Żółtym szlakiem na Śnieżkę. Ile trwa wyjście na szczyt Karkonoszy?

  

Śnieżka to jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Polsce. Jest to najwyższy punkt w zachodniej części Polski, zaliczany do Korony Gór Polskich. Jego charakterystyczną cechą jest znajdujący się na samej górze „latający talerz”, czyli Obserwatorium Meteorologiczne. Przez wielu uznawany jest za najzimniejszy i najbardziej wietrzny szczyt górski w Polsce, szczególnie w sezonie zimowym. Przeciętnie przez 105 dni w roku średnia dobowa temperatura wynosi poniżej -5 stopni. Silny porywisty wiatr sprawia, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa. Latem na szczycie bywają dni, że temperatura wynosi ok. 5 stopni Celsjusza. Dlatego wybierając się na Śnieżkę warto wziąć ze sobą ciepłe ubrania?

Dlatego wybierając się na Śnieżkę warto wziąć ze sobą ciepłe ubrania?

zdjęcie: ujmujący widok z kamery zamontowanej na Śnieżce

 

Gdy już podjęliśmy decyzję o trekkingu na najwyższy szczyt Sudetów, pozostaje tylko wybrać odpowiednią trasę. My polecamy żółty szlak z Karpacza, uznawany za jeden z najpiękniejszych.

Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: ok. 4 godzin Dystans: 10,2 km Przewyższenie: 862 m, Szlak: Żółty

Świątynia Wang (881 m n.p.m.) – Polana (1067 m n.p.m.)

Wędrówkę rozpoczynamy spod Świątyni Wang. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę, by zapoznać się z historią tego sakralnego budynku. Ta ewangelicka świątynia została przeniesiona z norweskiej miejscowości Vang i od 1842 jest jedną z ikon Karpacza. A jednocześnie jednym z najlepiej zachowanych obiektów sakralnych zbudowanych z drewna i znajdujących się na terenie Polski.

Tuż obok świątyni znajduje się kasa Karkonoskiego Parku Narodowego, w której można kupić bilet wstępu do Parku. Można to też zrobić online, korzystając ze strony https://kpnmab.pl/. 

Początkowo szlak, wspólnie z niebieskim, prowadzi na Polanę (1067 m n.p.m.). Droga biegnie przez las, prowadzi ścieżką wybrukowaną kamieniami. Nie jest to ciężki odcinek, choć trzeba przyznać, że zdarzają się podejścia wymagające choćby minimalnego wysiłku. Po niecałej godzinie powinniśmy dotrzeć do pierwszego etapu naszej wyprawy. 

Świątynia Wang (881 m n.p.m.) – Polana (1067 m n.p.m.)

Polana (1067 m n.p.m.) – Pielgrzymy (1204 m n.p.m.)

Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Warto pamiętać, że na Polanie trzymamy się dalej żółtego szlaku (skręca w prawo). W przeciwnym wypadku dojdziemy niebieskim do Samotni. Trasa prowadzi przez drewniane kładki, pod którymi znajdują się mokradła. Później zaczyna się nieznaczne podejście, które doprowadzi nas do Rozdroża pod Pielgrzymami. Stamtąd już tylko krok na Pielgrzymy. To jedne z najbardziej znanych i charakterystycznych granitowych formacji w Karkonoszach. Urzekają i zaskakują swoją wielkością oraz niecodziennymi formami. Ten odcinek nie powinien nam zająć więcej niż 30 minut. 

Pielgrzymy (1204 m n.p.m.) – Słonecznik (1423 m n.p.m.)

Tu czeka nas dość intensywne 30-45 minut do góry. Pokonujemy przewyższenie ponad 200 metrów. I znajdujemy się na wysokości Słoneczników. Skałki wznoszą się na wysokość 12,5 metra są bardzo łatwo zauważalne z Karpacza. Słonecznik swoim wyglądem przypomina wyrzeźbioną postać ludzką – czasami zwaną diabelską – stąd też czasami Słonecznik nazywa się Diabelskim Kamieniem.

Warto pamiętać o tym, że Słonecznik to otwarta przestrzeń, dlatego niemal zawsze tam wieje. Pamiętajmy zatem o ciepłym ubiorze.

Słonecznik (1423 m n.p.m.) – Dom Śląski (1400 m n.p.m.)

To najdłuższy odcinek trasy, ale najmniej wyczerpujący. Wędrówkę umilają nam przepiękne widoki. Po niespełna 1,5 godzinnej wędrówce dotrzemy do Domu Śląskiego zlokalizowanego we wschodniej części Równi pod Śnieżką. 

Śląski Dom należy do najbardziej zatłoczonych schronisk w polskich górach. Zwłaszcza w godzinach kursowania kolejki (Karpacz – Kopa). Później robi się tu spokojnie i cicho, a schroniskowa jadalnia nabiera wyjątkowego klimatu.


Dom Śląski (1400 m n.p.m.) – Śnieżka (1602 m n.p.m.)

Trasa spod Śląskiego Domu na Śnieżkę wymaga przejścia ok 3 km i pokonania 200 m przewyższenia. Szlak bardzo uczęszczany w sezonie i w weekendy zarówno przez polskich, jak i czeskich turystów. Dlatego wybierając się z Karpacza na Śnieżkę warto rozważyć opcję noclegu w Domu Śląskim. Wtedy można w godzinach popołudniowych wejść na najwyższy szczyt Sudetów i cieszyć się wszechogarniającą ciszą. I podziwiać widoki, które zostają na długo w pamięci. 



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów