BOCIANY– Jak długo żyją bociany? Czym się żywią i gdzie gniazdują?

  

Co jedzą bociany?

Podstawą diety bociana są głównie gryzonie, owady, dżdżownice, ryby, młode ptaki lub jaja ptaków oraz małe ssaki. Zdarza się, że zjadają również żaby (uznawane za typowy pokarm bocianów) ale tylko wtedy kiedy nie są w stanie znaleźć nic bardziej kalorycznego). Dieta bocianów różni się nieco w zależności od pory roku i dostępności pożywienia na danym terenie.


źródło: zdjęcie z kamery archiwum

Jak długo żyją bociany?

To zależy. Średnia długość życia bocianów to około 9-10 lat co w gatunku ptaków jest sporym osiągnięciem. Trzeba jednak pamiętać, że średnią wylicza się na podstawie obserwacji wszystkich zaobrączkowanych osobników. Sporo z nich ginie w pierwszych latach tuż po wylocie z gniazda. Zdarzały się osobniki, które dożywały nawet 29 lat.


źródło: zdjęcie z kamery archiwum

Gdzie gniazdują bociany?

Bocian buduje swoje gniazda na obszarach głównie rolniczych w bliskości terenów podmokłych, niedaleko ludzkich siedlisk. Średnica bocianiego gniazda ma od 1 do 2 metrów. Głównie składa się z patyków i gałęzi a w centralnej niecce znajduje się więcej perzu, słomy i drobniejszych elementów. Budową lub rozbudową gniazda zajmuje się głównie samiec, który dostarcza materiał. Dzieje się to przed lęgiem jak i w trakcie wysiadywania jaj. Najwięcej bocianów przylatuje do nas od końca marca do 10 kwietnia.

Kiedy wykluwają się młode bociany? 

Zazwyczaj pierwsze maluchy wykluwają się po 20 maja. Ma to związek z okresem inkubacji (około 33-34 dni) i czasem kiedy jajo zostało złożone. Pierwsze jajko pojawia się średnio w okresie 30 kwietnia i co dwa dni powinno pojawiać się kolejne, gdyż zazwyczaj właśnie w takich cyklach samica znosi jaja. Bocianie pary odbywają tylko jeden lęg, gdyż cykl od okresu rozrodczego, wychowanie potomstwa aż po czas, kiedy będzie ono samodzielnie, trwa około 100 dni.


źródło: zdjęcie z kamery archiwum

Młode bociany już po 60 - 65 dniach wylatują z gniazda. Najczęściej dzieje się to końcem lipca lub początkiem sierpnia.  

Chroniony prawem Bocian Czarny 

Ten niezwykły gatunek ptaka z rodziny bocianowatych chroniony jest prawem międzynarodowym. Wokół jego gniazd, tworzy się strefy ochronne w promieniu do 100 metrów. W Polsce bocian czarny występuje na całym obszarze kraju, głównie na nizinach oraz w wyższych partiach gór. Żeruje na terenach podmokłych, bagnach oraz rzekach. Nie każdy wie, że dorosłe osobniki są prawie zupełnie nieme, więc usłyszenie nie klekotu, a raczej "kłapania" należy do rzadkości. Latają też trochę inaczej niż bociany białe, bo wykorzystują w większej mierze siłę swoich mięśni dzięki czemu, mogą pokonywać dłuższe odległości. Ostatnio nasze kamery nagrały tego niezwykłego i rzadko spotykanego drapieżnika.

źródło: archiwum webcamera.pl


Mądrości ludowe przesądy i wróżby dotyczące bocianów

Bociany w Polsce darzone są ogromną sympatią i traktowane jako jeden z symboli kraju. Jest to gatunek objęty całkowitą ochroną. Bocian biały jest głęboko zakorzeniony w tradycji, kulturze i wierzeniach od najdawniejszych czasów, bo zapewne każdy z nas choć raz usłyszał, że dzieci przynosi bocian właśnie. Ptak ten jest również symbolem dobrobytu, płodności oraz szczęścia. Mieszkańcy wsi wieżą, że ile piskląt w gnieździe taki będzie rok. I przykładowo kiedy w gnieździe jest do 2 młodych, rok będzie suchy i nieurodzajny. Natomiast kiedy w gnieździe jest 3 do 4 młodych mieszkańcy wróżą dobry i urodzajny rok dla rolników.Symbolem nadchodzącej wiosny jest oczywiście bocian. Widok bociana w locie symbolizuje dobry i pracowity rok. Natomiast pecha może przynieść widok bociana czyszczącego swoje piórka. Kłótnie zwiastuje dźwięk klekoczącego ptaka a krążący bocian nad domem zwiastuje narodziny dziecka. 

A Wy już widzieliście bociana tej wiosny?


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów