Warmia - Gdzie pojechać? Co zobaczyć?

  

Województwo warmińsko-mazurskie należy do najbardziej malowniczych zakątków Polski i jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w kraju. Wielu z nas kojarzy te tereny przede wszystkim ze wspaniałymi lasami i ukrytymi pośród nich jeziorami, których na obszarze województwa jest ponad 3 tysiące, ale Warmia to również kraina bogata w kulturę i historię, obfitująca w liczne zabytki okresu średniowiecza i drugiej wojny światowej. Poniżej przedstawiamy atrakcje Warmii, które warto zobaczyć.


Olsztyn - stolica województwa warmińsko-mazurskiego

To tutaj wiele osób rozpocznie swoją przygodę z regionem. Nie ma w tym nic zaskakującego -liczne połączenia kolejowe oraz bliskość Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury to dobre rozwiązania dla osób, które na północny wschód kraju nie planują wycieczki autem. Za niewielką opłatą dojedziemy z lotniska do miasta autobusem, natomiast same loty odbywają się np. z Krakowa i Wrocławia, ale również z zagranicy - z Londynu czy Dortmund.

Samo miasto zapewni nam wiele atrakcji. Każdy wie, że Mazury to przede wszystkim "Kraina Tysiąca Jezior", natomiast nie każdy zapewne słyszał, ze w samym Olsztynie miejskich jezior jest aż 11! Dodając do tego wielki Las Miejski, parki pokrywające prawie 1/3 powierzchni miasta i liczne oczka wodne tworzy nam się obraz malowniczego krajobrazu, w którym cywilizacja i natura znalazły wspólny język. W obrębie jezior często można wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt by podziwiać widoki z wody, lub też wybrać się na zorganizowaną wycieczkę kajakiem.

Olsztyn to również ważne miasto historyczne z wieloma zabytkami. Liczne kościoły, wspaniały rynek i klimatyczny zamek to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się na Stare Miasto. Ciekawą atrakcją turystyczną jest również znajdujące się w tym mieście planetarium oraz Muzeum Warmii i Mazur, natomiast liczne restauracje pozwolą na skosztowanie regionalnej kuchni. Jedną z najbardziej znanych historycznych postaci związanych z miastem jest Mikołaj Kopernik, stąd też liczne nawiązania do słynnego astronoma zarówno w samym Olsztynie jak i okolicznych miejscowościach.

Ciekawe miejscowości regionu

Warmia obfituje w liczne zabytku okresu średniowiecza i to pomimo ogromnych zniszczeń jakich doznał region podczas II wojny światowej. Znajdziemy tutaj sporo gotyckich zamków, obiektów sakralnych i elementów fortyfikacji miejskich, a układ architektoniczny wielu miasteczek odzwierciedla tamte odległe czasy. Do najciekawszych miejscowości z pewnością zaliczyć można Braniewo, Frombork, Świętą Lipkę, Jeziorany, Lidzbark Warmiński, Barczewo, Reszel, czy Gietrzwałd, a to wcale nie koniec listy. Ta ostatnia miejscowość zasługuje na uwagę również ze względów religijnych. Niewielki Gietrzwałd zasłynął z powodu serii objawień maryjnych, jedynych w Polsce, które zostały potwierdzone przez Watykan. Na obszarze Warmii znajdziemy również liczne powojenne konstrukcje. Jeżeli nie mamy auta, do wielu miejscowości dotrzemy autobusem, a do niektórych nawet pociągiem.


Naturalne piękno Warmii

Dla wielu odwiedzających region, Warmia to głównie krajobrazy malowniczych jezior i lasów. To wspaniałe miejsce zarówno do tego by całkowicie się wyłączyć siedząc z kubkiem gorącej czekolady na tarasie, jak i do tego by aktywnie spędzić urlop spacerując po licznych szlakach turystycznych, korzystając z tras rowerowych czy żeglując po jeziorach. Idealnym miejscem na takie wakacje będzie domek nad jeziorem z własną plażą. Naszą kwaterę możemy traktować zarówno jako miejsce docelowe urlopu jak i bazę wypadową po regionie. Nastawiając się na pełen relaks w domku nad jeziorem możemy liczyć na ciszę i spokój z dala od zgiełku wielkich miast i innych turystów. To doskonałe miejsce na medytację i jogę lub rozstawienie teleskopu by nocą obserwować gwiazdy. Rankiem powita nas wspaniałe świeże powietrze i widok mgły unoszącej się nad spokojną taflą wody, dookoła rozlegać się będą jedynie kojące dźwięki lasu, szum drzew i śpiew ptaków. Większość domków zapewnia wysoki komfort, samowystarczalność, miejsca na grilla, ognisko, czasem również własny pomost i dodatkowe atrakcje jak piaskownicę dla dzieci, plac zabaw, itp. Dla tych co nie chcą do końca odcinać się od cywilizacji dostępny będzie wysokiej jakości internet.

Jeżeli jednak myśląc o wyjeździe na Warmię chcemy aktywniej spędzić wypoczynek, region ma do zaoferowania wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Piesze szlaki turystyczne, parki krajobrazowe i trasy rowerowe zabiorą nas w podróż po najbardziej urokliwych miejscach w regionie (w wielu przypadkach rowery można wypożyczyć na miejscu). Jako że Warmia obfituje w jeziora i oczka wodne, możemy liczyć na okazje do spróbowania sportów wodnych, kajakarstwa, żeglowania, lub wynajem rowerów wodnych, motorówek, itp. Możliwe są również zorganizowane wycieczki. Spacery po lasach to doskonały moment na zapoznanie się z wieloma gatunkami wyjątkowych roślin i szansa na spotkanie ze zwierzętami, np. bocianem, sową, żurawiem lub jeleniem. W okolicy znajdziemy też niejedną stadninę koni. Warmia jest bogatym kulturowo regionem pełnym legend i historii, które często zaskakują przyjezdnych.

Jak najlepiej doświadczyć uroków Warmii?

Turyści najczęściej cenią sobie ciszę i spokój jakie zapewniają malownicze warmińskie jeziora. Idealnym rozwiązaniem urlopowym dla osób szukających wytchnienia od miejskiej dżungli jest wynajem domku na Warmii. Takie wakacje zapewnią nam i naszym bliskim całkowity relaks i prywatność, a sam domek może posłużyć zarówno za miejsce docelowe jak i punkt początkowy z którego każdego dnia będziemy ruszali na wyprawę by poznawać uroki tego malowniczego zakątka kraju.


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów