WYSPA WOLIN - Co zwiedzić, jak dojechać? Najpiękniejsze wyspy Bałtyku. 

  

Najpiękniejsze wyspy Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim jest ok. 6536 wysp, z czego aż 6500 to wyspy i wysepki należące do Finlandii. Jedne są gęsto zamieszkane inne to bezludne liczące sobie tylko kilka kilometrów powierzchni bezludne wysepki. Każda z nich ma wyjątkowy, różnorodny charakter jest atrakcyjna turystycznie. Najbardziej znane i największe wyspy na Morzu Bałtyckim to; Bornholm-Dania, Olandia-Szwecja, Gotlandia-Szwecja, Rugia-Niemcy, wyspa Uznam współdzielona z Niemcami oraz wyspa Wolin - Polska, którą chcemy Wam przybliżyć.

Najpiękniejsze wyspy Bałtykuzdjęcie: widok z kamery na molo w Międzyzdrojach i część plaży


O czym przeczytasz:

Gdzie leży wyspa Wolin? 

Wolin – to jedna z 200 wysp mieszczących się w Polsce. Leży w województwie zachodniopomorskim (powiat kamieński oraz Świnoujście). Od południa wyspę oblewają wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – cieśniną Świną. Wyspa Wolin jest największą Polską wyspą w całości położoną w kraju.  Leży dokładnie pomiędzy DziwnowemŚwinoujściem.  Liczy 265 kilometrów kwadratowych, według danych z grudnia 2011 roku, wyspę zamieszkuję ponad 5 tysięcy mieszkańców. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem, rybołówstwem oraz czerpie dochody z turystyki.

Wielu wczasowiczów przyjeżdża na urlop w okolice miast: Międzyzdroje czy Świnoujście. foto: ujęcie z kamery na zatłoczoną plażę w Międzyzdrojach

Wyspa Wolin - Kraina Wikingów?

Dawno, dawno temu u ujścia rzeki Odry leżała legendarna osada Wikingów. W kraju Wenedów (Słowian), znajdował się silnie umocniony gród zwany Jomsborgiem. Otoczony był obwałowaniami, posiadał też bramę morską zamykaną wrotami i żelaznymi łańcuchami. Do twierdzy prowadził kamienny most, całość zaś stanowiła niezdobytą warownię. Była to siedziba bractwa wojowników zwanych Jomswikingami. Jomswikingowie to była zbrojna drużyna stacjonująca w Jomsburgu X i XI wieku. Według sag utworzona dla ochrony duńskich wpływów w kraju Słowian. Miała również brać udział w wielu starciach na Bałtyku oraz najeżdżać na pobliskie kraje. To wojownicy, którzy nie zakładali rodzin. Żyli w samotności, znani byli z męstwa i odwagi, a ich powołaniem było dokonywanie sławnych czynów. Do dziś na wyspie Wolin znajdują się pozostałości tamtych czasów, jak np. 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe. 

Niepowtarzalna przyroda wyspy Wolin 

Na wyspie Wolin możemy podziwiać unikatową przyrodę. Dużą jej część chroni Woliński Park Narodowy z pięknym odcinkiem wybrzeża klifowego, dobrze zachowanymi lasami bukowymi i wyspiarską (tzw. wsteczną) deltą Świny. W parku żyje ponad 230 gatunków ptaków, w tym bielik, a także liczne gatunki innych zwierząt. Można tu spotkać fokę szarą i morświna, borsuka, lisa i kunę, sarny i jelenie, a nawet szopa-pracza. Co więcej, można zajrzeć też do Pokazowej Zagrody Żubra. Żubry, niegdyś liczne na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, wróciły na wyspę w 1976 roku. Na wyspie Wolin znajduję się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe, które warto zobaczyć. Klify ciągną się tu od Międzyzdrojów do Świnnej Kępy. Najwyższy z nich to  - Gostań ma 93 metry. A co ciekawe, wybrzeże klifowe cofa się pod naporem morza co roku o prawie metr. 

Atrakcje turystyczne wyspy Wolin 

Największą atrakcją turystyczną wyspy, jest jej coroczny Festiwal Słowian i Wikingów. Impreza plenerowa, przyciąga setki fanów rekonstrukcji historycznych. Poza okresem festiwalu, od kwietnia do października, funkcjonuje tzw. Centrum Słowian i Wikingów, będące skansenem z kilkunastoma obiektami-replikami wczesnośredniowiecznego Wolina oraz stałymi mieszkańcami, którzy nadal żyją według tradycyjnych zasad. Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się znane letnie kurorty: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnia dzielnica Świnoujścia – Warszów.

Zdjęcie z kamery na plażę w Międzywodziufoto: zdjęcie z kamery na plażę w Międzywodziu

 Na początku lat 90. XX wieku w Muzeum Narodowym w Szczecinie powstała idea zorganizowania, przy współpracy ze skandynawskimi ośrodkami naukowymi, objazdowej wystawy archeologicznej, ukazującej wyniki przeszło stuletnich prac wykopaliskowych na terenie Wolina. Wystawę pod tytułem „Wolin-Jomsborg Emporium handlowe epoki wikingów w Polsce” prezentowano w latach 1991–1992 w Danii, Norwegii oraz na Islandii. Wystawa ta rozpropagowała wczesnośredniowieczną historię Wolina i przyczyniła się do zorganizowania w 1993 roku „I Festiwalu Wikingów”.

Co warto zwiedzić na wyspie Wolin?


źródło: shutterstock.com - Festiwal Słowian i Wikingów

- Wioskę Wikingów - co roku, w pierwszy weekend sierpnia, odbywa się tutaj "Festiwal Słowian i Wikingów"

- Stare Miasto i neogotycki Ratusz

- Kolegiata Św. Mikołaja z XIII stulecia

- wiatrak holenderski z 1850 r.

- Kamień runiczny Harolda Sinozębnego. Kamień poświęcony duńskiemu królowi, który całe swoje życie oddał w walce o zjednoczenie (połączenie) walczących sił Danii, Norwegii i części Szwecji. Niestety, został pokonany przez swojego syna w roku 987. Na jego cześć, fiński koncern Nokia nazwał technologię łączenia urządzeń elektronicznych na podczerwień - bluetooth (Sinozębny). 

- Muzeum Regionalne im. A. Kaubego

- Rezerwat żubrów - kilometr od Międzyzdrojów w Wolińskim Parku Narodowym

- Rezerwat Archeologiczny "Wzgórze Wisielców"  Najstarsza wczesnośredniowieczna nekropolia na Pomorzu Zachodnim z IX-XI w. Po dziś dzień jest dobrze zachowanym obiektem archeologicznym z czasów pierwszych osadników tych ziem. Niegdyś odbywały się tu kaźnie przestępców i piratów. 

Jak dostać się na wyspę Wolin?

 Miasto Wolin nie jest miejscem docelowym turystów, za to wielu wczasowiczów przejeżdża przez nie jadąc na urlop w okolice: Międzyzdrojów czy Świnoujścia. Warto także jechać przez Wolin do Międzywodzia, gdyż trasa jest mniej oblegana w sezonie letnim, niż prowadząca przez Kamień Pomorski i Dziwnów. Jak zatem dostać się na wyspę Wolin? Najlepiej drogą krajową nr 3 od strony Świnoujścia, możliwa jest także przeprawa promem 'bielikiem' między wyspą Wolin a wyspą Uznam. Już niebawem, bo w 2023 roku zostanie do użytku otwarty Tunel pod Świną, co znacznie ułatwi dotarcie na wyspę Wolin. Od południa na wyspę dostaniemy się drogą S3 przez Zalew Szczeciński. Od wschodu z Dziwnowa trasą nr 103 przez Zatokę Wrzosowską. 


Artykuł powstał przy współpracy z elitegun.pl


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów