. Jeśli podczas pracy wycieraczek zostają smugi na szybie, to znaczy że coś jest na rzeczy. Padający śnieg, zmieszany z zanieczyszczeniem pochodzącym z drogi, osadzający się na powierzchni szyby, może skutecznie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania.


Skrobaczka do szyb i szczotka do śniegu

Rankiem przed wyjazdem na stok może zaskoczyć nas mocno ujemna temperatura. Ewentualne, intensywne opady śniegu sprawią, że konieczne będzie odśnieżanie auta. Dlatego nie zapomnij o skrobaczce do szyb wraz ze szczotką do śniegu, dzięki którym po obfitych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, bez problemu przygotujemy auto do drogi. Podczas zakupu skrobaczki trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, ponieważ niektóre z nich mogą porysować szyby pojazdu.

Oświetlenie i żarówki

To element, który często się zużywa. Sprawdź czy przednie i tylne lampy świecą w odpowiedni sposób, dając silny strumień światła i czy żadna z żarówek nie jest przepalona. Ponadto przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je na wyposażeniu pojazdu, w razie gdyby któraś przepaliła się. Są jednak modele aut, w których sami nie wymienimy żarówki. W takim przypadku niestety będziemy musieli udać się na stację diagnostyczną. 

Dywaniki gumowe z „korytkami”

Zima kojarzy nam się ze śniegiem. Bywa tak, że opady są na tyle intensywne, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się śniegu wsiadając do auta. Dlatego warto zaopatrzyć się w gumowe dywaniki. Chronią one wykładzinę samochodu przed wilgocią. Wybierz takie, które maja tzw. korytka, czyli podniesione krawędzie. Wtedy śnieg, a później woda zostanie w dywaniku. 

Co jeszcze zabrać zanim wyruszysz w góry samochodem?

Jeśli prognozy pogody zapowiadają intensywne opady śniegu warto zaopatrzyć się w saperkę i ewentualnie 3-kilogramowy worek piasku do podsypania pod koła, na wypadek ugrzęźnięcia w śniegu. 

Przewożąc sprzęt narciarski w kabinie auta pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Sprzęt musi zostać unieruchomiony, w innym przypadku luźno przemieszczające się narty mogą stanowić duże niebezpieczeństwo, gdyby doszło do wypadku czy kolizji. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup bagażnika zewnętrznego, np. na dachu. 


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów