Gdzie na Święta? Najpiękniejsze jarmarki i szopki bożonarodzeniowe w Polsce i nie tylko 

  

Chyba większość z nas zgodzi się z tym, że okres Bożego Narodzenia to najpiękniejsza część roku. Wszystko pachnie miłością i wspomnieniami z dzieciństwa. Dużą rolę odgrywają tu świąteczne dekoracje i atrakcje przygotowywane przez gminy i miasta. Jedną z najwspanialszych tradycji związaną z Gwiazdką są bożonarodzeniowe jarmarki. Gdzie wybrać się, by zobaczyć te najpiękniejsze?




Podróże dookoła świąt

Na początku warto wspomnieć o kraju, który chyba najmocniej kojarzy się z tradycją bożonarodzeniowych jarmarków i szopek. W Niemczech, bo o nich mowa, co roku odbywają się największe i najpiękniejsze targi świąteczne. By poczuć ich zapach i atmosferę warto wybrać się do Berlina, nazywanego europejską stolicą jarmarków lub do Bawarii — świątecznego serca Niemiec.

Wrocław – święta z krasnalami

To piękne miasto na Dolnym Śląsku może pochwalić się największym bożonarodzeniowym jarmarkiem w Polsce. Świąteczne stoiska, ozdoby i atrakcje zajmują tam cały rynek i kilka najbliższych ulic. Oprócz pysznego jedzenia i wyrobów rękodzielniczych, na turystów czeka także wiele niespodzianek. W Bajkowym Lasku można podziwiać teatrzykowe scenki z dziecięcych historyjek. Ogrom zabawy dla dzieci i dorosłych dostarczy także zimowy labirynt. Drewniany domek z tarasem pozwoli spojrzeć na całą tę magiczną scenerię z góry. Nad wszystkim pieczę sprawują krasnale – symbol miasta.

Kraków – siła tradycji

Krakowskie zwyczaje związane ze świętami rozsławione są nie tylko w Polsce. Turyści z całego świata przybywają, by podziwiać m.in. słynne szopki krakowskie. Tradycja ich tworzenia sięga średniowiecza i jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W królewskim mieście celebrowane są też inne tradycje jak chociażby Małopolski Korowód Kolędniczy czy pisanie listów do nieba. Na jarmarku można posmakować też staropolskich specjałów oraz kupić piękne rękodzieła, np. malowane bombki.



Gdańsk – historia i nowoczesność

Na drugim krańcu Polski można wziąć udział w bożonarodzeniowym jarmarku, który łączy tradycję z nowoczesnymi rozrywkami. Na starym mieście w Gdańsku (oprócz drewnianych domków z jedzeniem i ozdobami) turyści mogą skorzystać z kilku zaskakujących atrakcji np. przejechać się wspaniałą, świąteczną karuzelą. Na odważniejszych czeka podświetlane koło widokowe AmberSky, o wysokości 50 metrów. Z kolei, dla najmłodszych przewidziane jest spotkanie ze świętym Mikołajem, a największą nowinką technologiczną będzie symulator lotu sań.

Poznań – zabawa to podstawa

Stolica wielkopolski również stawia na rozrywkę. Tradycyjnemu jarmarkowi będą towarzyszyć liczne występy i wydarzenia jak chociażby Świąteczne Silent Disco. Głównym punktem programu jest Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, odbywający się w Poznaniu od 2006 roku. Zmagania lodowych artystów można podziwiać, popijając grzaniec lub gorącą czekoladę.

Warszawa – filmowa sceneria

Na czas Bożego Narodzenia, stolica Polski zamieni się w plan świątecznego filmu. Na Starym Rynku pojawi się jarmark, którego główną atrakcją będzie lodowisko. Dzieci ucieszą się też z domku świętego Mikołaja. Świąteczną atmosferę doskonale uzupełnią zapierające dech w piersiach lampki i neony.



Toruń – smak świąt

Nie ma chyba ciasta, które bardziej kojarzyłoby się ze świętami, niż piernik. Polską stolicą tego przysmaku niezaprzeczalnie jest Toruń. Na tutejszym jarmarku każdy może skorzystać z okazji i wziąć udział w kulinarnych warsztatach, przygotowując, podczas których przygotowuje swój własny piernik. Ślinka pocieknie Ci też na widok tradycyjnych pierogów i innych przysmaków. W świąteczny klimat wprowadzi nas unoszący się wszędzie zapach goździków, cynamonu i pomarańczy.

Jak widzisz, jeśli chodzi o jarmarki bożonarodzeniowe, wybór w naszym kraju jest naprawdę szeroki. Niezależnie od tego, do którego miasta się wybierzesz, na pewno nie pożałujesz. Na każdym z nich znajdziesz nie tylko liczne atrakcje, rękodzieła, pyszne smakołyki, ale również wyjątkowy, magiczny, świąteczny klimat.



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów