Domek w górach z banią - tego szukają turyści

  

 Piękny, drewniany domek na skraju lasu, górskie widoki i gorąca bania na zewnątrz. Takiego właśnie wypoczynku poszukują turyści na sezon zimowy.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Popularność gorącej bani rośnie

Według statystyk z wyszukiwarki Google rośnie zainteresowanie zakwaterowaniem w domku z dostępem do drewnianej bani kąpielowej. Wygląda na to, że turyści są bardziej wymagający. Przytulny nocleg w stylowym, drewnianym domku w pięknej, ustronnej lokalizacji to nie wszystko. Goście szukają dodatkowych atrakcji i wrażeń podczas pobytu. Gorąca kąpiel zimą pod gołym niebem wydaje się doskonałym pomysłem na spełnienie ich oczekiwań. Taki relaks to nie tylko atrakcja, ale korzyści dla zdrowia i odporności. Turyści coraz częściej wybierają obiekty z indywidualnym dostępem do ruskiej bani w dowolnym momencie. Cieszą się, że oprócz komfortowego noclegu mają zapewniony wieczorny relaks niczym w gorących źródłach.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Bania, balia, beczka – co to?

Bania zwana też ruską banią, balią ogrodową, gorącą beczką to wielka beczka zbudowana z drewnianych desek. Służy do relaksacyjnych kąpieli na dworze. Moda na taki relaks przybyła do Polski ze Skandynawii. Tam też produkowane są najlepsze balie ogrodowe. Tradycyjne banie ogrzewane są paleniskiem. Z czasem jednak piec na drewno mimo iż klimatyczny, okazał się problematyczny, szczególnie w ośrodkach wypoczynkowych. Ogrzewanie balii piecem na drewno trwało bowiem do 4 godziny. Praktyczniejsze są balie elektryczne, które stale utrzymują wysoką temperaturę kąpieli. Goście pensjonatu czy ośrodku wypoczynkowego mogą korzystać z bani w dowolnej chwili, nie planując tego, ani nie uprzedzając zarządcy obiektu o konieczności rozpalenia ognia. To nie jedyna zaleta pieca elektrycznego. Równie ważne jest połączenie z filtracją wody, zapewniającą czystą wodę przez długi czas.

Pielęgnacja wody w balii

Tradycyjne balie na drewno były zalewane i ogrzewane za każdym razem, gdy chciano z nich korzystać. Po kąpieli zaś balię należało opróżnić, ponieważ gorąca woda szybko mętniała i psuła się. Taka obsługa bani była bardzo czasochłonna. Dziś nowoczesne technologie pozywają korzystać z drewnianej balii jak z basenu czy z jacuzzi. Raz zalana woda w balii może utrzymać się czysta i świeża przez 8 tygodni dzięki filtracji i dezynfekcji wody. Filtr wody połączony jest z piecem elektrycznym i pompą. Jego zadaniem jest oczyszczenie wody z zanieczyszczeń mechanicznych jak pyły, kawałki naskórka, włosy itp. Dodatkowo przeciw rozwojowi w wodzie glonów i bakterii należy stosować chemię uzdatniającą – tlenową lub chlorową. Dobra pielęgnacja wody sprawia, że czystą wodę utrzymamy około 2 miesiące. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla obiektów noclegowych, którym zależy na zapewnieniu higienicznie czystych warunków dla gości oraz prostej obsłudze urządzenia.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Pobór energii przez banie

Innym ważnym aspektem jeśli chodzi o wybór bani do obiektu komercyjnego jest koszt jej utrzymania. Z balii można korzystać cały rok, ale gorące kąpiele cieszą się szczególną popularnością zimą, dlatego bardzo ważna jest dobra izolacja beczki. W energooszczędnych baliach zimowych poza panelem z drewna termicznego stosuje się warstwę izolacyjną montowaną na podstawie i na dnie balii. Taka izolacja w dużym stopniu chroni wodę przed wychodzeniem, oszczędzając w ten sposób pracę pieca i pobór energii. Poza izolacją ścian i podstawy beczki bardzo ważna jest izolacja od góry. W czasie nie użytkowania balii należy przykryć beczkę specjalną pokrywą izolacyjną. Takie działanie również znacząco obniża koszty energii, a także chroni wodę przez zanieczyszczeniami i z zewnątrz.

Drewno i wkłady do balii

Balia w ogrodzie narażona jest na trudne warunki atmosferyczne, dlatego ważne by beczka zbudowana była z wysokiej jakości drewna. Do zewnętrznego zastosowania najlepiej nadaje się drewno modyfikowane termiczne. Jest ono znacznie bardziej odporne na działanie wody i warunków atmosferycznych w próbowaniu ze zwykłym drewnem. W czasie skomplikowanej obróbki termicznej z drewna usuwana jest żywica i bakterie. Ponadto drewno termiczne zachowuje estetyczny wygląd przez nawet 30 lat. Poza drewnianymi baliami na rynku można również spotkać balie z wewnętrznym wkładem wykonanym z tworzywa sztucznego: polietylenu lub akrylu. Taki wkład zapewnia 100% szczelność balii, jest bardziej higieniczny i łatwiejszy w utrzymaniu czystości.


Redakcja poleca

Łeba kamera, plaża, wydmy, miasto - zobacz też inne kamery w tej miejscowości Łeba - widok na plażę Stegna kamera bulwar, plaża i morze. STEGNA - widok na plażę Krynica Morska widok na plażę i morze Krynica Morska - widok na plażę  Nowoczesna kamera obrotowa z niezwykłym widokiem na plażę w Krynicy Morskiej (wejście nr 26) – mieście o uzdrowiskowo-wypoczynkowym charakterze. Miejscowość leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Bardzo atrakcyjne położenie – między Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie) a Zalewem Wiślanym – sprawia, że co rocznie zjeżdżają tu tysiące turystów. Ponadto, za sprawą bardzo dobrych naturalnych warunków przyczyniających się do poprawy zdrowia Krynica Morska przyciąga mnóstwo kuracjuszy, jednocześnie starając się o status uzdrowiska. Sama specyfika Krynicy Morskiej pozwala na organizację przeróżnych atrakcji turystycznych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znudziła Ci się plaża nad zatoką? Zapraszamy na brzeg Zalewu Wiślanego. Więcej aktywności fizycznej? Nic prostszego! Ruszaj międzynarodowym szlakiem rowerowym EuroVelo 10 / 13 wzdłuż wybrzeża i nie tylko. Dla spragnionych przyrody znajdą się tu jak i w okolicach, liczne ścieżki piesze, rezerwaty przyrody oraz punkty widokowe.  Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ KAMERA PRZEMYŚL - widok na Plac Niepodległości NOWOŚĆ PRZEMYŚL - Plac Niepodległości, NOWOŚĆ Kamera Kołobrzeg promenada, bulwar, plaża, morze KOŁOBRZEG - widok na plażę Dzięki nowoczesnej kamerze obrotowej możesz zobaczyć kołobrzeską plażę od wejścia do portu (przy ujściu rzeki Parsęty) z latarnią morską aż po jej wschodni kres. To wyjątkowa okazja, by na żywo podziwiać spektakularne wschody i zachody słońca, obserwować sztormy uderzające w falochrony oraz zanurzyć się wzrokiem w błękit Bałtyku aż po horyzont.To miejsce przyciąga nie tylko plażowiczów, ale także miłośników spacerów, fotografii, a nawet ornitologów – często można dostrzec tu mewy, rybitwy i inne ptaki nadmorskie. Kameralna promenada wzdłuż plaży tętni życiem przez cały rok, a pobliska latarnia morska i molo w Kołobrzegu stanowią obowiązkowe punkty na trasie każdego turysty. Dzięki transmisji live możesz na bieżąco sprawdzać pogodę, planować swój spacer czy po prostu przenieść się na chwilę nad morze, niezależnie od miejsca, w którym jesteś.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów