Od Ustronia w Śląskim po Wołosate w Bieszczadach Głównym Szlakiem Beskidzkim. 

  

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy znakowany szlak turystyczny w polskich górach. Obejmuje on Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Niski i Bieszczady. Jego długość to ponad 500 km. Większość osób przechodzi go w ok. 2 – 3 tygodnie. Oznaczony jest czerwonym kolorem, a jego punkty krańcowe to Wołosate w Bieszczadach i Ustroń w Beskidzie Śląskim. To ambitny i wymagający szlak, pozbawiony technicznych trudności. Wymagający ze względu na ilość kilometrów do pokonania.   

Trasa szlaku wiedzie między innymi przez: Czantorię Wielką, Rysiankę, Babią Górę, Turbacz, Lubań, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Kozie Żebro, Grzywacką Górę, Hon, Jasło, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską czy Halicz.


zdjęcie: widok z kamery na Jaworzynie Krynickiej 

 

Zaletą Głównego Szlaku Beskidzkiego jest fakt, że często prowadzi głównymi grzbietami górskimi oraz pozwala zdobyć wiele ważnych szczytów. Co warto wiedzieć o najważniejszym szlaku w polskich górach?

Jak dotrzeć na start Głównego Szlaku Beskidzkiego?

W zależności od której strony zaczynamy marsz. Proponujemy od Bieszczad, z racji tego, że znajdują się z dala od cywilizacji. W Bieszczady bez problemu dostaniemy się pociągiem. Kursują one do stacji Sanok bądź Zagórz, skąd komunikacją PKS dojedziemy do Ustrzyk Górnych. Stamtąd mamy 5 km do wsi Wołosate, które możemy pokonać busem, ewentualnie pieszo.

Jeśli jednak planujecie zacząć od zachodniej strony szlaku, to również nie ma większych problemów. Do Ustronia kursują pociągi z Katowic. Można też podjechać autobusem z Bielska-Białej czy Cieszyna. 

Gdzie spać na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego? 

Sieć schronisk na i w pobliżu GSB jest dość dobrze rozwinięta, każdą noc możesz spędzić przyjemnie pod dachem. Można też zboczyć trochę ze szlaku i zejść do miejscowości leżących poniżej. Tam z noclegiem nie powinno być większych problemów. Osoby preferujące obcowanie z naturą, mogą zabrać ze sobą namiot.

Trzeba tylko pamiętać o jednym – nie rozbijać się w miejscach objętych ochroną. Miejsc jest wiele, są również liczne wiaty i szałasy, z których warto korzystać dla dobra swojego i natury.


Stopień trudności trasy 

Nie jest łatwo, ale też nie przesadnie ciężko. Poza Babią Górą, nie wejdziemy wyżej niż 1700 m n.p.m. Problemem może być dystans, jaki mamy do pokonania. 500 km może być wyzwaniem. Dlatego przed wyprawą warto zadbać o kondycję. Istotne jest również odpowiednie rozłożenie sił, a co za tym idzie zaplanowanie poszczególnych etapów. Nie zapominajmy o bagażu. Spakujmy do plecaka tylko najpotrzebniejsze rzeczy. 

Optymalny czas wyprawy

Najodpowiedniejszym okresem na wędrówkę jest lato. Choćby z tego powodu, że dni są długie. Nie musimy się martwić czy damy rade przejść dany odcinek każdego dnia. Kolejnym argumentem przemawiającym za okresem letnim są otwarte w tym czasie bazy namiotowe

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że problemem może być doskwierający upał czy problemy z noclegami w najbardziej popularnych miejscach. Każdy powinien sam rozważyć za i przeciw, wybierając optymalny wariant. 

Pamiątka na koniec 

Za przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego w czasie 21 dni lub krótszym można uzyskać diamentową odznakę. Wystarczy zbierać do książeczki pieczątki ze schronisk, sklepów czy agroturystyk, a później przesłać ją do weryfikacji. Po regulamin odznaki, adres do wysyłki i listę zdobywców odsyłamy na stronę Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Trasa Głównego Szlaku Beskidzkiego 

Wiedzie praktycznie przez całą południową Polskę. 

Bieszczady – zaczynamy od przecudnych połonin

W Bieszczadach czeka na ciebie wciąż dzika, karpacka puszcza, rozległe połoniny i zapierające dech w piersiach widoki. 



Najdłuższy odcinek GSB, czyli Beskid Niski

Przez Beskid Niski wędruje się zazwyczaj 5-6 dni. Często wśród lasów, czasem także przez łąki, po śladach nieistniejących wsi łemkowskich, wśród zarośniętych sadów i starych traktów. 

Beskid Sądecki – powrót do cywilizacji

Za Krynicą kończy się Beskid Niski, a zaczyna Sądecki. Tu mamy półmetek trasy, a konkretnie na Łabowskiej Hali. Tutaj jesteśmy też jakby bliżej cywilizacji – więcej zabudowań, góry bardziej zagospodarowane. 

Gorce z widokami na Tatry

GSB podąża potem głównym grzbietem Gorców, z którego roztaczają się piękne widoki na okoliczne pasma, w tym Tatry. 

widok z kamery zamontowanej na Turbaczu

Widok z kamery zamontowanej na Turbaczu 


Beskid Żywiecki i Królowa Beskidów

Tu czeka na nas najwyższy szczyt na całej trasie – Babia Góra. Pamiętajmy o tym, by przed wejściem sprawdzić prognozę pogody. Królowa Beskidów jest bowiem bardzo kapryśna. 

Beskid Śląski – czas na metę

Za Węgierską Górką wkroczysz w ostatnie pasmo GSB – Beskid Śląski. Najpierw podejście pod Baranią Górę, a później już wędrujemy grzbietem.

Uwaga! Po zejściu do Ustronia nie kończymy szlaku GSB. Czeka na nas jeszcze Równica. 


Redakcja poleca

Widok na dolny odcinek stoku narciarskiego Master Ski MASTER-ski Tylicz Zieleniec Gryglówka - widok z kamery na stok Zieleniec Sport Arena - Gryglówka - widok z góry Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto odwiedzić mieszczące się przy ulicy karczmy i restauracje np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Widok na stok narciarski i kolej z górnej stacji kompleksu Słotwiny Arena w Krynicy Słotwiny Arena - widok z górnej stacji Ujęcie na Turek – miasto i gmina położona w województwie wielkopolskim. Turek - widok na rynek Kamera z widokiem na Rynek Główny Kraków - widok na Rynek Główny  Piękne ujęcie na Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie. Na pierwszym planie widzimy w całej okazałości słynne Sukiennice po prawej stronie obrazu Wieżę Ratuszową, a z lewej Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kraków, to perła polskich miast, czaruje niepowtarzalnym duchem historii, kultury i piękna architektury. Dlaczego powinieneś odwiedzić to miasto? Stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca pięknymi kamienicami oraz klimatycznymi uliczkami. Warto zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki oraz posłuchać słynnego Hejnału, który rozbrzmiewa z wieży kościoła każdego dnia równo o godz. 12.00. Zamek Królewski na Wawelu to miejsce które trzeba zobaczyć. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, możesz zwiedzić pałac królewski, katedrę oraz królewskie krypty. Kraków to miasto, które tętni życiem kulturalnym. Liczne muzea, galerie sztuki, teatry i festiwale zapewniają nieustanne doznania artystyczne. Możesz spróbować autentycznych tradycyjnych pierogów, obwarzanków czy żurku. Tutejsze knajpki i restauracje to prawdziwy raj dla smakoszy. Tętni tu także życie nocne. Dla miłośników zabawy czekają liczne bary, kluby i puby, które kipią pozytywną energią przez całą noc. Kraków to również doskonała baza wypadowa do miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym, takich jak obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Wadowice czy Zakopane.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów