Ruszają sporty zimowe. Produkcja śniegu także…

  

W listopadzie rozpoczyna się sezon zimowy w niektórych sportach. Tak jest na przykład w skokach narciarskich, a tradycyjnym miejscem inauguracji Pucharu Świata jest Wisła. Ma ona już spore doświadczenie w… organizowaniu sztucznego śniegu. 


2017,2018 i 2019 – to ostatnie lata, w których najlepsi skoczkowie narciarscy zimowe zmagania rozpoczynali w Beskidzie Śląskim. Jako że w drugiej połowie listopada rzadko kiedy mamy zimową aurę, problem z przygotowaniem skoczni jest głównym tematem. Tak było w latach poprzednich nie inaczej jest obecnie.

Ciepło w Wiśle, ale śnieg będzie

W pogodzie na południu Polski prawdziwej zimy nie widać. W listopadzie ostatnio zdarza się więcej dni z temperaturą powyżej 10 stopni niż z przymrozkami. O opadach śniegu już nie mówiąc. Dla skoczni w Wiśle to spory problem, bo nowy sezon w skokach narciarskich tuż-tuż i już 23 listopada odbędzie się tam inauguracja Pucharu Świata. Jednym z faworytów zakładów bukmacherskich STS jest oczywiście Kamil Stoch. Z powodu niezimowej aury organizatorzy już od dłuższego czasu magazynują wyprodukowany sztuczny śnieg. Jest on na razie składowany przede wszystkim na dole skoczni w Wiśle. Po zakończeniu jego produkcji, rozpocznie się proces rozkładania go ratrakami po całej skoczni. Od trzech lat obowiązuje umowa ze specjalną firmą specjalizującą się w produkcji sztucznego śniegu. Organizatorzy przyznają, że potrzebują 3 dni na rozłożenie na skoczni trzycentymetrowej warstwy śniegu. 

Coraz lepsze systemy naśnieżania


fot. shutterstock.com

Rozwój technologii ma miejsce w wielu dziedzinach naszego życia. Historia sztucznego śniegu nie jest tak krótka, jak mogłoby się niektórym wydawać. Pierwsze armatki śnieżne powstawały w Stanach Zjednoczonych w latach 50. poprzedniego wieku. Dopiero jednak dwadzieścia lat później zaczęto ich często używać. Armatka jest jedynie jednym z elementów całego systemu produkcji i naśnieżania stoków narciarskich czy obiektów sportowych. Jest to element jednak najbardziej widoczny. Cały system jest jednak skomplikowanym zbiorem urządzeń – zbiorników z wodą, chłodnic, pomp, rur, kompresorów itd.

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Może niektórzy się zdziwią, ale sam proces aż tak bardzo nie różni się od naturalnego procesu powstawania śniegu. Potrzebna jest woda i powietrze, które rozprężają się po wydostaniu się z armatki. Drobne cząsteczki wody w niskiej temperaturze zamieniają się w śnieg. Co ciekawe i ważne dla całego procesu istotna jest nie tylko temperatura, ale też wilgotność powietrza. Im jest ona niższa, tym łatwiej wyprodukować sztuczny śnieg. W związku z tym, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 20%, systemy naśnieżania mogą działać efektywnie nawet przy dodatniej temperaturze. Jak można się domyślać cały proces jest czasochłonny i zarazem kosztowny. Szacuje się, że na całym świecie w ostatnich latach wydawano około 200-250 milionów euro rocznie. Gra jest jednak warta zachodu, bo kibice skoków narciarskich przez wiele miesięcy z utęsknieniem czekają na zawody.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów