Trening biegowy w górach. Jak i gdzie uprawiać?

  

Poruszając się po szlaku górskim z pewnością nie raz spotkaliście biegaczy. I zapewne z podziwem obserwowaliście jak pokonują kolejne wzniesienia. Biegi górskie zdobywają coraz większą popularność. Dzięki nim możemy odkrywać nowe miejsca i stawiać sobie kolejne wyzwania fizyczne i sprawnościowe. Dla osób lubiących biegać, którym znudziły się już trasy asfaltowe, szlaki górskie są naturalnym pomysłem na zmianę aktywności.

Trening biegowy w górach to sport, który może sprawiać nam mnóstwo satysfakcji.  Dlaczego warto biegać po górach? Ta dyscyplina oprócz oczywistych korzyści jak dbanie o zdrowie, kondycję, daje mam również możliwość obcowania z naturą. Gdy już znajdziesz się na szczycie, możesz cieszyć się pięknymi widokami, świeżym powietrzem i niezrównanym poczuciem spełnienia


zdjęcie: shutterstock.com

Biegi nizinne, a górskie

To zdecydowanie nie to samo. Przygotowując się do biegania po górach trzeba poczynić odpowiednie przygotowania. Trzeba podkreślić, że wysiłek podczas górskiego biegu jest niewspółmiernie większy niż podczas biegania po nizinach. Wzniesienia i spadki charakterystyczne dla biegów górskich wymagają również większego zaangażowania mięśni i rozwijają siłę nóg bardziej niż w przypadku standardowego biegania po płaskiej powierzchni. Dlatego też osoby przymierzające się do uprawiania tej dziedziny rekreacji powinny stopniować skalę trudności. 


Regularne treningi biegowe. Znajdź przewyższenie. 

Na początku trening powinien być stosunkowo łatwy, tak abyśmy mogli pomału wdrażać się w część bardziej zaawansowaną. Regularne treningi biegowe powinniśmy zacząć znacznie wcześniej przed wyjazdem w góry, powtarzając je 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej znaleźć sobie w swojej okolicy wzniesienie i tam trenować krótkie podbiegi. Trzeba pamiętać, by przygotowania następowały etapami a skala trudności była stopniowana. Najpierw zacznijmy od łagodnego wzniesienia. Co ważne, nie musimy biec cały czas. W razie odczuwania dużego zmęczenia, gdy już biegniemy resztką sił – przejdźmy w marsz. Zbiegając z górki róbmy to powoli, starając się kontrolować swoje tętno.  Regularność i wytrwałość sprawi, że z biegiem czasu znacząco poprawi się wydolność oraz siła twoich nóg. Pamiętajmy o tym, że mocne, wytrenowane ciało to twoje bezpieczeństwo, które zabezpiecza przed kontuzjami. 

Jeśli mieszkamy w mieście, w którym brak wzniesień – mogą nam je zastąpić  np. schody w bloku, na których możemy trenować dolne partie mięśni. 

Jak przygotować się do biegania po górzystym terenie?

Jak już wspomnieliśmy bieganie górskie zasadniczo różni się od miejskiego biegania. Dlatego wybierając się w góry warto pamiętać o paru istotnych rzeczach.

- Odpowiednie buty

Specjalne obuwie jest koniecznością. Trasy w górach są kamieniste, dlatego używane w mieście buty zostawmy w domu. Buty trialowe zapewniają lepszą przyczepność w zróżnicowanym terenie. Warto zaopatrzyć się w obuwie chroniące przez przemoczeniem. Staraj się nie kupować butów przez internet, szczególnie gdy jest to twój pierwszy zakup tego rodzaju obuwia. Warto je przymierzyć przed kupnem. Szczególną uwagę zwróć na amortyzację oraz odpowiedni bieżnik zapewniający dobrą przyczepność.

- Plecak czy kamizelka biegowa?

Wybierając się na trasę pamiętajmy o tym, by zabrać ze sobą coś do picia, telefon, kanapki czy batony energetyzujące. To właśnie zapakujemy do plecaka. Zamiast plecaka może to być kamizelka z mnóstwem kieszeni. I tu jedna uwaga. Podobnie jak w przypadku butów warto osobiście udać się do sklepu, rezygnując z zakupów online. Dlaczego? Dzięki wcześniejszemu przymierzeniu plecaka czy kamizelki unikniesz późniejszych kłopotów. Jakiekolwiek luzy w dopasowaniu przy biegu górskim mogą powodować otarcia i zachwianie równowagi. 

- Jaka odzież do biegania po górach?

Tu można wykorzystać tą, stosowaną podczas klasycznego biegania. Dodatkowo, z racji tego że znajdujesz się w górach na różnych wysokościach powinno się zabrać ze sobą dodatkowe warstwy np. kurtkę przeciwdeszczową czy przeciwwietrzną, rękawiczki, czapkę lub opaskę. Warto pamiętać o folii NRC – w razie gwałtownej zmiany pogody może służyć jako koc. 

- Zabierz naładowany telefon

Wspomnieliśmy już  o nim, tu jednak jeszcze raz powtórzymy. Obowiązkowo weź ze sobą naładowany telefon. Prawdopodobieństwo spotkania kogoś jest mniejsze niż na nizinach, a niebezpieczeństw czyha wiele (kontuzja, brak orientacji w terenie). 

Gdzie biegać? Zaplanuj trasę

Gdy już uznasz, że jesteś gotowy na wyjazd w góry zaplanuj swoją trasę. Nie jest istotne gdzie pojedziesz – ważne jest natomiast to, jak się do biegania przygotujesz. Dlatego tak istotne jest zapoznanie się z trasą. Poznaj jej długość, przewyższenia, które pojawią się na trasie. Osoby, które dopiero zaczynają uprawiać górskie biegi, powinny wybierać trasy krótsze o małych przewyższeniach. Ważne, aby wybrana przez ciebie trasa miała ścieżki, będące alternatywą dla pokonywanej przez ciebie drogi. W razie opadnięcia z sił czy gwałtownej zmiany warunków pogodowych będziesz mógł wtedy szybko i bezpiecznie się wycofać.



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów