Z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne obok Malinowej Skały. Beskid Śląski na weekend. 

  

Skrzyczne (1257 m n.p.m) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. I jednocześnie jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich. Z  wierzchołka roztacza się malownicza panorama na Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Tatry zarówno polskie jak i słowackie, a także na Małą Fatrę. Na Skrzycznem znajduje się schronisko PTTK. Sam szczyt jest dość oblegany biorąc pod uwagę fakt, że niektóre osoby spragnione widoków wcale nie muszą go zdobywać. Wystarczy, że wjadą koleją ze Szczyrku.  Dla spragnionych ruchu, i pięknych widoków przedstawiamy jedną z najpiękniejszych tras w Beskidzie Śląskim. W sam raz na weekendową wyprawę. Z przełęczy Salmopolskiej przez Malinową Skałę na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. 

Skrzyczne (1257 m n.p.m) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. I jednocześnie jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskichzdjęcie: widok z kamery na okolice ze Skrzycznego 


Początek wyprawy. Gdzie dojechać?

Wyprawę zaczynamy na Przełęczy Salmopolskiej. Przebiega przez nią czerwony szlak turystyczny oraz droga wojewódzka 942, która łączy Szczyrk z Wisłą. Szosa od strony Szczyrku wspina się w górę sześcioma zakosami, dzięki czemu już na początku wędrówki, unikniemy sporego przewyższenia. Osoby zmotoryzowane mogą zostawić samochód na dosyć sporym parkingu zlokalizowanym na przełęczy. Korzystający natomiast z komunikacji publicznej mogą się tam dostać od strony Szczyrku bądź Wisły. Na miejscu znajdują się również restauracje, gdzie można się posilić, ewentualnie napić czegoś ciepłego. 

Trasa nie jest zbyt wymagająca, każdy może ją przejść. Warto pamiętać, że w weekendy bywa ona oblegana ze względu na swą atrakcyjność. Przełęcz Salmopolska jest położona na wysokości 934 m n.p.m., stąd pozostaje nam ponad 300 metrów przewyższenia do przejścia. Cała trasa nie powinna nam zająć więcej niż 3 godziny. 

Opis trasy

Czerwonym szlakiem udajemy się z Przełęczy w kierunku Malinowskiej Skały. To przyjemny i niezbyt wymagający spacer, który zajmie nam ok 1,5 godziny. Po drodze mijamy Malinów znajdujący się na wysokości 1117 m n.p.m. Niestety szczyt jest zalesiony i dlatego na widoki musimy poczekać. Zamiast iść dalej czerwonym proponujemy zboczyć w prawo ze szlaku i podejść kilkadziesiąt metrów do Jaskini Malinowskiej. Tuż przed skrętem na  Jaskinię Malinowską  zza drzew wynurzają się krajobrazy górskie. Po lewej stronie mamy Skrzyczne, Małe Skrzyczne i Malinowską Skałę, po prawej natomiast Zielony Kopiec i Baranią. 

Jaskinia Malinowska

Wejście do jaskini położone jest na wysokości 1075 m n.p.m. Tablica informacyjna informuje nas o tym, że „Jaskinia jest bardzo wilgotna, a w okresie roztopów wiosennych i intensywnych opadów występują w niej deszcze podziemne.”  Dlatego oprócz latarki, warto mieć ze sobą odzież wodoodporną.  

Trochę danych odnośnie samej jaskini:

- długość korytarzy 249,5 m,

- głębokość:  23,20 m

- szerokość największego korytarza o długości  14 m  dochodzi do  1,5 m,  a jego wysokość do  10 m. 

Warto pamiętać o znajdujących się tam nietoperzach, które od kwietnia do października zapadają w sen zimowy.


Malinowska Skała

Po obejrzeniu, ewentualnie przejściu jaskini wracamy na czerwony szlak i kontynuujemy naszą wędrówkę w kierunku Malinowej Skały. Malinowska Skała, podobnie jak Malinów i popularna Przełęcz Salmopolska, zbudowana jest z tzw. zlepieńców z Malinowskiej Skały. Nie występują one w żadnej innej części Beskidów. Zlepieniec ten tworzy wychodnię skalną w kształcie ambony, o długości 13 m i wysokości około 5 m. To właśnie ona jest symbolem Beskidu Śląskiego i miejscem, w którym – powiedzmy sobie szczerze – zawsze jest sporo turystów. Każdy robi sobie tutaj efektowne zdjęcie. Choć trudno tu o intymność, ciszę, to ich brak wynagradzają nam widoki.  

W zboczach góry odnajdziemy sporo jaskiń. Wśród nich Jaskinię Wiślańską. Długość jej korytarzy wynosi aż 2275 m.

Skrzyczne

Zmieniamy teraz czerwony szlak na zielony i ruszamy w kierunku najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Trasa prowadzi grzbietem, który niegdyś był zarośnięty, a o czym przypominają nam pozostałości drzew. Ma to też swoje plusy – piękną panoramę. 

I tak idąc dość spokojnie zdobywamy kolejne szczyty, czyli Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m), a następnie Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.). 

Zmieniamy teraz czerwony szlak na zielony i ruszamy w kierunku najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego

zdjęcie: zimowy krajobraz z Małego Skrzycznego 

Za tym ostatnim szczytem wchodzimy na chwile w las, na końcu którego czeka na nas Królowa Beskidu Śląskiego. Spragnieni i głodni mogą skorzystać z baru w schronisku. 

Wpisz kod: KAMERA10 przy zakupie PREMIUM i czytaj bez reklam


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów