Nowoczesny monitoring nie składa się już z plątaniny kabli i dziesiątek urządzeń sterujących. Rozwiązania bezprzewodowe są dziś powszechnie stosowane nie tylko w biurach i obiektach komercyjnych, ale także w domach jednorodzinnych. Są tanie, nie wymagają skomplikowanego montażu, a rejestrowany obraz można oglądać korzystające ze smartfonu lub komputera.
zdjęcie przesłane przez reklamodawcę
Jak zbudowany jest monitoring IP?
- rejestrator (zapisuje obraz z kamer na dedykowanym dysku),
- kamery,
- kabel sieciowy,
- oprogramowanie (w tym także dedykowana aplikacja mobilna).
Komunikacja między kamerą a rejestratorem odbywa się przez domową sieć wi-fi. Dzięki wykorzystaniu takiej technologii obraz dostępny jest w czasie rzeczywistym, niezależnie od lokalizacji oglądającego. Można go wyświetlić na telefonie lub komputerze – w przeglądarce internetowej lub wykorzystując udostępnianą przez producenta aplikację.
W przypadku systemów wyposażonych w kilka kamer zwykle możliwe jest jednoczesne oglądanie poszczególnych zapisów obrazu na jednym monitorze. Nie ma również limitu w zakresie liczby oglądających, czy lokalizacji (wystarczy dostęp do internetu).
Jak wybrać dobrą kamerę bezprzewodową?
Istotnymi elementami są kąt widzenia kamery oraz oferowana rozdzielczość obrazu. Oba te parametry należy dobrać do konkretnych potrzeb, tzn. określić wcześniej, jak duży obszar ma być monitorowany jednym urządzeniem, oraz jak bardzo szczegółowy powinien być. Standardowa kamera do użytku domowego oferuje rozdzielczość 1080p, czyli Full HD oraz kąt widzenia na poziomie 90°. Pozwala to rozpoznać istotne szczegóły, takie jak rysy twarzy, czy tablice rejestracyjne i skutecznie nadzorować strefę wejścia. Wybierając kąt 100° lub wyższy, możesz poszerzyć obserwowany obszar o dodatkową przestrzeń.
Przydatnymi funkcjami są również widzenie nocne oraz automatyczne wykrywanie ruchu. Ta pierwsza pozwala doświetlać obraz w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka – w ten sposób możemy rejestrować zdarzenia nawet w całkowitej ciemności. Wykrywanie ruchu z kolei pozwala uruchomić nagrywanie w momencie pojawienia się intruza w polu widzenia kamery. Niektóre modele oferują także powiadomienia na telefon lub funkcję odstraszania (np. sygnałem dźwiękowym).
Gdzie zapisywany jest obraz z kamer?
Jak zostało wspomniane, obraz z kamer jest dostępny w czasie rzeczywistym. Systemy monitoringu IP są wyposażone w rejestrator, który zapisuje obraz z kamer na dysku. Zazwyczaj dostępna jest funkcja nadpisywania – gdy skończy się miejsce, nowy zapis obrazu zastąpi najstarszy zapisany na urządzeniu.
Praktyczną funkcją monitoringu bezprzewodowego jest możliwość otrzymywania powiadomień o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na telefon (z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji) oraz możliwość zapisywania rejestrowanego obrazu w chmurze lub na dodatkowych kartach microSD. Zestawy do monitoringu są zwykle wyposażone w odpowiednio pojemny dysk twardy. Niektóre kamery zapisują obraz z kompresją, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce.