KARPACZ - stolica zimowej turystyki sportowej?

  

KARPACZ - stolica zimowej turystyki sportowej?

NARTY W KARPACZU - Kamery na stokach w Karpaczu

źródło: schutterstock


O  czym przeczytasz:



Gdzie leży Karpacz?

Już od XV wieku przybywali tu poszukiwacze szlachetnych kruszców i kamieni. Następnie 200 lat później zajęcie znaleźli tu przewodnicy górscy i tragarze, którzy to bogatych kupców lektykami wywozili na szczyt kaplicy na Śnieżce. Tak oto Karpacz zyskiwał na popularności, aby obecnie stać się jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Polsce. 

Karpacz położony jest w Sudetach zachodnich w dolinie rzeki Łomnicy w województwie dolnośląskim w powiecie karkonoskim. 


KARKONOSKI PARK NARODOWY 

Jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce. Utworzony w 1959 roku a 1 stycznia 2016 roku powiększony o 371 ha. W sumie jego powierzchnia całkowita wynosi 5951 ha. Park Narodowy położony jest w województwie dolnośląskim przy granicy z Republiką Czeską i na terenie gmin: Szklarska Poręba, Piechowice, Jelenia Góra, Podgórzyn, Karpacz i Kowary. Największą część 70% parku stanowią lasy, pozostała część to ekosystemy nieleśne, lądowe i wodne. 

Jeszcze przed pandemią w 2019 roku, Karkonoski Park Narodowy odwiedziło ponad 700 tysięcy turystów. 


Co należy zwiedzić w Karpaczu?

Karpacz co roku przyciąga tłumy turystów. Miejsce tętniące życiem latem i zimą. Na popularność Karpacza wpływa przede wszystkim lokalizacja, walory przyrodnicze i wiele okolicznych zabytków. Na deptaku w Karpaczu spotkamy całe rodziny i grupy przyjaciół, znajomych, którzy kochają górskie klimaty. Latem można wspiąć się górskimi szlakami z Karpacza na Śnieżkę a zimą, uprawiać sporty zimowe. Jest w czym wybierać? 

Co należy zwiedzić w Karpaczu?zdjęcie: widok z kamery karpacz.webcamera.pl

Każdy turysta pierwsze kroki powinien skierować do Muzeum Karkonoskich Tajemnic, gdzie znajdziemy szkielet Ducha Gór. Poznasz legendy i historię które wyrosły z karkonoskiej ziemi. 

A dla fascynatów sportów zimowych, ciekawym miejscem będzie odwiedzenie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Na uwagę zasługuje również budynek Kościoła Wang, który został wzniesiony na wzór skandynawskiego budownictwa sakralnego. Kościół zbudowano na wzór łodzi Wikingów, bez użycia gwoździ a za pomocą kołków i zaciosów. 

KARKONOSZE LATEM 

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki latem, w najwyższym paśmie Sudetów, będą Karkonosze. Fani wspinaczek górskich będą zachwyceni wspaniałymi widokami oraz bogatą w tym regionie przyrodą. 


Zimowe atrakcje turystyczne Karkonoszy

Prócz wyciągów narciarskich w Karkonoszach, polecamy odwiedzić z dziećmi lodowisko, centrum skiturowe, górki saneczkowe czy tory snowtubingowe. Zimą pojeździmy też na skuterach. 


NARTY W KARPACZU 

Druga co do wielkości baza narciarska po stronie Karkonoszy mieści się po Polskiej stronie w Karpaczu. W okolicy skorzystamy z kilkunastu wyciągów orczykowych, jednak największy kompleks narciarski mieści się w Karkonoskim Parku Narodowym - na Kopie. Górna stacja kolejki 1340 m. n. p. m. jest najwyżej położonym terenem narciarskim w Sudetach Zachodnich. Świetne warunki do zjeżdżania znajdą tu narciarze jak i snowboardziści. 

Zimowe atrakcje turystyczne Karkonoszyźródło: widok z Kopy na Śnieżkę, archiwalne ujęcie z kamery 

Fani białego szaleństwa mogą skorzystać tu z sześciu wyciągów orczykowych i dwóch krzesełkowych. Nartostrady mają różny stopień trudności od najłatwiejszych, przeznaczonych dla dzieci po te najtrudniejsze-czarne. Wszystkie są sztucznie naśnieżane. Na terenie kompleksu działają co ciekawe, 3 stację GOPR oraz 2 schroniska PTTK. 

Stacja narciarska Winterpol - Biały Jar

Ośrodek narciarski Biały Jar, jako jedyny w Sudetach posiada kanapy z osłonami, które chronią od wiatru oraz opadów śniegu. Stacja posiada 3 trasy o różnym poziomie trudności. Trasa niebieska o długości 1100 metrów, oraz dwie czerwone, 800 i 600 metrów. Szerokie trasy zjazdowe są sztucznie naśnieżane i oświetlone, tak aby każdy narciarz i snowboardzista cieszył się aktywnym wypoczynkiem od świtu do nocy. 



źródło: archiwalne ujęcie z kamery na stok w Białym Jarze Winterpol w Karpaczu z 2019 roku. 


CENTRUM REKREACJI I SPORTU KOLOROWA W KARPACZU

Centrum rekreacji i sportu Kolorowa posiada dwa tory znajdujące się w samym centrum Karpacza. Alpine Coaster - całoroczny tor alpejski, letni tor saneczkowy - rynna zjazdowa. 

Pojazdy skonstruowano tak, aby nawet dwie osoby dorosłe mogły cieszyć się jazdą na jednych sankach. Maksymalna waga łączna dwóch osób nie może przekraczać 170 kilogramów.

Konstrukcja toru umożliwia jazdę w każdych warunkach, zarówno latem i zimą. Saneczki wyposażone są w pasy bezpieczeństwa zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci.


WYCIĄG ORCZYKOWY MACIUŚ W KARPACZU

Miejsce dedykowane przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy czy snowboardzistów. Wyciąg orczykowy Maciuś w Karpaczu o długości 203 m i profesjonalnie przygotowana trasa zapraszają.


NARTY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE 

Szklarska Poręba to największy kurort narciarski w polskich Karkonoszach. Najpopularniejszym kompleksem w jego obrębie jest Ski Arena na Szrenicy. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest ponad 9 km tras, od niebieskiej po czarne.


Najpopularniejszym kompleksem w jego obrębie jest Ski Arena na Szrenicy.zdjęcie: archiwum webcamera

Warunki do uprawiania sportów zimowych w rejonie Karkonoszy przypominają nieco alpejskie. Gdy chwyci mróz a zima jest długa, śnieg na północnych stokach gór utrzymuje się tu aż do wczesnej wiosny. Wszystkie nartostrady są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Trasy przeznaczone są dla początkujących jak i profesjonalnych narciarzy. Nartostrady dostępne są także wieczorami w ramach jazdy nocnej od 18:00 do 22:00.


Nieopodal Polany Jakuszyckiej, gdzie zimą można spróbować swoich sił na nartach biegowych, znajduje się wyciąg narciarski Babiniec. Trasa w tym miejscu ma 540 metrów i jest oświetlona, więc można szusować również w nocy. 



SZYBKO SMACZNIE I NA WYNOS 

Na wszystkich stokach regionu działają restauracje, bary, grill bary umiejscowione nieopodal wyciągów lub na górnych stacjach kolejek górskich, oferując nie tylko smaczne i regionalne potrawy, ale też piękne panoramiczne krajobrazy. 




Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów