Słowenia na wakacje samochodem: 5-dniowy plan zwiedzania

  

Słowenia, niewielki kraj położony w sercu Europy. Dla wielu osób stanowi ona kwintesencję turystycznej perełki, w której wciąż jest sporo do odkrycia. Mowa tutaj zarówno o wyjątkowej historii i zabytkach, jak i przepięknych majestatycznych widokach, lokalnej kuchni i przepysznym winie. Nic więc dziwnego, że Słowenia z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów - zwłaszcza tych, którzy decydują się wyjechać na wakacje własnym samochodem. Jak zaplanować taki wyjazd dzień po dniu? Oto jedna z propozycji!Dzień 1: Powitanie w Lublanie i zwiedzanie stolicy 

Podróż samochodową po Słowenii warto rozpocząć od jej stolicy tj. Lublany. To miasto zachwyca swoim urokiem i atmosferą, a jednocześnie jest jednym z najmniejszych wśród stolic w Europie. Zwiedzanie można rozpocząć od historycznego centrum miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, dostrzeżesz wiele urokliwych kawiarni, restauracji i sklepików z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi. 

Nie zapomnij odwiedzić imponującego Zamku Lublańskiego, który oferuje wspaniałe widoki na panoramę miasta. W Lublanie możesz też zrobić sobie zdjęcie na kultowym Smoczym Moście, będącym wizytówką stolicy. 


Dzień 2: Magiczne Jezioro Bled i Jezioro Bohinj 

W Lublanie warto zostać na przynajmniej dwie doby, ale jeśli z jakiegoś powodu nie masz aż tyle czasu, to proponujemy udać się w dalszą podróż w kierunku słynnego Jeziora Bled. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Słowenii, znane ze swojej malowniczej wyspy z kościołem, którą można odwiedzić tradycyjną łódką "pletna". 

W okolicy znajduje się też wzgórze Osojnica, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na jezioro, zamek i góry Alp Julijskich. Kolejnym przystankiem może być Jezioro Bohinj, które jest mniej zatłoczone, ale równie urokliwe. Tutaj można wypożyczyć kajak lub rower wodny, aby poznać okolicę z nieco innej perspektywy. 


Dzień 3: Odwiedź najpiękniejsze słoweńskie wioski

Odwiedź malownicze wioski, takie jak Škofja Loka, Radovljica i Kropa, gdzie czas po prostu się zatrzymał. W tych miejscach z całą pewnością warto spróbować tradycyjnych smakołyków. Jeśli masz czas, odwiedź też Parki Narodowe, takie jak Park Narodowy Triglav. 

Wioski Słowenii otoczone są pięknymi krajobrazami, w tym górami, lasami, rzekami i jeziorami. To doskonałe miejsca na wędrówki piesze czy wycieczki rowerowe. Wioski Słowenii zachowują ducha tradycji i kultury, co przejawia się zwłaszcza w ich charakterystycznej architekturze. Domki w stylu alpejskim o kamiennych ścianach i drewnianych balkonach tworzą niepowtarzalny, rustykalny klimat. W wielu słoweńskich wioskach można spotkać lokalnych rzemieślników — możesz zakupić autentyczne wyroby rękodzielnicze, takie jak ręcznie tkane tkaniny, ceramiczne naczynia czy wyjątkową biżuterię. To doskonała okazja, by przywieźć ze sobą pamiątki z podróży. 


Dzień 4: Eksploracja Jaskiń i miejsc uzdrowiskowych 

Czwartego dnia wybierz się na niezapomnianą przygodę do słoweńskich jaskiń. Słowenia ma ponad 11 000 jaskiń, z których tylko część jest dostępnych dla turystów. Jaskinia Postojna to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych, gdzie można zobaczyć, jak wygląda podziemny świat i podziwiać wspaniałe formacje skalne.

 Inną fascynującą jaskinią jest Skocjanske Jame, która jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po eksploracji podziemnych krain odwiedź Termalne Kąpieliska w miejscowościach, takich jak Olimia, Rogaška Slatina lub Terme Čatež, gdzie można się zrelaksować i zregenerować w gorących źródłach. 


Dzień 5: Wyjazd do Wybrzeża Adriatyku 

Ostatniego dnia wyrusz na wybrzeże Adriatyku, które stanowi krótką, ale piękną linię brzegową Słowenii. Odwiedź urokliwe miasteczka nadmorskie, takie jak Piran, Portorož i Koper. Spacerując wąskimi, kamienistymi uliczkami, poczujesz atmosferę śródziemnomorskiego uroku. Wybierz się na taras widokowy w Piranie, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na morze i okoliczne miasteczka. 

O czym warto jeszcze pamiętać? 

W Słowenii obowiązują winiety elektroniczne. Oznacza to, że jeśli decydujesz się na taką podróż samochodem, to musisz uiścić opłatę za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Za brak ważnej winiety może grozić wysoka kara do nawet kilkuset euro! Winiety sprzedawane są w różnych wersjach w zależności od okresu ważności i typu pojazdu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: www.vignetteslovenia.si


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów