BOCIANY– Jak długo żyją bociany? Czym się żywią i gdzie gniazdują?

  

Co jedzą bociany?

Podstawą diety bociana są głównie gryzonie, owady, dżdżownice, ryby, młode ptaki lub jaja ptaków oraz małe ssaki. Zdarza się, że zjadają również żaby (uznawane za typowy pokarm bocianów) ale tylko wtedy kiedy nie są w stanie znaleźć nic bardziej kalorycznego). Dieta bocianów różni się nieco w zależności od pory roku i dostępności pożywienia na danym terenie.


źródło: zdjęcie z kamery archiwum

Jak długo żyją bociany?

To zależy. Średnia długość życia bocianów to około 9-10 lat co w gatunku ptaków jest sporym osiągnięciem. Trzeba jednak pamiętać, że średnią wylicza się na podstawie obserwacji wszystkich zaobrączkowanych osobników. Sporo z nich ginie w pierwszych latach tuż po wylocie z gniazda. Zdarzały się osobniki, które dożywały nawet 29 lat.


źródło: zdjęcie z kamery archiwum

Gdzie gniazdują bociany?

Bocian buduje swoje gniazda na obszarach głównie rolniczych w bliskości terenów podmokłych, niedaleko ludzkich siedlisk. Średnica bocianiego gniazda ma od 1 do 2 metrów. Głównie składa się z patyków i gałęzi a w centralnej niecce znajduje się więcej perzu, słomy i drobniejszych elementów. Budową lub rozbudową gniazda zajmuje się głównie samiec, który dostarcza materiał. Dzieje się to przed lęgiem jak i w trakcie wysiadywania jaj. Najwięcej bocianów przylatuje do nas od końca marca do 10 kwietnia.

Kiedy wykluwają się młode bociany? 

Zazwyczaj pierwsze maluchy wykluwają się po 20 maja. Ma to związek z okresem inkubacji (około 33-34 dni) i czasem kiedy jajo zostało złożone. Pierwsze jajko pojawia się średnio w okresie 30 kwietnia i co dwa dni powinno pojawiać się kolejne, gdyż zazwyczaj właśnie w takich cyklach samica znosi jaja. Bocianie pary odbywają tylko jeden lęg, gdyż cykl od okresu rozrodczego, wychowanie potomstwa aż po czas, kiedy będzie ono samodzielnie, trwa około 100 dni.


źródło: zdjęcie z kamery archiwum

Młode bociany już po 60 - 65 dniach wylatują z gniazda. Najczęściej dzieje się to końcem lipca lub początkiem sierpnia.  

Chroniony prawem Bocian Czarny 

Ten niezwykły gatunek ptaka z rodziny bocianowatych chroniony jest prawem międzynarodowym. Wokół jego gniazd, tworzy się strefy ochronne w promieniu do 100 metrów. W Polsce bocian czarny występuje na całym obszarze kraju, głównie na nizinach oraz w wyższych partiach gór. Żeruje na terenach podmokłych, bagnach oraz rzekach. Nie każdy wie, że dorosłe osobniki są prawie zupełnie nieme, więc usłyszenie nie klekotu, a raczej "kłapania" należy do rzadkości. Latają też trochę inaczej niż bociany białe, bo wykorzystują w większej mierze siłę swoich mięśni dzięki czemu, mogą pokonywać dłuższe odległości. Ostatnio nasze kamery nagrały tego niezwykłego i rzadko spotykanego drapieżnika.

źródło: archiwum webcamera.pl


Mądrości ludowe przesądy i wróżby dotyczące bocianów

Bociany w Polsce darzone są ogromną sympatią i traktowane jako jeden z symboli kraju. Jest to gatunek objęty całkowitą ochroną. Bocian biały jest głęboko zakorzeniony w tradycji, kulturze i wierzeniach od najdawniejszych czasów, bo zapewne każdy z nas choć raz usłyszał, że dzieci przynosi bocian właśnie. Ptak ten jest również symbolem dobrobytu, płodności oraz szczęścia. Mieszkańcy wsi wieżą, że ile piskląt w gnieździe taki będzie rok. I przykładowo kiedy w gnieździe jest do 2 młodych, rok będzie suchy i nieurodzajny. Natomiast kiedy w gnieździe jest 3 do 4 młodych mieszkańcy wróżą dobry i urodzajny rok dla rolników.Symbolem nadchodzącej wiosny jest oczywiście bocian. Widok bociana w locie symbolizuje dobry i pracowity rok. Natomiast pecha może przynieść widok bociana czyszczącego swoje piórka. Kłótnie zwiastuje dźwięk klekoczącego ptaka a krążący bocian nad domem zwiastuje narodziny dziecka. 

A Wy już widzieliście bociana tej wiosny?


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów


exec time: 0.721931 ms