Od Ustronia w Śląskim po Wołosate w Bieszczadach Głównym Szlakiem Beskidzkim. 

  

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy znakowany szlak turystyczny w polskich górach. Obejmuje on Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Niski i Bieszczady. Jego długość to ponad 500 km. Większość osób przechodzi go w ok. 2 – 3 tygodnie. Oznaczony jest czerwonym kolorem, a jego punkty krańcowe to Wołosate w Bieszczadach i Ustroń w Beskidzie Śląskim. To ambitny i wymagający szlak, pozbawiony technicznych trudności. Wymagający ze względu na ilość kilometrów do pokonania.   

Trasa szlaku wiedzie między innymi przez: Czantorię Wielką, Rysiankę, Babią Górę, Turbacz, Lubań, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Kozie Żebro, Grzywacką Górę, Hon, Jasło, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską czy Halicz.


zdjęcie: widok z kamery na Jaworzynie Krynickiej 

 

Zaletą Głównego Szlaku Beskidzkiego jest fakt, że często prowadzi głównymi grzbietami górskimi oraz pozwala zdobyć wiele ważnych szczytów. Co warto wiedzieć o najważniejszym szlaku w polskich górach?

Jak dotrzeć na start Głównego Szlaku Beskidzkiego?

W zależności od której strony zaczynamy marsz. Proponujemy od Bieszczad, z racji tego, że znajdują się z dala od cywilizacji. W Bieszczady bez problemu dostaniemy się pociągiem. Kursują one do stacji Sanok bądź Zagórz, skąd komunikacją PKS dojedziemy do Ustrzyk Górnych. Stamtąd mamy 5 km do wsi Wołosate, które możemy pokonać busem, ewentualnie pieszo.

Jeśli jednak planujecie zacząć od zachodniej strony szlaku, to również nie ma większych problemów. Do Ustronia kursują pociągi z Katowic. Można też podjechać autobusem z Bielska-Białej czy Cieszyna. 

Gdzie spać na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego? 

Sieć schronisk na i w pobliżu GSB jest dość dobrze rozwinięta, każdą noc możesz spędzić przyjemnie pod dachem. Można też zboczyć trochę ze szlaku i zejść do miejscowości leżących poniżej. Tam z noclegiem nie powinno być większych problemów. Osoby preferujące obcowanie z naturą, mogą zabrać ze sobą namiot.

Trzeba tylko pamiętać o jednym – nie rozbijać się w miejscach objętych ochroną. Miejsc jest wiele, są również liczne wiaty i szałasy, z których warto korzystać dla dobra swojego i natury.


Stopień trudności trasy 

Nie jest łatwo, ale też nie przesadnie ciężko. Poza Babią Górą, nie wejdziemy wyżej niż 1700 m n.p.m. Problemem może być dystans, jaki mamy do pokonania. 500 km może być wyzwaniem. Dlatego przed wyprawą warto zadbać o kondycję. Istotne jest również odpowiednie rozłożenie sił, a co za tym idzie zaplanowanie poszczególnych etapów. Nie zapominajmy o bagażu. Spakujmy do plecaka tylko najpotrzebniejsze rzeczy. 

Optymalny czas wyprawy

Najodpowiedniejszym okresem na wędrówkę jest lato. Choćby z tego powodu, że dni są długie. Nie musimy się martwić czy damy rade przejść dany odcinek każdego dnia. Kolejnym argumentem przemawiającym za okresem letnim są otwarte w tym czasie bazy namiotowe

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że problemem może być doskwierający upał czy problemy z noclegami w najbardziej popularnych miejscach. Każdy powinien sam rozważyć za i przeciw, wybierając optymalny wariant. 

Pamiątka na koniec 

Za przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego w czasie 21 dni lub krótszym można uzyskać diamentową odznakę. Wystarczy zbierać do książeczki pieczątki ze schronisk, sklepów czy agroturystyk, a później przesłać ją do weryfikacji. Po regulamin odznaki, adres do wysyłki i listę zdobywców odsyłamy na stronę Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Trasa Głównego Szlaku Beskidzkiego 

Wiedzie praktycznie przez całą południową Polskę. 

Bieszczady – zaczynamy od przecudnych połonin

W Bieszczadach czeka na ciebie wciąż dzika, karpacka puszcza, rozległe połoniny i zapierające dech w piersiach widoki. 



Najdłuższy odcinek GSB, czyli Beskid Niski

Przez Beskid Niski wędruje się zazwyczaj 5-6 dni. Często wśród lasów, czasem także przez łąki, po śladach nieistniejących wsi łemkowskich, wśród zarośniętych sadów i starych traktów. 

Beskid Sądecki – powrót do cywilizacji

Za Krynicą kończy się Beskid Niski, a zaczyna Sądecki. Tu mamy półmetek trasy, a konkretnie na Łabowskiej Hali. Tutaj jesteśmy też jakby bliżej cywilizacji – więcej zabudowań, góry bardziej zagospodarowane. 

Gorce z widokami na Tatry

GSB podąża potem głównym grzbietem Gorców, z którego roztaczają się piękne widoki na okoliczne pasma, w tym Tatry. 

widok z kamery zamontowanej na Turbaczu

Widok z kamery zamontowanej na Turbaczu 


Beskid Żywiecki i Królowa Beskidów

Tu czeka na nas najwyższy szczyt na całej trasie – Babia Góra. Pamiętajmy o tym, by przed wejściem sprawdzić prognozę pogody. Królowa Beskidów jest bowiem bardzo kapryśna. 

Beskid Śląski – czas na metę

Za Węgierską Górką wkroczysz w ostatnie pasmo GSB – Beskid Śląski. Najpierw podejście pod Baranią Górę, a później już wędrujemy grzbietem.

Uwaga! Po zejściu do Ustronia nie kończymy szlaku GSB. Czeka na nas jeszcze Równica. 


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Wyciąg Diament w Kompleksie narciarskim Zieleniec zaprasza na narty. Zieleniec Sport Arena - Diament - NOWOŚĆ Widok na górną część stacji narciarskiej Ski&Sun. Ski&Sun - Świeradów Zdrój BANIA SKI - widok na trasę zjazdową, kolej krzesełkową i narciarzy Bania Stok - Białka Tatrzańska  Kamera obrotowa z widokiem na stok Ośrodka Narciarskiego Bania Ski w Białce Tatrzańskiej. Obiekt dysponuje 4-osobową koleją linową, wyciągami taśmowymi i orczykowym dla dzieci. Doskonale przygotowany i utrzymany stok pozwala na rodzinny, aktywny wypoczynek na Podhalu. Sprawdź warunki pogodowe i narciarskie na żywo ze stoków w Polsce, okiem kamer. Śledź warunki narciarskie w Wiśle Nowa Osada. Nowa Osada-ski w Wiśle Widok na Monciak w Sopocie. SOPOT - widok na Monciak Widok na centrum Karpacza, kawiarnie, sklepy, restauracje i deptak. Karpacz - widok na deptak  Widok live z kamery skierowanej na ul. Konstytucji 3 Maja pełniącej rolę deptaka w Karpaczu. Dużego kompleksu turystyczno-rekreacyjnego położonego w dolinie rzeki Łomnicy u stóp najwyższej góry Karkonoszy - Śnieżki (1603 m n.p.m.).Karpacz jako osada został założony przez masowo przybywających w te tereny poszukiwaczy złota już w XII wieku. Natomiast prawami miejskimi może się poszczycić dopiero od 1960 r. Współcześnie przyciąga rzesze turystów chcących wypocząć tu aktywnie przez cały rok. Latem jest to idealne miejsce do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Zimą to centrum narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na samym deptaku można skorzystać z mnogiej oferty hoteli, pensjonatów, restauracji, sklepów z pamiątkami i innych atrakcji. Miasto oraz okolice są pełne muzeów a także punktów widokowych. Warto choćby zajrzeć do unikatowego na naszych ziemiach zabytku skandynawskiej architektury z XII wieku - Świątyni Wang.W rejonie centrum Karpacza w okresie zimowym działa kilka rodzinnych stoków (np. Stok Narciarski Maciuś Karpacz) ale turyści mogą liczyć także na większe ośrodki narciarskie w okolicy, takie jak: Stacja Narciarska Winterpol Karpacz Biały Jar czy Karpacz Ski Arena.Przyjeżdżając w pełne temperamentu Karkonosze, warto sprawdzić prognozę pogody oraz nasze transmisje online - sprawdź panoramiczne ujęcie miasta. Obraz na żywo z Jaworzyny Krynickiej. Jaworzyna Krynicka-ski Widok na dolną stację wyciągu w kompleksie Nartorama Zieleniec Sport Arena – Nartorama

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów