Nauka jazdy na nartach: jak bezpiecznie rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi?

  

Szusowanie po stoku to świetna przygoda i sposób na zachowanie formy zimową porą, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie może skończyć się złamaniem kończyny, a nawet wizytą w szpitalu. Jak bezpiecznie nauczyć się jeździć na nartach? Oto krótki przewodnik dla początkujących.


zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

W co warto wyposażyć się przed rozpoczęciem treningów?

Zanim wybierzemy się na stok, musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Mowa przede wszystkim o wysokiej jakości odzieży narciarskiej, która uchroni nas przed chłodem, śniegiem czy wiatrem. Warto zakupić:

kurtkę narciarską,

spodnie narciarskie,

kask,

buty,

rękawice,

gogle,

ciepły szalik.

Pamiętajmy, że musi to być specjalna odzież dedykowana osobom uprawiającym sporty zimowe. Tradycyjne kurtki czy spodnie nie sprawdzą się najlepiej, zwłaszcza przy bardzo niskich temperaturach. Jednocześnie powinniśmy zadbać o wysokiej jakości sprzęt - warto go zakupić, jeśli zamierzmy jeździć na nartach z dużą częstotliwością. Niemniej jednak na początek dobrze wypożyczyć narty i zobaczyć, czy ten sport w ogóle jest dla nas. Czasami okazuje się, że zamiast nart wybierzemy snowboard. Jeśli jednak decydujemy się na zakup nart, wybierzmy nowy, nieużywany model. 

bezpieczna-jazda-na-nartach-jaki-sprzet-wybrac

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Jak się przygotować do wejścia na stok?

Zanim wybierzemy się na stok, powinniśmy sprawdzić, jak czujemy się w nartach. Pamiętajmy, że poruszanie się w nich jest nieco utrudnione, dlatego niektórzy radzą, aby przymierzyć je w domu "na sucho". Oczywiście, nie chodzi o to, aby spacerować w nartach po pokoju, gdyż w ten sposób możemy jedynie uszkodzić sprzęt. Ważne jest natomiast to, aby w ogóle poczuć narty na nogach, razem z ich ciężarem. Do wejścia na stok możemy też przygotować się, uczestnicząc w zajęciach w szkółce narciarskiej. Najczęściej działają one w miejscowościach górskich, ale czasem także w większych miastach. Poznamy podstawowe techniki poruszania się po śniegu, dowiemy się także, jak postępować w określonych sytuacjach. Przygotowanie do jazdy na nartach obejmuje również zakup polisy ubezpieczeniowej - jest to bardzo istotny element, i to bez względu na to, czy wybieramy się na stok po raz pierwszy, czy też mamy już pewne doświadczenie. Na Warta.pl znajdziemy polisę dopasowaną do potrzeb i oczekiwań nawet najbardziej wymagających narciarzy.


Przygotowanie organizmu już na kilka tygodni przed sezonem

Jazda na nartach to niemały wysiłek dla organizmu, dlatego warto dobrze go przygotować na pierwszą rundę po stoku. Na około 1,5 miesiąca przed podróżą w góry powinniśmy zacząć wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Dobrym rozwiązaniem będą przysiady, martwy ciąg, wiosłowanie czy wyciskanie oburącz. Warto zapisać się na siłownię, gdzie jednocześnie możemy poćwiczyć kondycję. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, postarajmy się regularnie ćwiczyć w domowym zaciszu. W przeciwnym razie trudno będzie nam wytrwać na stoku, a kolejnego dnia możemy odczuwać niemałe dolegliwości w postaci zakwasów. 

jak-sie-przygotowac-do-wejscia-na-stok

zdjęcie przesłane przez reklamodawcę

Bezpieczna jazda na nartach - jakich zasad trzeba przestrzegać?

Gdy już będziemy gotowi, aby po raz pierwszy pojawić się na stoku, powinniśmy dobrze zaplanować wycieczkę. Wybierzmy łatwe trasy, przeznaczone dla początkujących narciarzy. Z czasem możemy podnosić poprzeczkę nieco wyżej, ale róbmy to stopniowo, bez zbędnego przyspieszania. Bardzo ważne jest też stosowanie się do wszystkich zaleceń i komunikatów, jakie wydawane są na stoku. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie wspólne zjeżdżanie z przewodnikiem w ramach zajęć indywidualnych lub grupowych. Alternatywą jest oczywiście jazda z osobą doświadczoną, która w razie potrzeby będzie w stanie nam pomóc. Nie przeceniajmy swoich możliwości, pamiętając o ryzyku, jakie niosą za sobą sporty zimowe. Wybierając się na narty w kraju lub zagranicę, wykupmy odpowiednią polisę na www.warta.pl. Dzięki niej będziecie zabezpieczeni w razie ewentualnego wypadku, który może okazać się poważny w skutkach. Pamiętajmy, by nie przeforsowywać organizmu. Jazda na nartach to doskonała rozrywka, ale warto umiejętnie rozpoznać moment, w którym poczujemy się zmęczeni. Kolejnego dnia możemy wrócić na stok, natomiast dobrze dać sobie czas na odpoczynek i regenerację. Doświadczeni narciarze zawsze mają przy sobie jakąś kaloryczną przekąskę, którą mogą spożyć w przypadku nagłego spadku sił. Jest to ważne, gdyż jeżdżąc na nartach tracimy mnóstwo kalorii, a dodatkowo niska temperatura może sprzyjać zasłabnięciom. Jeśli czujemy się osłabieni, zróbmy sobie przerwę, gdyż nadmierne obciążanie organizmu może okazać się niebezpieczne. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Prezentujemy najlepszy widok na Równię Pod Śnieżką ŚNIEŻKA - widok z 1603 m n.p.m. Kraków - widok na Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wisłę NOWOŚĆ Kraków - widok na Wisłę i Most im. Marszałka Piłsudskiego  Widok z kamery na Most Piłsudskiego w Krakowie z The Bridge Suites Hotel to malowniczy obraz miasta i jego okolic. Most łączy dwie części Krakowa – Kazimierz i Podgórze, co czyni go świetnym punktem obserwacyjnym na oba brzegi Wisły. Na jednym brzegu można dostrzec fragmenty historycznej dzielnicy Kazimierz, pełnej klimatycznych uliczek, restauracji i synagog, w tym słynnej Synagogi Tempel.Po drugiej stronie, w Podgórzu, warto zwrócić uwagę na Plac Bohaterów Getta, gdzie upamiętniono tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest również doskonałym punktem widokowym na Wawel, szczególnie po zmroku, gdy oświetlony zamek odbija się w wodach Wisły, tworząc magiczną scenerię. Widok na panoramę miasta w Elblągu Elbląg - widok na panoramę miasta NOWOŚĆ Widok na rynek w Koszalinie NOWOŚĆ KOSZALIN - widok na Rynek Staromiejski NOWOŚĆ Warszawa - widok na centrum stolicy NOWOŚĆ Warszawa - widok na centrum NOWOŚĆ  Panoramiczny widok na centrum Warszawy gdzie już na stałe w krajobraz wpisały się drapacze chmur.Z pierwszej dziesiątki najwyższych budynków w Polsce aż 9 jest w stolicy. Do najwyższych budynków w Warszawie należą: Varso Place ( (310 m całkowitej wysokości i 230 m do dachu), Pałac Kultury i Nauki (237 m całkowitej wysokości i 188 m do dachu), Warsaw Spire (220 m całkowitej wysokości i 180 m do dachu), Warsaw Trade Tower, Skyliner, Warsaw Financial Center.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów