Zamek w Malborku - Największa ceglana twierdza w średniowiecznej Europie.

  

ZAMEK W MALBORKU


O czym dowiesz się z tego artykułu:


ZAMEK W MALBORKU - NAJWIĘKSZA CEGLANA TWIERDZA W ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPIE

Ta twierdza to symbol i potęga jednego z najbogatszych w tamtych czasach i najlepiej zorganizowanych państw oraz siedziba Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. 

Największa ceglana twierdza w średniowiecznej Europie

źródło: archiwum redakcji Webcamera.pl Ujęcie z kamery na Zamek w Malborku 


Budowę największego gotyckiego zamku w Europie rozpoczęto w 1274 roku z inicjatywy Her­man­na Scho­en­ber­ga i mi­strza kra­jo­we­go Te­odo­ry­ka Ga­tirs­le­be. Nie bez przyczyny wybrano miejsce z natury obronne, mieszczące się na podmokłych żuławskich bagnach i otoczone z trzech stron wodami Nogatu.

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego przybył tu aż z Wenecji. Od teraz miejsce to miało być siedzibą mistrza krajowego Prus - Zygfryda Von Feuchtwangena. Do ucieczki z Wenecji na północ Wielki Mistrz, był zmuszony w obawie przed prześladowaniami jakich doznawali templariusze. 

Musicie wiedzieć, że w tamtym czasie funkcjonowały trzy zakony krzyżackie, czyli inaczej korporacje religijne. Byli to, Rycerze Świątyni (templariusze), Szpital Świętego Jana (joannici) oraz Szpital Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (krzyżacy). Wszystkie trzy frakcje miały istotny wpływ na politykę tamtych czasów a najsłynniejszym zakonem do dziś pozostali templariusze, za sprawą licznych legend. 


Zamek w Malborku miał być od teraz siedzibą zakonu, a Krzyżacy mieli zmienić ten budynek w prawdziwe cudo średniowiecznej architektury.


Najpierw wzniesiono skrzydło północne zwane później zamkiem wysokim, następnie zachodnie skrzydło zamku i wieżę sanitarną. W końcu wybudowano mur obronny otaczający klasztor i pełniący funkcję nekropolii dla braci zakonnych. Na północ zaś od zamku wysokiego postawiono gospodarcze przedzamcze, które z czasem przekształcono z zamek średni. 



WIELOLETNIE PRACE KONSERWATORSKIE NA ZAMKU

Zamek w Malborku nigdy nie został zdobyty przez Polaków. Podbić fortecę próbował książę Władysław Jagiełło po wygranej w bitwie pod Grunwaldem 1410 roku, jednak po wielu nieudanych próbach w końcu zrezygnował.

Jakiś czas później, zamek został dosłownie kupiony za 190 tysięcy florenów (tj. 660 kg złota) przez Kazimierza Jagiellończyka, syna Jagiełły. Stało się tak, ponieważ dowódca krzyżackich najemników posiadał zamek w zastawie, gdyż zakon zalegał mu z zapłatą należnego żołdu. Od tego czasu, aż do roku 1772, zamek stanowił siedzibę polskich królów.

Niestety, działania II wojny światowej obróciły w ruiny tą średniowieczną twierdzę. Zniszczenia były ogromne, a zakres prac konserwatorskich olbrzymi. Rekonstrukcja zamku rozpoczęła się od 1947 roku. Zamek średni, zamek wysoki są już w zasadzie w całości po odbudowie. Właśnie te nieprzerwane prace odbudowujące zamek, były jednym z głównych argumentów wpisania zamku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naukowego UNESCO i jak zaznaczono – zamek jest pomnikiem myśli konserwatorskiej. 


Zamek w Malborku nigdy nie został zdobyty przez Polaków.

 źródło: screen z kamery na Zamek w Malborku 


KOLEKCJE BURSZTYNU W MUZEUM ZAMKOWYM W MALBORKU

Kolekcję bursztynu zaczęto gromadzić po tym jak otworzono w 1961 roku muzeum, a następnie wystawę " Dzieję Bursztynu" w 1965 roku. Tradycyjne obróbki bursztynu na naszych ziemiach, sięgają czasów epoki kamienia.

Niestety, do dziś zachowały się nieliczne egzemplarze tego niezwykle kruchego tworzywa jakim jest bursztyn. Aby pokazać dzieje obróbki tego tworzywa od czasów starożytnych, Muzeum w Malborku zmuszone było do zakupu tego kruszcu w Paryskim antykwariacie od wielkiego znawcy sztuki, Franciszka Studzińskiego. Najcenniejsze eksponaty pochodzą też z dawnych zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pierwszym eksponatem wpisanym do ksiąg Muzeum w Malborku, był sznur korali z nieprzeźroczystego słomkowego surowca, zakupiony w Gdańskiej DESIE przy ulicy Długiej. Sporo eksponatów w pierwszych latach tworzenia kolekcji pochodziło z wytwórni wyrobów bursztynowych we Wrzeszczu. 

Dziś kolekcja bursztynu jest jedną największych i najciekawszych na świecie. Towarzyszy jej wystawa czasowa, ze współczesnymi dziełami z bursztynu. Od kilku lat organizowane są tu cyklicznie, głównie jesienią, wystawy czasowe poświęcone dziejom zamku z różnych okresów historycznych. 


Dziś kolekcja bursztynu jest jedną z największych i najciekawszych na świecie.

źródło: screen z kamery 4K na Zamek w Malborku



MALBORK W PRUSACH KRÓLEWSKICH - WYSTAWA

Od 19 września 2021 roku w związku z jubileuszem, 60 lat Muzeum w Malborku, ruszy wystawa pt. „Królestwa bronię dobytym mieczem i osłaniam skrzydłami. Malbork w Prusach Królewskich”. Wystawa opowiadać będzie o tzw. okresie polskim w dziejach zamku malborskiego i Malborka. Mówimy tu o okresie od triumfalnego przejęcia (zakupu) zamku przez króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Kazimierza IV Jagiellończyka w 1457 roku, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. 


ZAMEK W MALBORKU - OBOWIĄZKOWY PUNKT NA MAPIE TURYSTYCZNYCH ATRAKCJI POLSKI

Zamek w Malborku co roku odwiedzają rzesze turystów. Z roku na rok zwiedzających Muzeum zamkowe w Malborku jest coraz więcej. Rok 2019 pod względem odwiedzających zamek był rekordowy, twierdzę odwiedziło ponad 800 tysięcy osób.

Pomimo limitów i ograniczeń wprowadzonych w ostatnim czasie ze względu na pandemię, całość biletów została sprzedana. Tym niemniej mimo ograniczeń mających zapewnić bezpieczeństwo turystom, dziennie zamek odwiedza ok 3 do 4 tysięcy gości. 


Artykuł powstał przy współpracy z  https://wawanet.pl/


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów