TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Regularne uprawianie sportu to duża korzyść dla całego organizmu, sport pomoże utrzymać prawidłową kondycję, wzmocnić mięśnie, a także da dużo radości i satysfakcji. W miesiącach letnich dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sporty wodne, takie jak np. windsurfing czy kitesurfing. Czym różnią się one między sobą?
zdjęcie: adobestock.com
Sporty wodne to doskonała forma rekreacji, która staje się obecnie coraz bardziej popularna. Takie sporty jak windsurfing z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Nad Bałtykiem np. w Chałupach są do tego wprost idealne warunki, gdyż wieje tam mocno i często, a jednocześnie woda jest płytka i pozwala na bezpieczną naukę pływania na desce.
Surfing to jazda na specjalnej desce, która unoszona jest przez fale. Istnieją dwa podstawowe rodzaje surfingu: windsurfing oraz kitesurfing. Windsurfing charakteryzuje się tym, że do deski przymocowany jest specjalny żagiel, poruszany przez siłę wiatru. W kitesurfingu zamiast żagla mamy natomiast latawiec. Inny w obu dyscyplinach jest sposób prowadzenia deski. W windsurfingu prowadzi się ją płasko, za to w kitesurfingu, podobnie jak na snowboardzie, stając na krawędzi. Kitesurfing umożliwia dodatkowo wykonywanie różnych akrobacji w powietrzu. Na uwagę zasługuje też tzw. wing foil, który łączy w sobie pewne cechy kitesurfingu, windsurfingu oraz foila. Jego dużą zaletą jest to, że pływanie jest możliwe na każdym akwenie. Dla wing foil charakterystyczne jest nadmuchiwane skrzydło, zaprojektowane do latania nad wodą.
Ważny będzie przede wszystkim odpowiedni wiatr oraz stosunkowo płytka woda, stąd popularność Półwyspu Helskiego jako polskiego ośrodka surfingu np. kitesurfing Chałupy. Warto pamiętać o tym, że dno pod wodą musi być piaszczyste, w przeciwnym razie można nabawić się kontuzji np. podczas upadku z deski. Windsurfing czy kitesurfing można uprawiać przez cały rok. W lecie bardzo dobre warunki znajdziemy w Polsce, w zimie można wyjechać zagranicę. Warto szczególnie na początku swojej przygody z surfingiem, wybrać miejsce spokojne, bez tłumów, aby być w stanie skupić się na nauce, a także uniknąć np. zderzenia z innym surfującym. Lepiej też wybierać spokojniejsze zatoki, gdzie fale nie są zbyt wysokie, a wiatr zbyt silny. Dobrym miejscem są wspomniane już Chałupy od strony zatoki puckiej, gdzie woda przypomina bardziej jezioro, dlatego będzie to świetne miejsce zwłaszcza dla początkujących.
Swoją przygodę ze sportami wodnymi najlepiej rozpocząć od kursu poczatkującego z instruktorem surfingu np. surfpeople.pl. Według swoich potrzeb i preferencji można wybrać kurs indywidualny lub grupowy. Warto pamiętać o tym, że nauka surfingu jest wymagająca kondycyjnie, najlepiej więc zacząć od krótszych lekcji, a potem stopniowo je wydłużać, w zależności od nabytych umiejętności. Kurs surfingu to nie tylko nauka techniki i tego, jak utrzymać się na desce, jak sterować żaglem czy latawcem, ale też nauka pływania, radzenia sobie z ewentualnymi zagrożeniami czy zasady bezpieczeństwa. To wiele cennych informacji i przydatnych umiejętności. Szkolenia dostosowane są do potrzeb i możliwości każdego kursanta. Kurs podstawowy to przede wszystkim nauka poruszania się na desce, kurs zaawansowany to nauka manewrów. Przed kursem surfingu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a także ubranie, które ułatwi swobodne poruszanie się na desce, a jednocześnie ochroni przed kontuzjami. Najlepsza będzie tutaj tzw. pianka, dodatkowo warto też założyć kamizelkę ratunkową. Trzeba też pamiętać, że sama deska do surfingu powinna być dobrana odpowiednio do naszych predyspozycji, a także budowy ciała. Z deską trzeba się oswoić, nauczyć się trzymać równowagę, a dopiero potem próbować utrzymać się na wodzie.
Waszych ulubionych kamer