Windsurfing czy kitesurfing? Czym się różnią i który sport wybrać?

  

 Regularne uprawianie sportu to duża korzyść dla całego organizmu, sport pomoże utrzymać prawidłową kondycję, wzmocnić mięśnie, a także da dużo radości i satysfakcji. W miesiącach letnich dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sporty wodne, takie jak np. windsurfing czy kitesurfing. Czym różnią się one między sobą?

Regularne uprawianie sportu to duża korzyść dla całego organizmu, sport pomoże utrzymać prawidłową kondycję, wzmocnić mięśnie, a także da dużo radości i satysfakcji.

zdjęcie: adobestock.com

 Sporty wodne to doskonała forma rekreacji, która staje się obecnie coraz bardziej popularna. Takie sporty jak windsurfing z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Nad Bałtykiem np. w Chałupach są do tego wprost idealne warunki, gdyż wieje tam mocno i często, a jednocześnie woda jest płytka i pozwala na bezpieczną naukę pływania na desce.


Windsurfing a kitesurfing. Co je różni?

 Surfing to jazda na specjalnej desce, która unoszona jest przez fale. Istnieją dwa podstawowe rodzaje surfingu: windsurfing oraz kitesurfing. Windsurfing charakteryzuje się tym, że do deski przymocowany jest specjalny żagiel, poruszany przez siłę wiatru. W kitesurfingu zamiast żagla mamy natomiast latawiec. Inny w obu dyscyplinach jest sposób prowadzenia deski. W windsurfingu prowadzi się ją płasko, za to w kitesurfingu, podobnie jak na snowboardzie, stając na krawędzi. Kitesurfing umożliwia dodatkowo wykonywanie różnych akrobacji w powietrzu. Na uwagę zasługuje też tzw. wing foil, który łączy w sobie pewne cechy kitesurfingu, windsurfingu oraz foila. Jego dużą zaletą jest to, że pływanie jest możliwe na każdym akwenie. Dla wing foil charakterystyczne jest nadmuchiwane skrzydło, zaprojektowane do latania nad wodą.


Jakie warunki są najlepsze do uprawiania surfingu?

 Ważny będzie przede wszystkim odpowiedni wiatr oraz stosunkowo płytka woda, stąd popularność Półwyspu Helskiego jako polskiego ośrodka surfingu np. kitesurfing Chałupy. Warto pamiętać o tym, że dno pod wodą musi być piaszczyste, w przeciwnym razie można nabawić się kontuzji np. podczas upadku z deski. Windsurfing czy kitesurfing można uprawiać przez cały rok. W lecie bardzo dobre warunki znajdziemy w Polsce, w zimie można wyjechać zagranicę. Warto szczególnie na początku swojej przygody z surfingiem, wybrać miejsce spokojne, bez tłumów, aby być w stanie skupić się na nauce, a także uniknąć np. zderzenia z innym surfującym. Lepiej też wybierać spokojniejsze zatoki, gdzie fale nie są zbyt wysokie, a wiatr zbyt silny. Dobrym miejscem są wspomniane już Chałupy od strony zatoki puckiej, gdzie woda przypomina bardziej jezioro, dlatego będzie to świetne miejsce zwłaszcza dla początkujących.


Jak wygląda nauka surfingu?

 Swoją przygodę ze sportami wodnymi najlepiej rozpocząć od kursu poczatkującego z instruktorem surfingu np. surfpeople.pl. Według swoich potrzeb i preferencji można wybrać kurs indywidualny lub grupowy. Warto pamiętać o tym, że nauka surfingu jest wymagająca kondycyjnie, najlepiej więc zacząć od krótszych lekcji, a potem stopniowo je wydłużać, w zależności od nabytych umiejętności. Kurs surfingu to nie tylko nauka techniki i tego, jak utrzymać się na desce, jak sterować żaglem czy latawcem, ale też nauka pływania, radzenia sobie z ewentualnymi zagrożeniami czy zasady bezpieczeństwa. To wiele cennych informacji i przydatnych umiejętności. Szkolenia dostosowane są do potrzeb i możliwości każdego kursanta. Kurs podstawowy to przede wszystkim nauka poruszania się na desce, kurs zaawansowany to nauka manewrów. Przed kursem surfingu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a także ubranie, które ułatwi swobodne poruszanie się na desce, a jednocześnie ochroni przed kontuzjami. Najlepsza będzie tutaj tzw. pianka, dodatkowo warto też założyć kamizelkę ratunkową. Trzeba też pamiętać, że sama deska do surfingu powinna być dobrana odpowiednio do naszych predyspozycji, a także budowy ciała. Z deską trzeba się oswoić, nauczyć się trzymać równowagę, a dopiero potem próbować utrzymać się na wodzie.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów