Windsurfing czy kitesurfing? Czym się różnią i który sport wybrać?

  

 Regularne uprawianie sportu to duża korzyść dla całego organizmu, sport pomoże utrzymać prawidłową kondycję, wzmocnić mięśnie, a także da dużo radości i satysfakcji. W miesiącach letnich dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sporty wodne, takie jak np. windsurfing czy kitesurfing. Czym różnią się one między sobą?

Regularne uprawianie sportu to duża korzyść dla całego organizmu, sport pomoże utrzymać prawidłową kondycję, wzmocnić mięśnie, a także da dużo radości i satysfakcji.

zdjęcie: adobestock.com

 Sporty wodne to doskonała forma rekreacji, która staje się obecnie coraz bardziej popularna. Takie sporty jak windsurfing z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Nad Bałtykiem np. w Chałupach są do tego wprost idealne warunki, gdyż wieje tam mocno i często, a jednocześnie woda jest płytka i pozwala na bezpieczną naukę pływania na desce.


Windsurfing a kitesurfing. Co je różni?

 Surfing to jazda na specjalnej desce, która unoszona jest przez fale. Istnieją dwa podstawowe rodzaje surfingu: windsurfing oraz kitesurfing. Windsurfing charakteryzuje się tym, że do deski przymocowany jest specjalny żagiel, poruszany przez siłę wiatru. W kitesurfingu zamiast żagla mamy natomiast latawiec. Inny w obu dyscyplinach jest sposób prowadzenia deski. W windsurfingu prowadzi się ją płasko, za to w kitesurfingu, podobnie jak na snowboardzie, stając na krawędzi. Kitesurfing umożliwia dodatkowo wykonywanie różnych akrobacji w powietrzu. Na uwagę zasługuje też tzw. wing foil, który łączy w sobie pewne cechy kitesurfingu, windsurfingu oraz foila. Jego dużą zaletą jest to, że pływanie jest możliwe na każdym akwenie. Dla wing foil charakterystyczne jest nadmuchiwane skrzydło, zaprojektowane do latania nad wodą.


Jakie warunki są najlepsze do uprawiania surfingu?

 Ważny będzie przede wszystkim odpowiedni wiatr oraz stosunkowo płytka woda, stąd popularność Półwyspu Helskiego jako polskiego ośrodka surfingu np. kitesurfing Chałupy. Warto pamiętać o tym, że dno pod wodą musi być piaszczyste, w przeciwnym razie można nabawić się kontuzji np. podczas upadku z deski. Windsurfing czy kitesurfing można uprawiać przez cały rok. W lecie bardzo dobre warunki znajdziemy w Polsce, w zimie można wyjechać zagranicę. Warto szczególnie na początku swojej przygody z surfingiem, wybrać miejsce spokojne, bez tłumów, aby być w stanie skupić się na nauce, a także uniknąć np. zderzenia z innym surfującym. Lepiej też wybierać spokojniejsze zatoki, gdzie fale nie są zbyt wysokie, a wiatr zbyt silny. Dobrym miejscem są wspomniane już Chałupy od strony zatoki puckiej, gdzie woda przypomina bardziej jezioro, dlatego będzie to świetne miejsce zwłaszcza dla początkujących.


Jak wygląda nauka surfingu?

 Swoją przygodę ze sportami wodnymi najlepiej rozpocząć od kursu poczatkującego z instruktorem surfingu np. surfpeople.pl. Według swoich potrzeb i preferencji można wybrać kurs indywidualny lub grupowy. Warto pamiętać o tym, że nauka surfingu jest wymagająca kondycyjnie, najlepiej więc zacząć od krótszych lekcji, a potem stopniowo je wydłużać, w zależności od nabytych umiejętności. Kurs surfingu to nie tylko nauka techniki i tego, jak utrzymać się na desce, jak sterować żaglem czy latawcem, ale też nauka pływania, radzenia sobie z ewentualnymi zagrożeniami czy zasady bezpieczeństwa. To wiele cennych informacji i przydatnych umiejętności. Szkolenia dostosowane są do potrzeb i możliwości każdego kursanta. Kurs podstawowy to przede wszystkim nauka poruszania się na desce, kurs zaawansowany to nauka manewrów. Przed kursem surfingu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a także ubranie, które ułatwi swobodne poruszanie się na desce, a jednocześnie ochroni przed kontuzjami. Najlepsza będzie tutaj tzw. pianka, dodatkowo warto też założyć kamizelkę ratunkową. Trzeba też pamiętać, że sama deska do surfingu powinna być dobrana odpowiednio do naszych predyspozycji, a także budowy ciała. Z deską trzeba się oswoić, nauczyć się trzymać równowagę, a dopiero potem próbować utrzymać się na wodzie.


Redakcja poleca

Wyciąg Diament w Kompleksie narciarskim Zieleniec zaprasza na narty. Zieleniec Sport Arena - Diament - NOWOŚĆ Widok na górną część stacji narciarskiej Ski&Sun. Ski&Sun - Świeradów Zdrój BANIA SKI - widok na trasę zjazdową, kolej krzesełkową i narciarzy Bania Stok - Białka Tatrzańska  Kamera obrotowa z widokiem na stok Ośrodka Narciarskiego Bania Ski w Białce Tatrzańskiej. Obiekt dysponuje 4-osobową koleją linową, wyciągami taśmowymi i orczykowym dla dzieci. Doskonale przygotowany i utrzymany stok pozwala na rodzinny, aktywny wypoczynek na Podhalu. Sprawdź warunki pogodowe i narciarskie na żywo ze stoków w Polsce, okiem kamer. Śledź warunki narciarskie w Wiśle Nowa Osada. Nowa Osada-ski w Wiśle Widok na Monciak w Sopocie. SOPOT - widok na Monciak Widok na centrum Karpacza, kawiarnie, sklepy, restauracje i deptak. Karpacz - widok na deptak  Widok live z kamery skierowanej na ul. Konstytucji 3 Maja pełniącej rolę deptaka w Karpaczu. Dużego kompleksu turystyczno-rekreacyjnego położonego w dolinie rzeki Łomnicy u stóp najwyższej góry Karkonoszy - Śnieżki (1603 m n.p.m.).Karpacz jako osada został założony przez masowo przybywających w te tereny poszukiwaczy złota już w XII wieku. Natomiast prawami miejskimi może się poszczycić dopiero od 1960 r. Współcześnie przyciąga rzesze turystów chcących wypocząć tu aktywnie przez cały rok. Latem jest to idealne miejsce do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Zimą to centrum narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na samym deptaku można skorzystać z mnogiej oferty hoteli, pensjonatów, restauracji, sklepów z pamiątkami i innych atrakcji. Miasto oraz okolice są pełne muzeów a także punktów widokowych. Warto choćby zajrzeć do unikatowego na naszych ziemiach zabytku skandynawskiej architektury z XII wieku - Świątyni Wang.W rejonie centrum Karpacza w okresie zimowym działa kilka rodzinnych stoków (np. Stok Narciarski Maciuś Karpacz) ale turyści mogą liczyć także na większe ośrodki narciarskie w okolicy, takie jak: Stacja Narciarska Winterpol Karpacz Biały Jar czy Karpacz Ski Arena.Przyjeżdżając w pełne temperamentu Karkonosze, warto sprawdzić prognozę pogody oraz nasze transmisje online - sprawdź panoramiczne ujęcie miasta. Obraz na żywo z Jaworzyny Krynickiej. Jaworzyna Krynicka-ski Widok na dolną stację wyciągu w kompleksie Nartorama Zieleniec Sport Arena – Nartorama

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów