TOP 5
Waszych ulubionych kamer
źródło: schutterstock
O czym przeczytasz:
Już od XV wieku przybywali tu poszukiwacze szlachetnych kruszców i kamieni. Następnie 200 lat później zajęcie znaleźli tu przewodnicy górscy i tragarze, którzy to bogatych kupców lektykami wywozili na szczyt kaplicy na Śnieżce. Tak oto Karpacz zyskiwał na popularności, aby obecnie stać się jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Polsce.
Karpacz położony jest w Sudetach zachodnich w dolinie rzeki Łomnicy w województwie dolnośląskim w powiecie karkonoskim.
Jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Utworzony w 1959 roku a 1 stycznia 2016 roku powiększony o 371 ha. W sumie jego powierzchnia całkowita wynosi 5951 ha. Park Narodowy położony jest w województwie dolnośląskim przy granicy z Republiką Czeską i na terenie gmin: Szklarska Poręba, Piechowice, Jelenia Góra, Podgórzyn, Karpacz i Kowary. Największą część 70% parku stanowią lasy, pozostała część to ekosystemy nieleśne, lądowe i wodne.
Karpacz co roku przyciąga tłumy turystów. Miejsce tętniące życiem latem i zimą. Na popularność Karpacza wpływa przede wszystkim lokalizacja, walory przyrodnicze i wiele okolicznych zabytków. Na deptaku w Karpaczu spotkamy całe rodziny i grupy przyjaciół, znajomych, którzy kochają górskie klimaty. Latem można wspiąć się górskimi szlakami z Karpacza na Śnieżkę a zimą, uprawiać sporty zimowe. Jest w czym wybierać?
zdjęcie: widok z kamery
karpacz.webcamera.pl
Każdy turysta pierwsze kroki powinien skierować do Muzeum Karkonoskich Tajemnic, gdzie znajdziemy szkielet Ducha Gór. Poznasz legendy i historię które wyrosły z karkonoskiej ziemi.
A dla fascynatów sportów zimowych, ciekawym miejscem będzie odwiedzenie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Na uwagę zasługuje również budynek Kościoła Wang, który został wzniesiony na wzór skandynawskiego budownictwa sakralnego. Kościół zbudowano na wzór łodzi Wikingów, bez użycia gwoździ a za pomocą kołków i zaciosów.
Obowiązkowym punktem każdej wycieczki latem, w najwyższym paśmie Sudetów, będą Karkonosze. Fani wspinaczek górskich będą zachwyceni wspaniałymi widokami oraz bogatą w tym regionie przyrodą.
Prócz wyciągów narciarskich w Karkonoszach, polecamy odwiedzić z dziećmi lodowisko, centrum skiturowe, górki saneczkowe czy tory snowtubingowe. Zimą pojeździmy też na skuterach.
Druga co do wielkości baza narciarska po stronie Karkonoszy mieści się po Polskiej stronie w Karpaczu. W okolicy skorzystamy z kilkunastu wyciągów orczykowych, jednak największy kompleks narciarski mieści się w Karkonoskim Parku Narodowym - na Kopie. Górna stacja kolejki 1340 m. n. p. m. jest najwyżej położonym terenem narciarskim w Sudetach Zachodnich. Świetne warunki do zjeżdżania znajdą tu narciarze jak i snowboardziści.
źródło: widok z Kopy na Śnieżkę, archiwalne ujęcie z kamery
Fani białego szaleństwa mogą skorzystać tu z sześciu wyciągów orczykowych i dwóch krzesełkowych. Nartostrady mają różny stopień trudności od najłatwiejszych, przeznaczonych dla dzieci po te najtrudniejsze-czarne. Wszystkie są sztucznie naśnieżane. Na terenie kompleksu działają co ciekawe, 3 stację GOPR oraz 2 schroniska PTTK.
Ośrodek narciarski Biały Jar, jako jedyny w Sudetach posiada kanapy z osłonami, które chronią od wiatru oraz opadów śniegu. Stacja posiada 3 trasy o różnym poziomie trudności. Trasa niebieska o długości 1100 metrów, oraz dwie czerwone, 800 i 600 metrów. Szerokie trasy zjazdowe są sztucznie naśnieżane i oświetlone, tak aby każdy narciarz i snowboardzista cieszył się aktywnym wypoczynkiem od świtu do nocy.
Szklarska Poręba to największy kurort narciarski w polskich Karkonoszach. Najpopularniejszym kompleksem w jego obrębie jest Ski Arena na Szrenicy. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest ponad 9 km tras, od niebieskiej po czarne.
Warunki do uprawiania sportów zimowych w rejonie Karkonoszy przypominają nieco
alpejskie. Gdy chwyci mróz a zima jest długa, śnieg na północnych stokach gór utrzymuje się tu aż do
wczesnej wiosny. Wszystkie nartostrady są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Trasy przeznaczone są dla
początkujących jak i profesjonalnych narciarzy. Nartostrady dostępne są także wieczorami w ramach jazdy nocnej od 18:00 do 22:00.
Nieopodal Polany Jakuszyckiej, gdzie zimą można spróbować swoich sił na nartach biegowych, znajduje się wyciąg narciarski Babiniec. Trasa w tym miejscu ma 540 metrów i jest oświetlona, więc można szusować również w nocy.
Na wszystkich stokach regionu działają restauracje, bary, grill bary umiejscowione nieopodal wyciągów lub na górnych stacjach kolejek górskich, oferując nie tylko smaczne i regionalne potrawy, ale też piękne panoramiczne krajobrazy.
Waszych ulubionych kamer