Schroniska i bacówki, które musisz odwiedzić w Beskidzie Żywieckim.

  

Beskid Żywiecki oprócz pięknych krajobrazów oferuje nam całkiem pokaźną liczbę schronisk. Są wśród nich takie, do których chce się stale wracać. Zachwycają swoim klimatem, gościnnością czy niezwykle malowniczym położeniem.


zdjęcie: shutterstock.com

 

Schroniska i bacówki, które zapraszają do odpoczynku i kontemplacji w Beskidzie Żywieckim

BACÓWKA PTTK NA RYCERZOWEJ

To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Od innych różni się tym, że nie jest … typowym rozbudowanym schroniskiem, tylko przytulnym, dość ciasnym miejscem. 

Bacówka mieści się poniżej szczytu Wielkiej Rycerzowej (1226m n.p.m.) i z niej możemy w ciągu kilku minut znaleźć się na Hali Rycerzowej, z której można odbić na wierzchołek Rycerzowej (niestety zalesiony), natomiast z samej hali rozciąga się panorama w stronę pasma Tatr, a także na Beskid Żywiecki m.in. Babią Górę i okoliczne szczyty. 

Bacówka na Rycerzowej to niewielka drewniana chatka na skraju lasu, która liczy sobie 32-35 miejsc noclegowych. Czyste pokoje, łazienki, miła obsługa, która zawsze jest pełna uśmiechu i pozytywnej energii. Życie w zgodzie z naturą – cywilizacja dociera tu w minimalnym stopniu. Tylko to, co konieczne do normalnego funkcjonowania. Np. prąd jest dostępny tylko z agregatu w określonym czasie. 

W przeciągu roku w bacówce odbywa się szereg imprez m.in. muzyczne koncerty Gitarą i Grulem czy OSPA. 

Do bacówki dotrzemy z Soblówki (szlak czarny lub zielony i żółty przez Przysłop), z Ujsół przez Muńcuł (szlak zielony), czy z Mładej Hory lub Przełęczy Przegibek (szlak czerwony).


BACÓWKA PTTK NA KRAWCOWYM WIERCHU

Podobnie jak wyżej opisana bacówka na Rycerzowej i ta zaliczana jest do mniejszych obiektów PTTK.  To wymarzone miejsce dla kogoś, kto chce choć na chwilę uciec od zatłoczonych szlaków, przepełnionych schronisk. Jest to jedno z niewielu schronisk górskich, które zachowało niekomercyjny charakter. Miejsce pełne spokoju i ciszy. Tutaj możemy w pełni poczuć, że obcujemy z naturą. Do tego jeszcze te cudowne widoki. 

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu położona jest na wysokości 1038 m n.p.m. w Żywieckim Parku Krajobrazowym, na polanie Krawcula pod szczytem Krawcowego Wierchu. Do szczytu jest niespełna 400 metrów. 

Z hali rozpościera się panorama na Beskidy i Małą Fatrę.

Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych (35 zł nocleg) oraz wieloosobowych. 

Do schroniska na Krawcowym Wierchu można dotrzeć, z miejscowości Glinka (1km od miejscowości Ujsoły), żółtym szlakiem w ciągu 2h. Schronisko można też traktować jako bazę noclegową podczas wędrówki ze schroniska na Rycerzowej w kierunku Rysianki czy do schroniska na Hali Miziowej. 


SCHRONISKO PTTK NA HALI LIPOWSKIEJ

Hala Lipowska to jedno z bardziej znanych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Ciężko tu znaleźć spokój, ciszę. No i te wszechobecne tłumy, zwłaszcza w pogodne weekendy czy wakacje. A jednak ma ono swój urok. Wszystko zawdzięcza niepowtarzalnemu klimatowi.  

Schronisko Górskie PTTK Hala Lipowska położone jest na Hali Lipowskiej na wys. 1290 m n. p. m., tuż pod szczytem góry Lipowska (1324 m n. p. m.) w Beskidzie Żywieckim. Oferuje ponad 50 miejsc noclegowych.

Z samego schroniska nie ma panoram, trzeba więc powędrować szlakiem zielonym parę minut by dotrzeć do polany, z której rozciąga się widok na Beskid Żywiecki - Wielką Raczę, Rycerzową, Małą Fatrę przy dobrej widoczności.

Do schroniska dotrzemy różnymi wariantami, m.in. ze Złatnej (szlak niebieski), z Ujsół (szlak czarny i żółty), z Żabnicy Skałki (zielony od strony Rysianki i Hali Boraczej).


SCHRONISKO PTTK NA PRZEŁĘCZY PRZEGIBEK

To kolejne miejsce, z serii „must see” w Beskidzie Żywieckim.  Leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, zatem jego okolica należy do szczególnie czystych i urokliwych pod względem geograficznym i biologicznym. Obiekt usytuowany jest na południowym zboczu Będoszki Wielkiej, na której znajduje się krzyż. Jest on przy tym dobrym punktem orientacyjnym.

Przegibek jest przełęczą, dość niewysoką i rozlaną. Widoki są bardziej leśne niż górskie.  Czas jakby biegnie tu wolniej, zatrzymał się co najmniej kilkanaście lat. Stare chałupy, zabudowania, murki, ścieżki. To wszystko sprawia, że Przegibek i schronisko są miejscami w tym Beskidzie bardzo wyjątkowymi. Przegibek daje nam do dyspozycji 38 miejsc noclegowych. 

Na Przegibek dotrzemy z Rycerki Kolonii (szlak zielony), z Rycerzowej (szlak czerwony i czarny), z Wielkiej Raczy (szlak czerwony) oraz przez Bendoszkę Wielką z Rycerki Kolonii (szlak czerwony i czarny).


STACJA TURYSTYCZNA NA SŁOWIANCE

Stacja turystyczna na Słowiance to małe schronisko niezależne od PTTK. Słowianka leży poniżej Romanki i Rysianki, niedaleko Abrahamowa. Jest miejscem, które często się  mija, bo zwyczajnie mało kto wie, że ma przed sobą schronisko. To drewniany domek z zielonym, charakterystycznym dachem. 

Stacja oferuje 24 miejsca noclegowe, co jak na tak mały domek jest bardzo dużo i w dodatku ceny są bardzo niskie jak na takie wysokie standardy. Do głównych atrakcji można zaliczyć przebiegającą przez to miejsce ścieżkę rowerową, którą osobiście mogę polecić osobom, które lubią górskie wyprawy rowerowe i szukają ciekawych alternatyw.

Widoki ze Słowianki to przede wszystkim Masyw Romanki, Rysianka, Przełęcz Pawlusia. Okolicę okala Las Tajch. Słowianka otacza  bujny, dziewiczy las. Na Słowiankę dotrzemy ze Skałki Żabnicy (szlak czarny), z Węgierskiej Górki przez Abrahamów (szlak czerwony), z Rysianki (szlak czerwony) czy z Bystrej Górnej (szlak niebieski i czerwony).

Widzimy się na szlaku.


Redakcja poleca

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów