WYSPA WOLIN - Co zwiedzić, jak dojechać? Najpiękniejsze wyspy Bałtyku. 

  

Najpiękniejsze wyspy Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim jest ok. 6536 wysp, z czego aż 6500 to wyspy i wysepki należące do Finlandii. Jedne są gęsto zamieszkane inne to bezludne liczące sobie tylko kilka kilometrów powierzchni bezludne wysepki. Każda z nich ma wyjątkowy, różnorodny charakter jest atrakcyjna turystycznie. Najbardziej znane i największe wyspy na Morzu Bałtyckim to; Bornholm-Dania, Olandia-Szwecja, Gotlandia-Szwecja, Rugia-Niemcy, wyspa Uznam współdzielona z Niemcami oraz wyspa Wolin - Polska, którą chcemy Wam przybliżyć.

Najpiękniejsze wyspy Bałtykuzdjęcie: widok z kamery na molo w Międzyzdrojach i część plaży


O czym przeczytasz:

Gdzie leży wyspa Wolin? 

Wolin – to jedna z 200 wysp mieszczących się w Polsce. Leży w województwie zachodniopomorskim (powiat kamieński oraz Świnoujście). Od południa wyspę oblewają wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – cieśniną Świną. Wyspa Wolin jest największą Polską wyspą w całości położoną w kraju.  Leży dokładnie pomiędzy DziwnowemŚwinoujściem.  Liczy 265 kilometrów kwadratowych, według danych z grudnia 2011 roku, wyspę zamieszkuję ponad 5 tysięcy mieszkańców. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem, rybołówstwem oraz czerpie dochody z turystyki.

Wielu wczasowiczów przyjeżdża na urlop w okolice miast: Międzyzdroje czy Świnoujście. foto: ujęcie z kamery na zatłoczoną plażę w Międzyzdrojach

Wyspa Wolin - Kraina Wikingów?

Dawno, dawno temu u ujścia rzeki Odry leżała legendarna osada Wikingów. W kraju Wenedów (Słowian), znajdował się silnie umocniony gród zwany Jomsborgiem. Otoczony był obwałowaniami, posiadał też bramę morską zamykaną wrotami i żelaznymi łańcuchami. Do twierdzy prowadził kamienny most, całość zaś stanowiła niezdobytą warownię. Była to siedziba bractwa wojowników zwanych Jomswikingami. Jomswikingowie to była zbrojna drużyna stacjonująca w Jomsburgu X i XI wieku. Według sag utworzona dla ochrony duńskich wpływów w kraju Słowian. Miała również brać udział w wielu starciach na Bałtyku oraz najeżdżać na pobliskie kraje. To wojownicy, którzy nie zakładali rodzin. Żyli w samotności, znani byli z męstwa i odwagi, a ich powołaniem było dokonywanie sławnych czynów. Do dziś na wyspie Wolin znajdują się pozostałości tamtych czasów, jak np. 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe. 

Niepowtarzalna przyroda wyspy Wolin 

Na wyspie Wolin możemy podziwiać unikatową przyrodę. Dużą jej część chroni Woliński Park Narodowy z pięknym odcinkiem wybrzeża klifowego, dobrze zachowanymi lasami bukowymi i wyspiarską (tzw. wsteczną) deltą Świny. W parku żyje ponad 230 gatunków ptaków, w tym bielik, a także liczne gatunki innych zwierząt. Można tu spotkać fokę szarą i morświna, borsuka, lisa i kunę, sarny i jelenie, a nawet szopa-pracza. Co więcej, można zajrzeć też do Pokazowej Zagrody Żubra. Żubry, niegdyś liczne na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, wróciły na wyspę w 1976 roku. Na wyspie Wolin znajduję się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe, które warto zobaczyć. Klify ciągną się tu od Międzyzdrojów do Świnnej Kępy. Najwyższy z nich to  - Gostań ma 93 metry. A co ciekawe, wybrzeże klifowe cofa się pod naporem morza co roku o prawie metr. 

Atrakcje turystyczne wyspy Wolin 

Największą atrakcją turystyczną wyspy, jest jej coroczny Festiwal Słowian i Wikingów. Impreza plenerowa, przyciąga setki fanów rekonstrukcji historycznych. Poza okresem festiwalu, od kwietnia do października, funkcjonuje tzw. Centrum Słowian i Wikingów, będące skansenem z kilkunastoma obiektami-replikami wczesnośredniowiecznego Wolina oraz stałymi mieszkańcami, którzy nadal żyją według tradycyjnych zasad. Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się znane letnie kurorty: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnia dzielnica Świnoujścia – Warszów.

Zdjęcie z kamery na plażę w Międzywodziufoto: zdjęcie z kamery na plażę w Międzywodziu

 Na początku lat 90. XX wieku w Muzeum Narodowym w Szczecinie powstała idea zorganizowania, przy współpracy ze skandynawskimi ośrodkami naukowymi, objazdowej wystawy archeologicznej, ukazującej wyniki przeszło stuletnich prac wykopaliskowych na terenie Wolina. Wystawę pod tytułem „Wolin-Jomsborg Emporium handlowe epoki wikingów w Polsce” prezentowano w latach 1991–1992 w Danii, Norwegii oraz na Islandii. Wystawa ta rozpropagowała wczesnośredniowieczną historię Wolina i przyczyniła się do zorganizowania w 1993 roku „I Festiwalu Wikingów”.

Co warto zwiedzić na wyspie Wolin?


źródło: shutterstock.com - Festiwal Słowian i Wikingów

- Wioskę Wikingów - co roku, w pierwszy weekend sierpnia, odbywa się tutaj "Festiwal Słowian i Wikingów"

- Stare Miasto i neogotycki Ratusz

- Kolegiata Św. Mikołaja z XIII stulecia

- wiatrak holenderski z 1850 r.

- Kamień runiczny Harolda Sinozębnego. Kamień poświęcony duńskiemu królowi, który całe swoje życie oddał w walce o zjednoczenie (połączenie) walczących sił Danii, Norwegii i części Szwecji. Niestety, został pokonany przez swojego syna w roku 987. Na jego cześć, fiński koncern Nokia nazwał technologię łączenia urządzeń elektronicznych na podczerwień - bluetooth (Sinozębny). 

- Muzeum Regionalne im. A. Kaubego

- Rezerwat żubrów - kilometr od Międzyzdrojów w Wolińskim Parku Narodowym

- Rezerwat Archeologiczny "Wzgórze Wisielców"  Najstarsza wczesnośredniowieczna nekropolia na Pomorzu Zachodnim z IX-XI w. Po dziś dzień jest dobrze zachowanym obiektem archeologicznym z czasów pierwszych osadników tych ziem. Niegdyś odbywały się tu kaźnie przestępców i piratów. 

Jak dostać się na wyspę Wolin?

 Miasto Wolin nie jest miejscem docelowym turystów, za to wielu wczasowiczów przejeżdża przez nie jadąc na urlop w okolice: Międzyzdrojów czy Świnoujścia. Warto także jechać przez Wolin do Międzywodzia, gdyż trasa jest mniej oblegana w sezonie letnim, niż prowadząca przez Kamień Pomorski i Dziwnów. Jak zatem dostać się na wyspę Wolin? Najlepiej drogą krajową nr 3 od strony Świnoujścia, możliwa jest także przeprawa promem 'bielikiem' między wyspą Wolin a wyspą Uznam. Już niebawem, bo w 2023 roku zostanie do użytku otwarty Tunel pod Świną, co znacznie ułatwi dotarcie na wyspę Wolin. Od południa na wyspę dostaniemy się drogą S3 przez Zalew Szczeciński. Od wschodu z Dziwnowa trasą nr 103 przez Zatokę Wrzosowską. Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.972033 ms