4 zasady - jak uniknąć kontuzji na stoku? Bezpieczeństwo na stoku

  

Zima w tym roku dość wcześnie dała znać o sobie. Intensywne opady śniegu na początku grudnia sprawiły, że część stoków otworzyła się szybciej niż zazwyczaj. I Polacy tłumnie ruszyli na narty

Jest pewien procent amatorów białego szaleństwa, który przygodę z nartami traktuje dosłownie. Tu nasuwa się analogia do kierowców. Tak, jak tzw. niedzielni kierowcy na drodze stanowią zagrożenie dla siebie i innych, tak również postępują i niektórzy narciarze i snowboardziści, których umiejętności nie dorównują ambicjom i skłonności do ryzyka. 


zdjęcie z kamery na Zbójnicką Kopę w Szczyrk Mountain Resort


Większość wypadków na stoku spowodowana jest nadmierną prędkością, a także jej niedostosowaniem do poziomu umiejętności oraz ilości zjeżdżających osób. To jednak nie jedyne przyczyny sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Jakich zasad należy bezwarunkowo przestrzegać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym?


Zasada nr 1. Dopasujmy sprzęt narciarski czy snowboardowy 

Dopasowanie sprzętu, który będzie nam służył na stoku to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i zdrowia naszego oraz innych miłośników białego szaleństwa. Wybierając poszczególne elementy narciarskiej garderoby, powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych zasadach, a w razie możliwości skorzystać z pomocy profesjonalisty (zwłaszcza, jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę ze sportami zimowymi). 

Narty i deska 

Wybór długości nart powinien być uzależniony od naszych umiejętności narciarskich. Optymalnym rozwiązaniem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze stokiem są narty ok. 15 cm krótsze niż wzrost początkującego narciarza. Uniwersalnym rozwiązaniem są narty sięgające do podbródka, ponieważ zapewniają mniejszy promień skrętu i mniejsze ryzyko upadku.



Wiązania do nart 

Zdecydowana większość producentów nart proponuje swoje rozwiązania, jednak o doradztwo w wyborze wiązań warto poprosić profesjonalnego pracownika serwisu. Pomoże nam on również ustawić tzw. siłę wypięcia wiązań – czyli parametr, który odpowiednio dopasowany może nas ochronić przed groźną kontuzją w przypadku upadku.

Buty narciarskie i snowbaordowe

Wyróżniamy trzy rodzaje butów narciarskich (w zależności od tzw. flex index – czyli twardości buta): miękkie, średnie i twarde. Pierwsze z nich dedykowane są zwłaszcza początkującym osobom, ponieważ uniemożliwią uzyskanie bardzo dużych prędkości, dzięki temu dają większą kontrolę nad jazdą i zmniejszają ryzyko niepożądanych kontuzji. Im wyższe umiejętności jazdy na nartach, tym większe „usprawiedliwienie” dla używania twardszych butów.


ujęcie na wyciąg krzesełkowy i trasy w Beskid Sport Arena w Szczyrku 

Kijki

To niezbędny element podczas zimowych szaleństw na stokach narciarskich. Powinniśmy jednak odpowiednio dobrać ich długość. Jak to zrobić? Przy wyborze należy odwrócić kijek (tak, aby rączka dotykała ziemi), chwycić pod talerzykiem, a następnie sprawdzić, jaki kąt tworzą nasze ramię i przedramię – kąt prosty oznacza, że wybraliśmy właściwe kijki.

Kask i gogle 

Nie tylko chronią naszą głowę przed urazami w razie upadku, ale także zabezpieczają nas przez chłodem i opadami śniegu. Kask powinien przylegać do naszej głowy (jednak nie powodować żadnych ucisków), a okulary pasować do kształtu kasku. Warto zakupić kask z prostym zapięciem oraz specjalnym paskiem pod brodą, który utrzymuje go na głowie.

Zasada nr 2. Cztery x R

1. Rozgrzewka

Nawet najlepiej dobrany sprzęt narciarski nie zapewni pełnego bezpieczeństwa na stoku. Dlatego przed intensywnym wysiłkiem fizycznym warto „poinformować” organizm o naszych planach, zapewniając mu właściwą rozgrzewkę.

Pozwala ona stopniowo aktywować poszczególne partie mięśni, przyzwyczajając je do wysiłku i minimalizując ryzyko wystąpienia urazu np. w wyniku upadku. Warto bowiem podkreślić, że rozgrzane mięśnie są o wiele bardziej elastyczne i rozciągliwe, a dzięki temu odporniejsze na same urazy, które mogą się przydarzyć w trakcie uprawiania sportu. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z rozgrzewki, warto poświęcić przynajmniej kwadrans, aby przygotować się do jazdy na nartach. Odpowiedni efekt możemy osiągnąć poprzez wykonanie prostych ćwiczeń, takich jak: krótki bieg w narciarskich butach, wymachy nóg, krążenia ramion, pajacyki, przysiady, krążenie bioder czy rozciąganie.

2. Regulamin

Przestrzeganie ustalonych zasad korzystania ze stoków narciarskich to gwarancja bezpieczeństwa i zapewnienia komfortu miłośnikom białego szaleństwa. Do kardynalnych reguł podczas korzystania z tras narciarskich należą: zakaz spożywania alkoholu, bezwzględne przestrzeganie znaków i komunikatów, utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych osób (minimalizując ryzyko wypadku w wyniku zderzenia) czy unikanie nieuzasadnionego zatrzymywania się podczas zjazdu.

3. Rozsądek

Zbytnia brawura podczas zjazdu (często niedopasowana do realnych umiejętności) to zwiększone ryzyko dla nas i dla innych miłośników białego szaleństwa. Dlatego wybierajmy trasy, które będę dostosowane do naszych możliwości. Zaczynając swoją przygodę z nartami nie bójmy się korzystać ze wsparcia profesjonalnych instruktorów.

4. Radość

Malowniczo położony stok, znajomości nawiązane na trasie, duża dawka fascynującej aktywności fizycznej to wystarczające powody, aby cieszyć się każdą chwilą spędzoną na stoku narciarskim.

Dekalog narciarza - Kodeks FIS

Wspominaliśmy już o regulaminie, mało kto jednak wie, że na stoku, podobnie jak i za kierownicą obowiązują zasady. Zwane są Dekalogiem Narciarza. Zostały opracowane przez Komitet Prawniczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Warto zatem przed udaniem się na stok z nimi zapoznać. 



Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów