TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Polska, bogata w różnorodność przyrodniczą, kryje w sobie wiele niezwykłych skarbów natury, które zachwycają turystów swoją piękną i unikalną florą i fauną. Od górskich szczytów po malownicze wybrzeża, od rozległych puszczy po urocze jeziora - polskie rezerwaty przyrody oferują niezapomniane doznania dla miłośników przyrody i podróżników. Warto wyruszyć w podróż po kraju, aby odkryć te niezwykłe miejsca, które stanowią skarby naszej natury.
źródło: shutterstock.com
Polska może poszczycić się niezwykłym bogactwem przyrodniczym, które obejmuje różnorodne ekosystemy, od gór po równiny, od lasów po bagna. Każdy region kraju kryje w sobie unikalne krajobrazy, gatunki roślin i zwierząt oraz niezliczone rezerwaty przyrody, które są oazami dzikiej natury. Dla turystów, podróżujących po Polsce, odwiedzanie tych rezerwatów stanowi nie tylko sposób na odkrywanie piękna natury, ale także okazję do nauki i relaksu w harmonii z otaczającym środowiskiem.
W Polsce istnieje obecnie ok półtora tysiąca rezerwatów przyrody. Łącznie obejmują ok. 169 tys. hektarów. Stanowi to 0,54 proc. powierzchni kraju. Ich rozmieszczenie jest zróżnicowane, obejmując obszary górskie, doliny rzeczne, obszary bagienne oraz wybrzeże Bałtyku. Dzięki temu podróżujący mają szeroki wybór miejsc do odwiedzenia, gdzie mogą cieszyć się dziką przyrodą i pięknymi krajobrazami.
Rezerwat przyrody to wyznaczony obszar ochrony, obejmujący tereny “zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym". Wśród nich znajdują się siedliska zwierząt, roślin i grzybów oraz skały i gleby. Rezerwat zostaje ustanowiony ze względu na wartości przyrodnicze, krajobrazowe, naukowe i kulturowe. Rezerwaty można podzielić na kilka typów w zależności od obszaru lub gatunku wymagającego ochrony. Wyróżniamy rezerwaty leśne, wodne, torfowiskowe, krajobrazowe, stepowe, faunistyczne, florystyczne oraz rezerwaty przyrody nieożywionej.
Połowa polskich rezerwatów to obszary leśne (ponad 730 rezerwatów), na drugim miejscu plasują się rezerwaty torfowiskowe - 186 i florystyczne - 162 rezerwaty. Nie mamy z kolei wielu rezerwatów wodnych (zaledwie 3 proc., 48 rezerwatów), choć te obszary wymagają wzmożonej ochrony przed katastrofami ekologicznymi jak ta na Odrze, czy przed niszczeniem siedlisk, które przyczynia się do zmniejszania bioróżnorodności. Wreszcie, ochrona terenów wodnych jest niezwykle istotna ze względu na pogłębiające się skutki zmian klimatu: susze i inne anomalie.
Szum fal, rześkie powietrze i spokój morskiego krajobrazu to uroki zimowych spacerów po nadbałtyckich plażach. Jednym z najciekawszych miejsc, do których możemy wybrać się na zimowy nadmorski spacer, jest klif w gdyńskim Orłowie. To fragment polodowcowej wysoczyzny tzw. Kępy Redłowskiej. Jej brzeg od tysięcy lat jest stale podmywany przez morskie fale i cofa się w głąb lądu. Utworzony w tym miejscu w 1939 roku rezerwat jest najstarszym w województwie pomorskim i jednym z najstarszych w Polsce.
To miejsce bardzo tajemnicze i wciąż ciekawiące historyków i archeologów. Tuż pod szczytem Ślęży znaleziono kamienne rzeźby i kręgi, świadczące o tym, że było to miejsce kultu już przed tysiącami lat. Zimowe wejście na Ślężę to interesująca propozycja na weekendową wycieczkę, zwłaszcza dla rozpoczynających przygodę z turystyką górską. Po wejściu na wierzchołek Ślęży, oprócz wspaniałej przyrody i śladów pradawnej historii, na wędrowców czeka jeszcze satysfakcja ze zdobycia szczytu zaliczanego do Korony Gór Polski.
Badania archeologiczne wykazały, że jest to cmentarzysko składające się z grobowców rodzinnych. Prawdopodobnie Gotów z I i II w. n.e. Na terenie rezerwatu znajduje się 12 różnej wielkości kręgów i 30 kurhanów. Najmniejszy krąg ma średnicę 15 m, zaś największy 33 m. W każdym z nich jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na wysokość 20 do 70 cm. Pośrodku kręgu ustawiony jest jeden lub dwa kamienie.
W kurhanach natomiast, których średnica wynosi od 8 do12 metrów, zostało odkrytych ponad 600 grobów. W trakcie prowadzonych badań wydobyto z nich m.in. tradycyjne ozdoby oraz rzymską ceramikę.
Niedaleko wsi Rebizanty malowniczo płynąca przez Roztocze rzeka Tanew tworzy jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce. Na odcinku kilkuset metrów znajdują się tu 24 nieduże progi skalne, które szumiąc pokonuje bystry nurt. Stąd ich lokalna nazwa "szumy" lub "szypoty". Progi powstały miliony lat temu, w okresie trzeciorzędu, w miejscu spękań tektonicznych na granicy jednostek geologicznych. W okolicy wyznaczono sieć szlaków turystycznych, dlatego o ile dopisze śnieżna zima, nad "szumy" najlepiej wybrać się na biegówkach.
Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika. Drugi pod względem wysokości w całych Sudetach. Ten cud natury powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim.
Od sezonu letniego 2018 turystom udostępniony jest obszar Rezerwatu Wodospad Wilczki w całkowicie nowej odsłonie, gdyż Lasy Państwowe przeprowadziły kompleksową rewitalizację terenu. Wartość inwestycji przekroczyła 3 miliony złotych, ale dzięki tym działaniom obszar stał się łatwo dostępny oraz bezpieczny, wytyczono i stylowo ogrodzono ścieżki spacerowe do tarasów widokowych, zmodernizowano nawierzchnie, schody, barierki. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny most.
Waszych ulubionych kamer