WYSPA WOLIN - Co zwiedzić, jak dojechać? Najpiękniejsze wyspy Bałtyku. 

  

Najpiękniejsze wyspy Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim jest ok. 6536 wysp, z czego aż 6500 to wyspy i wysepki należące do Finlandii. Jedne są gęsto zamieszkane inne to bezludne liczące sobie tylko kilka kilometrów powierzchni bezludne wysepki. Każda z nich ma wyjątkowy, różnorodny charakter jest atrakcyjna turystycznie. Najbardziej znane i największe wyspy na Morzu Bałtyckim to; Bornholm-Dania, Olandia-Szwecja, Gotlandia-Szwecja, Rugia-Niemcy, wyspa Uznam współdzielona z Niemcami oraz wyspa Wolin - Polska, którą chcemy Wam przybliżyć.

Najpiękniejsze wyspy Bałtykuzdjęcie: widok z kamery na molo w Międzyzdrojach i część plaży


O czym przeczytasz:

Gdzie leży wyspa Wolin? 

Wolin – to jedna z 200 wysp mieszczących się w Polsce. Leży w województwie zachodniopomorskim (powiat kamieński oraz Świnoujście). Od południa wyspę oblewają wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – cieśniną Świną. Wyspa Wolin jest największą Polską wyspą w całości położoną w kraju.  Leży dokładnie pomiędzy DziwnowemŚwinoujściem.  Liczy 265 kilometrów kwadratowych, według danych z grudnia 2011 roku, wyspę zamieszkuję ponad 5 tysięcy mieszkańców. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem, rybołówstwem oraz czerpie dochody z turystyki.

Wielu wczasowiczów przyjeżdża na urlop w okolice miast: Międzyzdroje czy Świnoujście. foto: ujęcie z kamery na zatłoczoną plażę w Międzyzdrojach

Wyspa Wolin - Kraina Wikingów?

Dawno, dawno temu u ujścia rzeki Odry leżała legendarna osada Wikingów. W kraju Wenedów (Słowian), znajdował się silnie umocniony gród zwany Jomsborgiem. Otoczony był obwałowaniami, posiadał też bramę morską zamykaną wrotami i żelaznymi łańcuchami. Do twierdzy prowadził kamienny most, całość zaś stanowiła niezdobytą warownię. Była to siedziba bractwa wojowników zwanych Jomswikingami. Jomswikingowie to była zbrojna drużyna stacjonująca w Jomsburgu X i XI wieku. Według sag utworzona dla ochrony duńskich wpływów w kraju Słowian. Miała również brać udział w wielu starciach na Bałtyku oraz najeżdżać na pobliskie kraje. To wojownicy, którzy nie zakładali rodzin. Żyli w samotności, znani byli z męstwa i odwagi, a ich powołaniem było dokonywanie sławnych czynów. Do dziś na wyspie Wolin znajdują się pozostałości tamtych czasów, jak np. 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe. 

Niepowtarzalna przyroda wyspy Wolin 

Na wyspie Wolin możemy podziwiać unikatową przyrodę. Dużą jej część chroni Woliński Park Narodowy z pięknym odcinkiem wybrzeża klifowego, dobrze zachowanymi lasami bukowymi i wyspiarską (tzw. wsteczną) deltą Świny. W parku żyje ponad 230 gatunków ptaków, w tym bielik, a także liczne gatunki innych zwierząt. Można tu spotkać fokę szarą i morświna, borsuka, lisa i kunę, sarny i jelenie, a nawet szopa-pracza. Co więcej, można zajrzeć też do Pokazowej Zagrody Żubra. Żubry, niegdyś liczne na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, wróciły na wyspę w 1976 roku. Na wyspie Wolin znajduję się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe, które warto zobaczyć. Klify ciągną się tu od Międzyzdrojów do Świnnej Kępy. Najwyższy z nich to  - Gostań ma 93 metry. A co ciekawe, wybrzeże klifowe cofa się pod naporem morza co roku o prawie metr. 

Atrakcje turystyczne wyspy Wolin 

Największą atrakcją turystyczną wyspy, jest jej coroczny Festiwal Słowian i Wikingów. Impreza plenerowa, przyciąga setki fanów rekonstrukcji historycznych. Poza okresem festiwalu, od kwietnia do października, funkcjonuje tzw. Centrum Słowian i Wikingów, będące skansenem z kilkunastoma obiektami-replikami wczesnośredniowiecznego Wolina oraz stałymi mieszkańcami, którzy nadal żyją według tradycyjnych zasad. Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się znane letnie kurorty: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnia dzielnica Świnoujścia – Warszów.

Zdjęcie z kamery na plażę w Międzywodziufoto: zdjęcie z kamery na plażę w Międzywodziu

 Na początku lat 90. XX wieku w Muzeum Narodowym w Szczecinie powstała idea zorganizowania, przy współpracy ze skandynawskimi ośrodkami naukowymi, objazdowej wystawy archeologicznej, ukazującej wyniki przeszło stuletnich prac wykopaliskowych na terenie Wolina. Wystawę pod tytułem „Wolin-Jomsborg Emporium handlowe epoki wikingów w Polsce” prezentowano w latach 1991–1992 w Danii, Norwegii oraz na Islandii. Wystawa ta rozpropagowała wczesnośredniowieczną historię Wolina i przyczyniła się do zorganizowania w 1993 roku „I Festiwalu Wikingów”.

Co warto zwiedzić na wyspie Wolin?


źródło: shutterstock.com - Festiwal Słowian i Wikingów

- Wioskę Wikingów - co roku, w pierwszy weekend sierpnia, odbywa się tutaj "Festiwal Słowian i Wikingów"

- Stare Miasto i neogotycki Ratusz

- Kolegiata Św. Mikołaja z XIII stulecia

- wiatrak holenderski z 1850 r.

- Kamień runiczny Harolda Sinozębnego. Kamień poświęcony duńskiemu królowi, który całe swoje życie oddał w walce o zjednoczenie (połączenie) walczących sił Danii, Norwegii i części Szwecji. Niestety, został pokonany przez swojego syna w roku 987. Na jego cześć, fiński koncern Nokia nazwał technologię łączenia urządzeń elektronicznych na podczerwień - bluetooth (Sinozębny). 

- Muzeum Regionalne im. A. Kaubego

- Rezerwat żubrów - kilometr od Międzyzdrojów w Wolińskim Parku Narodowym

- Rezerwat Archeologiczny "Wzgórze Wisielców"  Najstarsza wczesnośredniowieczna nekropolia na Pomorzu Zachodnim z IX-XI w. Po dziś dzień jest dobrze zachowanym obiektem archeologicznym z czasów pierwszych osadników tych ziem. Niegdyś odbywały się tu kaźnie przestępców i piratów. 

Jak dostać się na wyspę Wolin?

 Miasto Wolin nie jest miejscem docelowym turystów, za to wielu wczasowiczów przejeżdża przez nie jadąc na urlop w okolice: Międzyzdrojów czy Świnoujścia. Warto także jechać przez Wolin do Międzywodzia, gdyż trasa jest mniej oblegana w sezonie letnim, niż prowadząca przez Kamień Pomorski i Dziwnów. Jak zatem dostać się na wyspę Wolin? Najlepiej drogą krajową nr 3 od strony Świnoujścia, możliwa jest także przeprawa promem 'bielikiem' między wyspą Wolin a wyspą Uznam. Już niebawem, bo w 2023 roku zostanie do użytku otwarty Tunel pod Świną, co znacznie ułatwi dotarcie na wyspę Wolin. Od południa na wyspę dostaniemy się drogą S3 przez Zalew Szczeciński. Od wschodu z Dziwnowa trasą nr 103 przez Zatokę Wrzosowską. 



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów