Warmia - Gdzie pojechać? Co zobaczyć?

  

Województwo warmińsko-mazurskie należy do najbardziej malowniczych zakątków Polski i jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w kraju. Wielu z nas kojarzy te tereny przede wszystkim ze wspaniałymi lasami i ukrytymi pośród nich jeziorami, których na obszarze województwa jest ponad 3 tysiące, ale Warmia to również kraina bogata w kulturę i historię, obfitująca w liczne zabytki okresu średniowiecza i drugiej wojny światowej. Poniżej przedstawiamy atrakcje Warmii, które warto zobaczyć.


Olsztyn - stolica województwa warmińsko-mazurskiego

To tutaj wiele osób rozpocznie swoją przygodę z regionem. Nie ma w tym nic zaskakującego -liczne połączenia kolejowe oraz bliskość Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury to dobre rozwiązania dla osób, które na północny wschód kraju nie planują wycieczki autem. Za niewielką opłatą dojedziemy z lotniska do miasta autobusem, natomiast same loty odbywają się np. z Krakowa i Wrocławia, ale również z zagranicy - z Londynu czy Dortmund.

Samo miasto zapewni nam wiele atrakcji. Każdy wie, że Mazury to przede wszystkim "Kraina Tysiąca Jezior", natomiast nie każdy zapewne słyszał, ze w samym Olsztynie miejskich jezior jest aż 11! Dodając do tego wielki Las Miejski, parki pokrywające prawie 1/3 powierzchni miasta i liczne oczka wodne tworzy nam się obraz malowniczego krajobrazu, w którym cywilizacja i natura znalazły wspólny język. W obrębie jezior często można wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt by podziwiać widoki z wody, lub też wybrać się na zorganizowaną wycieczkę kajakiem.

Olsztyn to również ważne miasto historyczne z wieloma zabytkami. Liczne kościoły, wspaniały rynek i klimatyczny zamek to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się na Stare Miasto. Ciekawą atrakcją turystyczną jest również znajdujące się w tym mieście planetarium oraz Muzeum Warmii i Mazur, natomiast liczne restauracje pozwolą na skosztowanie regionalnej kuchni. Jedną z najbardziej znanych historycznych postaci związanych z miastem jest Mikołaj Kopernik, stąd też liczne nawiązania do słynnego astronoma zarówno w samym Olsztynie jak i okolicznych miejscowościach.

Ciekawe miejscowości regionu

Warmia obfituje w liczne zabytku okresu średniowiecza i to pomimo ogromnych zniszczeń jakich doznał region podczas II wojny światowej. Znajdziemy tutaj sporo gotyckich zamków, obiektów sakralnych i elementów fortyfikacji miejskich, a układ architektoniczny wielu miasteczek odzwierciedla tamte odległe czasy. Do najciekawszych miejscowości z pewnością zaliczyć można Braniewo, Frombork, Świętą Lipkę, Jeziorany, Lidzbark Warmiński, Barczewo, Reszel, czy Gietrzwałd, a to wcale nie koniec listy. Ta ostatnia miejscowość zasługuje na uwagę również ze względów religijnych. Niewielki Gietrzwałd zasłynął z powodu serii objawień maryjnych, jedynych w Polsce, które zostały potwierdzone przez Watykan. Na obszarze Warmii znajdziemy również liczne powojenne konstrukcje. Jeżeli nie mamy auta, do wielu miejscowości dotrzemy autobusem, a do niektórych nawet pociągiem.


Naturalne piękno Warmii

Dla wielu odwiedzających region, Warmia to głównie krajobrazy malowniczych jezior i lasów. To wspaniałe miejsce zarówno do tego by całkowicie się wyłączyć siedząc z kubkiem gorącej czekolady na tarasie, jak i do tego by aktywnie spędzić urlop spacerując po licznych szlakach turystycznych, korzystając z tras rowerowych czy żeglując po jeziorach. Idealnym miejscem na takie wakacje będzie domek nad jeziorem z własną plażą. Naszą kwaterę możemy traktować zarówno jako miejsce docelowe urlopu jak i bazę wypadową po regionie. Nastawiając się na pełen relaks w domku nad jeziorem możemy liczyć na ciszę i spokój z dala od zgiełku wielkich miast i innych turystów. To doskonałe miejsce na medytację i jogę lub rozstawienie teleskopu by nocą obserwować gwiazdy. Rankiem powita nas wspaniałe świeże powietrze i widok mgły unoszącej się nad spokojną taflą wody, dookoła rozlegać się będą jedynie kojące dźwięki lasu, szum drzew i śpiew ptaków. Większość domków zapewnia wysoki komfort, samowystarczalność, miejsca na grilla, ognisko, czasem również własny pomost i dodatkowe atrakcje jak piaskownicę dla dzieci, plac zabaw, itp. Dla tych co nie chcą do końca odcinać się od cywilizacji dostępny będzie wysokiej jakości internet.

Jeżeli jednak myśląc o wyjeździe na Warmię chcemy aktywniej spędzić wypoczynek, region ma do zaoferowania wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Piesze szlaki turystyczne, parki krajobrazowe i trasy rowerowe zabiorą nas w podróż po najbardziej urokliwych miejscach w regionie (w wielu przypadkach rowery można wypożyczyć na miejscu). Jako że Warmia obfituje w jeziora i oczka wodne, możemy liczyć na okazje do spróbowania sportów wodnych, kajakarstwa, żeglowania, lub wynajem rowerów wodnych, motorówek, itp. Możliwe są również zorganizowane wycieczki. Spacery po lasach to doskonały moment na zapoznanie się z wieloma gatunkami wyjątkowych roślin i szansa na spotkanie ze zwierzętami, np. bocianem, sową, żurawiem lub jeleniem. W okolicy znajdziemy też niejedną stadninę koni. Warmia jest bogatym kulturowo regionem pełnym legend i historii, które często zaskakują przyjezdnych.

Jak najlepiej doświadczyć uroków Warmii?

Turyści najczęściej cenią sobie ciszę i spokój jakie zapewniają malownicze warmińskie jeziora. Idealnym rozwiązaniem urlopowym dla osób szukających wytchnienia od miejskiej dżungli jest wynajem domku na Warmii. Takie wakacje zapewnią nam i naszym bliskim całkowity relaks i prywatność, a sam domek może posłużyć zarówno za miejsce docelowe jak i punkt początkowy z którego każdego dnia będziemy ruszali na wyprawę by poznawać uroki tego malowniczego zakątka kraju.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów