Mój pierwszy raz zimą w górach. Check lista

  

Z nadejściem zimy pojawiają się wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się turyści pragnący wędrować po górach. Turystów można by podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ci, którzy nie mając żadnego górskiego doświadczenia, nie zdają sobie zupełnie sprawy z istnienia zimowych zagrożeń. Druga to turyści mniej lub bardziej doświadczeni, świadomi występujących zagrożeń, którzy wchodząc niżej czy wyżej na górskie szlaki, starają się w miarę swojej wiedzy i umiejętności wędrować po nich bezpiecznie. 


zdjęcie: schutterstock.com/


Ci pierwsi nie powinni w ogóle znaleźć się zimą w górach. Co roku dochodzi do wielu tragedii w górach, których można było uniknąć. Bezmyślne zachowanie pseudo turystów wciąż daje znać o sobie. 

Dlatego przed rozpoczęciem sezonu zimowego przygotowaliśmy check listę najpotrzebniejszych rzeczy, jak przygotować się do wyjścia na szlak. 

Przygotowanie i zaplanowanie wycieczki 

To zadanie powinniśmy wykonać już w miejscu zamieszkania. Przede wszystkim zadbać o kondycję, i to o wiele wcześniej niż dzień przed wyjazdem.  Zdecydowanie polecamy spacery, biegi, pływanie, jazdę na rowerze itp. Ważne, żeby się ruszać i być sprawnym. 

Po drugie, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiedni ubiór. Zimą w górach bywa bardzo zimno. I co najważniejsze, w wyższych partiach gór pogoda może być zmienna. Dlatego przed zimową wyprawą warto dokładnie przejrzeć szafy, ewentualnie udać się na zakupy. 



Odpowiednie ubranie to podstawa

- Bielizna termoaktywna - to ona bezpośrednio będzie chronić Twoje ciało przed utratą ciepła oraz zapewni Ci uczucie komfortu, transportując pot ze skóry i wydalając go na zewnątrz. Pamiętajmy o dopasowaniu rozmiaru do sylwetki. 

- Polar -  sprawia, że wędrowanie w chłodny dzień od razu jest przyjemniejsze. Polar zapewnia użytkownikowi wysoki komfort termiczny, a dodatkowo nie chłonie wilgoci. 

- Spodnie – Zapomnij o dżinsach, które nosisz na sobie zimą w mieście. Łatwo przemakają i nie zapewniają komfortu termicznego. Polecamy spodnie wykonane z softshellu. Zapewniają one przede wszystkim komfort termiczny, ochronę przed wiatrem oraz wodą. W przypadku ostrej zimy warto wybrać model, który jest podszyty cienkim polarem. 

Ujęcia z kamery z Kasprowego Wierchu - zima 2023r.

Ujęcia z kamery z Kasprowego Wierchu - zima 2023r. 


- Kurtka – Musi chronić przed wilgocią i zapewniać odpowiednią oddychalność.  Zimą sprawdzą się przede wszystkim tzw., hardshelle.  Materiał zastosowany do ich produkcji jest sztywniejszy niż w przypadku softshelli, a tym samym odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.

- Buty – jeden z najważniejszych elementów górskiej wędrówki. To absolutny „must have” każdego górskiego turysty. Stabilizują nogę na trudnej nawierzchni, zapobiegają ślizganiu się podeszwy w czasie opadów, a dodatkowo gwarantują wysoką przyczepność do podłoża.

Zimą najlepiej sprawdzi się model z wysoką cholewką – nie tylko zapewni użytkownikowi większy komfort termiczny, ale dodatkowo usztywni kostkę, minimalizując ryzyko kontuzji. Wybierz model wsparty membraną – dzięki temu wilgoć nie przedostanie się do środka, a właściwości oddychające pomogą przetransportować pot na zewnątrz.

- Dodatki - Mowa tu oczywiście o czapce, rękawiczkach i chuście. Nawet funkcjonalny kaptur, otwory na kciuk, czy wysoki kołnierz nie są w stanie zapewnić Ci takiego komfortu cieplnego, jak te dodatki. Warto wziąć ze sobą stuptuty (ochraniacze na nogi)  – jako dodatkowe zabezpieczenie naszych nóg przed śniegiem. 


Widok z kamery na trasy zjazdowe Szczyrk Mountain Resort - grudzień 2023r

Sami nie wychodzimy w góry

W góry nie powinniśmy chodzić samotnie. Dlatego ważne jest, by dobrać sobie odpowiednie towarzystwo. Najlepiej 2–4 osoby, które mają już górskie doświadczenie i jak mistrz ucznia wprowadzą nas w świat gór. Dobrze jest, jeśli osoby te, oprócz posiadania zalet towarzyskich, są co najmniej w podobnej jak my kondycji.

Zaplanuj trasę wędrówki

Kolejnym elementem jest planowanie wycieczek. Tu potrzebna jest mapa, przewodnik, górskie książki, konsultacje z tymi, którzy znają szlaki, którymi zamierzamy wędrować. Warto pamiętać o tym by zabrać ze sobą naładowany telefon plus ładowarkę. I zainstalować w nim aplikację RATUNEK – nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać na szlaku. 

W przypadku wyjść zimowych w góry, pamiętajmy o tym, że niektóre szlaki mogą być zamknięte. Szczegóły znajdziecie w Internecie. Wystarczy wejść na stronę lokalnego GOPR-u czy też wpisać nazwę miejsca do którego planujecie się udać – powinny pojawić się potrzebne informacje. 



Pamiętajmy o zmiennej pogodzie w górach

Gdy już znajdziemy się na miejscu, ewentualnie dziej przed wyprawą sprawdźmy aktualną pogodę. Przygotujmy się na zmienne warunki atmosferyczne. Udając się w Tatry, sprawdźmy informacje o zagrożeniach lawinowych. 


Ujęcie na kolej linową w Gryglówce - Zieleniec Sport Arena/ grudzień 2023r

Przed wyprawą w góry

Jeśli spełniliście wszystkie z powyższych wymogów bezpiecznego wyjścia w góry, to nie pozostaje Wam nic innego jak tylko spakować plecak. Nie zapomnijcie o  termosie z ciepłą herbatą, kalorycznej przekąsce, przeciwsłonecznych okularach (z odpowiednim filtrem). W miejscu zamieszkania zostawcie informację, gdzie idziecie, jakim szlakiem i kiedy zamierzacie powrócić.


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów