TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie, a jedynymi w Polsce górami płytowymi. Płyty z piaskowców cisowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, którego głównym skarbem są właśnie fantastyczne formy skalne, korytarze, labirynty.
Góry Stołowe to jedyne góry w Polsce o płytowej budowie z formami skalnymi wyrzeźbionymi w piaskowcu przez naturę. Najwyższy punkt znajduje się na płatnej trasie turystycznej skalnego labiryntu. Trasa wiedzie kładkami, kamiennymi i metalowymi schodami wprost na najwyższej położoną platformę widokową Szczelińca Wielkiego nazwaną od formacji skalnej Tronem Liczyrzepy lub Fotelem Pradziada.
zdjęcie: schutterstock.com
Z Kudowy-Zdroju dojedziesz tutaj w niespełna 20 min. Z Wrocławia trzeba liczyć co najmniej około 2 godzin. Parkingi w Karłowie masz w zasadzie na każdym kroku. Ten największy jest tuż przy ścieżce prowadzącej na trasę wiodącą na Szczeliniec Wielki.
Szczeliniec znajduje się na terenie Parku, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w bilet. Zwłaszcza, że jest możliwość zakupu online (https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst-bilety.html). Władze Parku Narodowego ze względu na dużą liczbę turystów wprowadziły ograniczenia. Limit wejść na Szczeliniec wynosi 400 osób na godzinę.
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych, wznoszący się na wysokość 919 m. n.p.m. znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest on jedną z największych atrakcji Sudetów Środkowych. Na szczyt Szczelińca prowadzi kręty szlak turystyczny, składający się z 665 schodów. Pod szczytem znajduje się Schronisko Turystyczne PTTK „Na Szczelińcu”, wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim. Sylwetka Szczelińca jest doskonale widoczna i rozpoznawalna z okolic Kłodzka, Bystrzycy, czy też czeskiego Náchodu.
Charakterystycznym elementem tej góry jest powierzchnia zrównania. Po dość stromym podejściu, nagle znajdujemy się na płaskim terenie, przypominającym blat stołu. Dlatego też wszystkie góry na świecie mające podobną rzeźbę nazwane są górami stołowymi.
Pieczątka
Znajdziemy ją w:
- schronisko PTTK „Na Szczelińcu”
- Punkt kasowy na Szczelińcu
- Sklep spożywczy w Karłowie
- Informacja Turystyczna – Radków, ul. Rynek 6
- Schronisko PTTK “Pasterka”
Panoramy nie da się porównać z niczym innym. Widać charakterystyczną płytową budowę Gór Stołowych, jak i też: Góry Sowie, Góry Kamienne, Karkonosze, Góry Orlickie i spore obszary Czech ze szczytem Koruny w Brumovskich Ścianach na czele.
Najbardziej znane formacje skalne na Szczelińcu Wielkim, to: Wielbłąd, Fotel Pradziada, będący najwyższym punktem szczytu oraz wspominany: Małpolud, Świątynia Indyjska, Głowa Księżniczki Emilki i wiele innych.
Inną atrakcją podczas zwiedzania jest przejście przez ogromną szczelinę skalną zwaną „Wąwozem Piekiełko”. Ta geologiczna atrakcja ma do 17 metrów głębokości, przy szerokości do kilku metrów u podnóża i długości około 100 metrów.
Wędrując labiryntem Szczelińca Wielkiego przechodzimy, koło długich schodów, Głowy Liczyrzepy, Kwoki i przeciskamy się cały czas przez skalne korytarze, których jest tu niezliczona ilość.
Wszystkie szlaki turystyczne zarówno z Karłowa czy Pasterki prowadzą przez wyjątkowe formacje skalne do Schroniska PTTK „Na Szczelińcu”. Obie trasy wycieczkowe są dość krótkie. Dodatkową atrakcją na szczycie Szczelińca Wielkiego jest otwarta dla turystów Trasa Turystyczna – Skalny Labirynt. Trasy prowadzące na szczyt Szczelińca Wielkiego nie są ani trudne, ani czasochłonne. Na szczyt dotrzecie bardzo szybko, mniej więcej w ciągu godziny. Do tego należy doliczyć czas na zwiedzanie Skalnego Labiryntu, więc cała wycieczka zajmie około 2 godziny.
- Z Pasterki
We wsi znajduje się znane schronisko turystyczne, należące do tego typu obiektów, które każdy szanujący się i wytrawny turysta powinien odwiedzić. Idziemy żółtym szlakiem. To najkrótsza droga, ale bez żadnych ułatwień – barierek, schodków, poręczy – prawdziwy górski szlak. Na przełęczy pomiędzy Szczelińcem Małym a Wielkim łączy się z trasą z Karłowa. Dalej, bez oznakowanego szlaku, prowadzi po schodach aż do samego schroniska.
- Z Karłowa
Idziemy czerwonym szlakiem. Jeśli jednak chcemy uniknąć tłumów skorzystajmy z pierwszej wersji. Trasa ta jest bowiem najbardziej popularną drogą wiodącą na szczyt. Często można spotkać wycieczki szkolne z dziećmi.
Waszych ulubionych kamer