Bielsko-Biała. Secesyjna architektura „Małego Wiednia”. 

  

Miasto Bielsko-Biała ulokowane jest na granicy regionów śląska cieszyńskiego i małopolski. Położone u stóp Beskidów.  W jego granicach znajdują się wzniesienia należące zarówno do Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Wśród najbardziej znanych szczytów należy wymienić chociażby: Szyndzielnię, Dębowiec, Trzy Kopce czy Klimczok.

Bielsko-Biała. Secesyjna architektura „Małego Wiednia”. zdjęcie: ujęcie z kamery na Rynek w Bielsku-Białej 

Architektoniczne perły Bielska Białej

- Bielski Ratusz

Przy Placu Ratuszowym mieszczącym się w centrum miasta znajduje się imponujący budynek w stylu neorenesansowym, który jest jednym z symboli miasta - Bielski Ratusz. Pierwotnie wybudowany w XV wieku, następnie gruntownie przebudowany w XIX wieku. Obecnie w tym miejscu swoją siedzibę mają bielskie władze, mieści się tu także część urzędowych wydziałów.

Gmach wyraźnie dzieli się na trzy odznaczone kondygnację. Układ elewacji jest degradowany. Najskromniejsza jest tylna elewacja, a wraz ze zbliżaniem się do fasady ornamentów pojawia się ich coraz więcej.  Najwięcej znajduje się w środkowej części fasady i tu na uwagę zasługuje rzeźba bogini Eirene z małym Plutosem. Fasada budynku opierała się na zasadzie symetrii, którą zaburzono w momencie postawienia wieży zegarowej. Kamienica posiada widokową loggię z ozdobnymi wykuszami. Do dziś wygrywany jest z wieży zegarowej miejski hejnał.Architekt Emanuel Rost wyraźnie nawiązuje do form wiedeńskich projektując budynek na wzór tamtejszych pałaców miejskich. Dodał jednak nieco odmiennych cech takich jak np. spadzisty dach. Budynek ten można podziwiać korzystając z kamery na żywo prezentującej miejski ratusz w Bielsku i jego otoczenie.

Architekt Emanuel Rost wyraźnie nawiązuje do form wiedeńskich projektując budynek na wzór tamtejszych pałaców miejskich
zdjęcie z kamery na Bielski Ratusz

- Teatr Polski w Bielsku Białej

Znajdujący się dziś w centrum miasta teatr powstał w 1890 roku. Obecnie działa pod nazwą Teatr Polski w Bielsku Białej.  Historycznie adres 1Maja 1 i teren wokół nazywany był Dolnym Przedmieściem. Teatr ten zbudowany został w niecały rok. Pierwszym projektantem był wiedeński architekt Emil von Förster. Teatr w swym założeniu miał przypominać Teatr Narodowy w Budapeszcie i Operę Wiedeńską. Budynek teatru reprezentuje styl palladiańsko-klasycystyczny.

W bocznych częściach fasady, szerokiej na 24 metry, znajdują się rzeźby muz. Są one naturalnej wielkości. Prezentują Kaliope – muzę poezji epickiej i Talię - opiekunkę komedii. Na frontonie umieszczono, zwrócone ku sobie anioły, które wspólnie podtrzymują owalną tarczę (kartusz) z napisem „Teatr Polski”. Na szczycie frontonu stoi rzeźba Apolla jako opiekuna sztuki.

- Kamienica pod żabami

Przy ulicy targowej wznosi się jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic w Bielsku Białej – kamienica pod żabami. Zachodnia elewacja nieruchomości przylega do obecnego Placu Wojska Polskiego. Budynek ten został rozbudowany na początku XX wieku. Projekt wykonał Emanuel Rost junior pochodzący z rodzinny słynnych architektów.

Żaby na portalu kamienicy znalazły się nieprzypadkowo i ma to związek z nie tak odległą historią dziejącą się w końcówce XIX wieku. W budynku w tym czasie mieściła się winiarnia. Cały „problem” polegał na tym, że przy tej samej ulicy, w zasadzie naprzeciwko znajdował się ewangelicki kościół, który notabene jest w tym samym miejscu po dziś dzień.

Na linii kościół - winiarz Franciszek Nahowski doszło do konfliktu. Pastorowi nie podobało się, że podczas nabożeństw słychać głośne krzyki z pobliskiego budynku. Wypowiadał on się dobitnie o tym, że nie podobają mu się praktyki sąsiada, a jego działalność wpływa demoralizująco na wiernych.

Po śmierci Nahowskiego tradycję winiarską kontynuował jego syn, który dokonał rozbudowy nieruchomości według projektu wspomnianego wyżej architekta. Dodatkowo nad wejściem umieścił rzeźby dwóch ubranych we fraki, biesiadujących żab, z których jedna przygrywa na mandolinie, a druga opierając się o beczkę z winem trzyma w jednej ręce puchar wina a drugą przytrzymuje sobie fajkę. Obie żaby mają swoje głowy zwrócone w stronę ewangelickiego kościoła. Tym samym ówczesny właściciel jasno dał do zrozumienia, że nie specjalnie liczy się ze zdaniem duchownego.

Niedawno bielska kamienica pod żabami została odrestaurowana i obecnie jest jednym z najpiękniejszych w mieście przedstawieniem stylu secesyjnego. Fragment tego wyjątkowego budynku można zobaczyć dzięki kamerze zainstalowanej przy Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.

Przy ulicy targowej wznosi się jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic w Bielsku Białej – kamienica pod żabami.

Foto: ujęcie na Plac Wojska Polskiego a z lewej strony widać część kamienicy Pod żabami w Bielsku- Białej - Zamek Książąt Sułkowskich

Tuż obok Teatru Polskiego na niewielkim wzgórzu mieści się Zamek Książąt Sułkowskich. Zamek ten jest jedną z największych i najstarszych zabytkowych budowli w Bielsku. Mimo iż z biegiem lat zmieniał się w szlachecką rezydencję pierwotnie był on tzw. zamkiem miejskim pełniącym funkcję warowni granicznej.

Zamek był przybudowywany przez wiele lat. Raz z chęci powiększenia, raz z konieczności odbudowy po np. pożarach. W rękach właścicieli  był  do 1945 roku. Po wojnie został przejęty przez państwo. Obecnie znajduje się na jego terenie muzeum. W czasie wielu przebudów tracił on szczególne cechy konkretnych stylów, ale nadal pozostaje wyjątkową architektonicznie budowlą. Podczas jednej z ostatnich przebudów stworzono eklektyczną fasadę, którą można zobaczyć od strony Placu Bolesława Chrobrego lub online dzięki kamerze na żywo.

Tuż obok Teatru Polskiego na niewielkim wzgórzu mieści się Zamek Książąt Sułkowskich
zdjęcie: ujęcie z kamery na Zamek Książąt Sułkowskich

Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

Oprócz podziwiania wspaniałej architektury Bielska można zwiedzać to miasto różnymi tematycznymi szlakami. My proponujemy:
- szlakiem bielskich bajek (znajdź w mieście postacie stworzone w Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych)
- szlak motoryzacyjny (to tu w Bielsku odbywała się produkcja najsłynniejszych „maluchów” czyli Fiatów 126p
- szlak kulinarny (różnorodność kulinarna, od śląskich przysmaków, przez skarby lasów i rzek po włoskie restauracje tworzone przez przybyłych tu do pracy rodowitych Włochów)
- śladami znanych Bielszczan (z Bielska pochodzą takie znane osoby jak: Maria Koterbska, Urszula Dudziak, Bohdan Smoleń czy Radosław Piwowarski)

Jak widać Bielsko-Biała w pełni zasługuje na porównanie do europejskiego Wiednia. Miasto jest warte odwiedzenia. Ma w swojej ofercie nie tylko wyjątkowe zabytki, światowej klasy architekturę, budynki projektowane przez największych architektów. To tutaj znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, przypominający o tym, że był to teren wieloreligijny.

Bielsko Biała to także wyjątkowe bogactwo przyrodnicze, liczne trasy turystyczne i miejsca na wyprawy w góry. Bielsko Biała urzeknie dużych i małych, których miasto zaprasza do odwiedzenia miejsc związanych z bohaterami kultowych bajek, takich jak: Bolek i Lolek czy Porwanie Baltazara Gąbki. To tworzący w Bielsku artyści tchnęli życie w te znane większości postacie. Zapraszamy do wyruszenia w podróż do wyjątkowego miasta jakim jest Bielsko- Biała.Redakcja poleca

Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią Bielsko-Biała kamera na Rynek Starego Miasta online NOWOŚĆ Bielsko-Biała Rynek NOWOŚĆ Rynek w Bielsku Białej ulokowany jest w dzielnicy Śródmieście. Na płycie runku znajduje się nowoczesna fontanna na środku której ustawiono rzeźbę Neptuna. W centralnej części rynku wyeksponowano archeologiczne odkrycia. Są to fundamenty wagi miejskiej oraz studnia. Pochodzą one najprawdopodobniej z XVII wieku. Na płycie rynku umiejscowiono także kopię pomnika Jana Nepomucena, którego oryginał mieści się w katedrze św. Mikołaja. Dookoła rynku stoją XVII i XVIII wieczne kamienice. Znajdujące się w nich podcienia dodają wyjątkowego uroku. Obecnie w kamienicach tych funkcjonuje sporo restauracji i barów. W sezonie letnim wystawiane są tu ogródki zewnętrzne, a na rynku odbywają się liczne imprezy artystyczne, koncerty muzyczne. W 2022 roku rynek stał się tłem dla wielu scen świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”. Rynek jest jednym z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc w Bielsku Białej. Kamera w Ostrowie z pięknym widokiem na plażę NOWOŚĆ OSTROWO - widok na plażę NOWOŚĆ Widok na żywo na panoramę Sromowców Niżnych i rzekę Dunajec Schronisko PTTK Trzy Korony Kamera Władysławowo na plażę, promenadę, aleję gwiazd, wejście nr 5 WŁADYSŁAWOWO - widok na plażę  Obrotowa kamera HD przy wejściu numer 5 na miejską plażę we Władysławowie. Niezwykle popularne i tętniące życiem miasto Władysławowo leży w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Miejscowość jak i cała gmina Władysławowo słynie z tutejszych pięknych i szerokich plaż (ponad 20 kilometrów), a za sprawą często wietrznej zatoki posiada bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Popularnością nie grzeszy także promenada, gdzie swoje miejsce odnalazła kultowa Aleja Gwiazd Sportu oraz odsłonięty w 2014 roku pomnik „Korona Himalajów” na cześć zdobytych ośmiotysięczników przez polskich alpinistów. Dla wymagających całej palety atrakcji wczasowiczów, Władysławowo to idealny i uniwersalny cel wakacyjnych podróży. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Podziwiaj przepiękne wschody i zachody słońca nad Bałtykiem. Zaplanuj z nami swój urlop nad Bałtykiem. Kamera z Kasprowego Wierchu na czteroosobową kolejkę krzesełkową. KASPROWY Wierch Live Widok na centrum Karpacza, kawiarnie, sklepy, restauracje i deptak. Karpacz - widok na deptak Widok na plażę wschodnią w Darłówku DARŁOWO - widok na plażę wschodnią  Kamera obrotowa live z widokiem na plażę wschodnią w Darłówku, Darłowo, urokliwa nadmorska miejscowość, położona na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki i rekreacji. Ta malownicza miejscowość oferuje nie tylko piękne malownicze plaże i morskie krajobrazy, ale także bogate dziedzictwo historyczne i wiele atrakcji dla całej rodziny. Wspaniałe plaże, które rozciągają się na długim odcinku brzegu Bałtyku. Piasek złocisty jak sól, delikatne fale uderzające o brzeg, to idealne miejsce na relaks, kąpiele morskie i słoneczne. Możesz spróbować swoich sił w surfingu, windsurfingu lub kiteboardingu, bawiąc się na falach i czerpiąc radość z aktywności na wodzie.Wędrując promenadą nadmorską, odkryjesz wiele uroczych kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Tuż obok plaży znajduje się Darłowski Port, który jest nie tylko miejscem cumowania statków, ale także centrum rozrywki. Możesz wybrać się na rejs po morzu lub spróbować swoich sił w wędkowaniu.Darłowo ma również bogate dziedzictwo historyczne. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Książąt Pomorskich, który stanowi nieodłączną część krajobrazu miasta. Ten gotycki zamek pochodzi z XIII wieku i odgrywał ważną rolę w historii regionu. Dziś można go zwiedzać i poznać fascynującą historię, a także podziwiać piękne widoki z murów zamkowych.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów