Trasy rowerowe w górach. Gdzie znajduje się najłatwiejszy szlak rowerowy?

  

Góry dają nam coraz więcej możliwości. To nie tylko miejsce do uprawiania turystyki górskiej, ale również do turystyki rowerowej. Powstaje coraz więcej tras rowerowych, odbywają się maratony MTB (Mountain Terrain Bike). Do jazdy po górach potrzebujemy odpowiedniego sprzętu.


zdjęcie: shutterstock.com

 

Jaki rower wybrać do jazdy po górach?

Kupując rower górski warto zwrócić uwagę na następujące jego elementy. Przede wszystkim rama. Musi mieć odpowiednią konstrukcję i geometrię. Opony powinny mieć gruby bieżnik, który ułatwi jazdę po górskich szlakach. Kolejnym ważnym elementem przy wyborze roweru są amortyzatory. Najlepiej na przód i tył, ewentualnie na sam przód. Ich wielkość czy inaczej stopień amortyzowania wstrząsów pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu i ewentualnej kontuzji. Hamulce – to rzecz oczywista, zwłaszcza przy zjeżdżaniu. I ostatni element – odpowiedni napęd. Przerzutki z przodu i z tyłu to większe pole manewru, które znacząco ułatwia pokonywanie większych podjazdów. Z drugiej strony – to większy ciężar roweru. 

Decydując się na rower MTB warto poradzić się doświadczonego sprzedawcy, ewentualnie znajomego obeznanego ze sprzętem. Osoby obawiające się o swoją kondycję mogą postawić na rower elektryczny.

Gdy już mamy rower pozostaje nam zatem zaplanować wyprawę. Poniżej przedstawiamy najbardziej znane trasy rowerowe w polskich górach. O różnym stopniu trudności. 


Górskie trasy rowerowe w Polsce

Trasy rowerowe - Beskidy

Najlepsza opcja dla początkujących rowerzystów. Na początek proponujemy trasę na Równicę. 7-kilometrowe wzniesienie pod Równicę rozpoczyna się od ponad 3-kilometrowego odcinka asfaltowego prowadzącego z centrum Ustronia. Suma wzniesień wyniesie 450 metrów, a do pokonania mamy ponad 12 km. Z kolei zjechać można czerwonym szlakiem, który przebiega równolegle do trasy wjazdowej. Zjazd ten pozwoli nam przygotować się na trudniejsze trasy. 

Dla doświadczonych rowerzystów polecamy trasę przez Wisłę Cieńków wokół Baraniej Góry. Sama nawierzchnia nie powinna sprawić problemów. Do pokonania jest natomiast 44 km i 1250 m przewyższenia, czyli w sam raz dla wymagających rowerzystów. 

Trasy rowerowe - Pieniny

Tu również znajdziemy szereg tras rowerowych. Najłatwiejszą jest szlak prowadzący z Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Tu mamy do pokonania 12 km. Mankamentem tej trasy jest duża liczba turystów co sprawia, że trzeba nieźle „kluczyć” między nimi. 

Łatwa i o wiele spokojniejsza – jeśli chodzi o tłok na trasie – jest droga ze Szczawnicy na Bereśnik. Tu mamy do pokonania 8 km i 450 m przewyższenia. 

Dla wymagających rowerzystów również znajdzie się coś ciekawego w Pieninach. Proponujemy czarny szlak na Przehybę. To trasa o długości 30 km z przewyższeniem dochodzącym do 750 metrów. 

zdjęcie: widok ze schroniska PTTK Trzy Korony w Pieninach

Trasy rowerowe - Sudety

Mamy tutaj Strefę MTB Sudety. To jeden z najbardziej rozwiniętych systemów górskich tras rowerowych. Początkującym polecamy Trasę Srebrna Góra (pomarańczowa) prowadzącą z Przełęczy Wilcza. Do pokonania 11 km o przewyższeniu 221 metrów. Jeśli uznamy, że nam mało – możemy połączyć ją z Trasą Srebrna Góra (żółta). To pętla o długości 7,5 km i ponad 300 metrów do góry. 

Doświadczeni rowerzyści mają tutaj bardzo duży wybór tras. My polecamy trasę Bielawa (czarna) o długości 45 km i przewyższeniu niecałe 1700 m. Zaczyna się ona przy Zbiorniku Sudety i prowadzi przez Wielką Sowę (Korona Gór Polskich – 1010 m), Kozie Siodło, Przełęcz Jugowską i Schronisko Bukowa Chata. Stamtąd wracamy przez Bielawską Polanę i Kalenicą do Zbiornika. 

Trasy rowerowe - Bieszczady

Na terenie Parku Narodowego obowiązuje zakaz jazdy na rowerze. Najwięcej tras zlokalizowanych jest w okolicach Cisnej. Początkującym polecamy Rezerwat Sine Wiry. Długość trasy to 43 km o przewyższeniu ponad 200 m. Jest to trasa z wieloma możliwościami odpoczynku nad rzeką. Wiaty usytuowane w Dołżycy, Buku i Zawoju pozwalają na schronienie się przed deszczem.

Kolarze zaprawieni w jeździe po górskich szlakach mogą z kolei spróbować swoich sił na trasie o podobnej długości, ale przewyższeniu sięgającym 1666 m. Zaczyna się ona i kończy w Cisnej, a wiedzie przez Przełęcz nad Roztokami Górnymi, Okrąglik, Płaszę, Rabią Skałę. Widoki wynagradzają cały wysiłek. 

Trasy rowerowe - Tatry

Na koniec zostawiliśmy sobie najwyższe góry. Co nie znaczy wcale, że najtrudniejsze. Polecamy trasę od Wielkiej Krokwi w Zakopanem do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej. Choć jej długość to zaledwie 11 km, to jednak obfituje w krótkie podjazdy, zjazdy oraz zakręty. 

widok z kamery na Kompleks pięciu Skoczni Narciarskich Średniej Krokwi w Zakopanem

zdjęcie: widok z kamery na Kompleks pięciu Skoczni Narciarskich Średniej Krokwi w Zakopanem

Popularnymi szlakami dla użytkowników rowerów są również Ścieżka pod Reglami, Kuźnice – Kalatówki. 

Dla spragnionych wrażeń amatorów kolarstwa górskiego polecamy trasę z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.  Biorąc pod uwagę przewyższenie sięgające 500 m oraz trudną, kamienistą nawierzchnię, szlak ten należy do najbardziej wymagających na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego długość to zaledwie 6,5 km. 


Redakcja poleca

Bielsko-Biała Plac Wolności - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wolności NOWOŚĆ Widok na Promenadę i Plażę w Sarbinowie SARBINOWO - widok na plażę Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego - NOWOŚĆ Bielsko-Biała Plac Wojska Polskiego NOWOŚĆ Kamera prezentuje ujęcie na Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Do Placu od wschodu prowadzi ulica Targowa od zachodu ulica Łukowa. Z północnej strony dotrzemy ulicą Cyniarską, a od południa ogranicza go ulica 11 listopada stanowiąca główny deptak miejski. Kamienice stojące wokół placu powstały w XIX wieku. Są też budynki z początku XX wieku, w tym znana i jedna z najpiękniejszych słynna bielska kamienica „Pod Żabami”. Kamienica ta jest doskonałym przykładem polskiego stylu secesyjnego. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbionemu portalowi. Są na nim dwie żaby, z których jedna trzyma kieliszek opierając się o beczkę, a druga gra na mandolinie. Na Placu znajdują się pomniki Baltazara Gąbki oraz Don Pedra z Krainy Deszczowców. Działające tu słynne Studio Filmów Rysunkowych i Teatr Lalek Banialuka od lat rozwijają wyobraźnie maluchów, a na bajkach szkicowanych w tym studio wychowały się pokolenia Polaków. W innych częściach miasta znajdziemy także pomniki: Bolka i Lolka, Reksia czy Pampaliniego. Widok na piękną, piaszczystą i szeroką plażę w Grzybowie w woj. zachodniopomorskim. Grzybowo - widok na plażę Widok z Kamery na żywo na STARÓWKĘ w Warszawie Warszawa - Rynek Starego Miasta Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Solina Grupa PKL - Zapora Wodna w Solinie  Widok z kamery na Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytu wieży widokowej umiejscowionej przy kolei gondolowej PKL Solina. W tej transmisji ukazujemy piękno bieszczadzkiej natury, która łączy się z kunsztem inżynierii w postaci zapory oraz samej kolei.Solina to urokliwa miejscowość położona w polskich Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Jej główną atrakcją jest Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki San na potrzeby elektrowni wodnej. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Tak samo jak jezioro, sama zapora wodna może poszczycić się tytułem największej budowli hydrotechnicznej w kraju. Jej wysokość sięga 81 metrów, natomiast długość to 664 metry. Z turystycznego punktu widzenia Solina to niezwykle atrakcyjne miejsce dla poszukujących kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku oraz pięknych krajobrazów górskich. Oferuje bogatą gamę możliwości rekreacyjnych i zachwyca swoim malowniczym otoczeniem przez cały rok. Powstanie nowoczesnej kolei gondolowej, z której można podziwiać niezwykłe krajobrazy wręcz zmusza do rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady.  Widok z Kamery na trasy zjazdowe na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem Polana Szymoszkowa Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów